PRZEGLĄD PRASY: W tegorocznym zestawieniu najlepszych samorządów jest wielu przedstawicieli województwa – pisze Katarzyna Ostrowska. Oprócz Wrocławia aż sześć z dziesięciu najlepszych gmin miejskich i miejsko-wiejskich pochodzi z tego regionu. W tym trzy pierwsze: Polkowice, Kąty Wrocławskie oraz Karpacz.

Sporo zwycięskich samorządów pochodzi też z województwa śląskiego. Jak co roku nieźle wypada też Mazowsze, mocno wspierane przez Warszawę czy nawet dużo mniejszy Płock z paliwowym potentatem PKN Orlen. W rankingu dość dobrze wygląda również Pomorze, a w nim zwłaszcza Trójmiasto. Wszystkie trzy miasta uplasowały się wysoko w zestawieniu "Rz".

Tegoroczny ranking miast otwiera Poznań. Na drugiej pozycji uplasował się Wrocław, który w ubiegłym roku nie znalazł się na liście najlepszych. Awans nie ominął Częstochowy, która rok temu była dziewiąta, a obecnie zamyka podium, oraz Gdyni, która jest czwarta, a była 16. Z kolei lider tamtego rankingu Rybnik obecnie jest dopiero 13.

Wśród gmin wiejskich na pierwszym miejscu są Zielonki z województwa małopolskiego. A za nimi Izabelin z Mazowsza i Zgorzelec z Dolnego Śląska. Oprócz Zielonki żadna gmina z początku rankingu nie znalazła się w nim w ubiegłym roku. W tym roku nie pojawił się zaś ubiegłoroczny lider Andrespol z Łódzkiego.

W opinii przedstawicieli kapituły rankingu, której ponownie przewodniczył prof. Jerzy Buzek, fakt, że w gronie najlepszych znalazło się sporo gmin położonych blisko metropolii, nie powinien dziwić. One bowiem korzystają z tego sąsiedztwa.

W rankingu stworzono również pod kategorie. W przeliczeniu na mieszkańca najlepiej środki unijne pozyskuje wśród miast Opole, wśród gmin miejskich i miejsko-wiejskich Karpacz, a wśród gmin wiejskich Kije z województwa świętokrzyskiego. Najwięcej inwestują w przeliczeniu na jednego mieszkańca gminy Polkowice i wielkopolski Suchy Las oraz Płock. Najwięcej na ochronę środowiska przeznacza ponownie Karpacz oraz Olszyna (woj. dolnośląskie), a z miast Krosno.

Źródło: Rzeczpospolita

Podobał się artykuł? Podziel się!