Większość przepisów reformujących rynek wina w Unii Europejskiej weszło w życie 1 sierpnia. Unia chce zapewnić lepszą ochronę środowiska w regionach winnych, zabezpieczyć tradycyjne metody produkcji win oraz uprościć zasady ich etykietowania. Dzięki zmianom z rynku mają zniknąć nadwyżki wina i niekonkurencyjni wytwórcy. Pieniądze z przydziałów krajowych będzie można wykorzystać na promocję wina, innowacje i modernizację winnic i piwnic - pisze Daria Stojak w "Gazecie Prawnej".

(...) 8 sierpnia weszła w życie senacka propozycja nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina. Dzięki temu zniesiono obowiązek zakładania składu akcyzowego w stosunku do przedsiębiorcy wprowadzającego na rynek mniej niż 100 tys. litrów wina. Nowe przepisy przewidują jednak przymus oklejania butelek wina banderolą akcyzową. (...)

Resort rolnictwa chce też, by Polscy plantatorzy mogli produkować wino ze wszysddch odmian winorośli dopuszczonych do jego wyrobu w UE. Projekt zakłada zniesienie obowiązku przedstawiania listy odmian winorośli, z których produkuje się wino. Jednak należy pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi od 8 sierpnia przepisami, sadzonki winorośli muszą pochodzić z legalnych źródeł, co sprawdza Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

(...)Projekt określa też sankcję karną za wyrabianie wina w innym miejscu niż wskazane w zgłoszeniu do Agencji Rynku Rolnego. Za tego typu działanie, jak też za utrudnianie lub uniemożliwianie przeprowadzenia kontroli lub za nieusu-wanie produktów ubocznych powstałych przy wyrobie wina będzie groziła grzywna do 5 tys. zł. Natomiast jakość wina może od 8 sierpnia skontrolować Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

Źródło: Gazeta Prawna

Podobał się artykuł? Podziel się!