I rzeczywiście organizowaną już po raz siódmy w Wilkowicach (koło Leszna, gmina Lipno) Wystawę Roltechnika oraz odbywający się równolegle XII Festiwal Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych można zaliczyć do rekordowych! Rekordowa była ilość prezentowanych maszyn i ciągników. Nie zawiodła nawet pogoda i co najważniejsze dopisali goście w tym posłowie i senatorowie, dyrektorzy wszystkich rządowych agencji rolnych oraz Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Wojciech Jankowiak. Przez dwa dni trwania imprezy (24-25 sierpnia 2013) do Wilkowic przyjechało ponad 24 500 zwiedzających z całej Polski i nie tylko!

W tym roku wystawcy Roltechniki zaprezentowali 15 marek ciągników oraz sprzęt rolniczy nowej generacji ułatwiający prowadzenie gospodarstwa. Wystawa była też znakomitą okazją, aby na żywo porównać ofertę różnych dostawców, a nawet „przymierzyć się" do konkretnych modeli.

Natomiast XII Festiwal Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych im. Jerzego Samelczaka w tym roku zgromadził 130 kolekcjonerów z Polski, Czech, Holandii oraz Austrii, którzy przywieźli ze sobą ponad 150 traktorów i innych oldskulowych maszyn rolniczych. Ponadto sam Festiwal tradycyjnie obfitował w wydarzenia, które przyciągające do Wilkowic pasjonatów techniki zabytkowej nie tylko z Polski, ale także z Czech i Niemiec. To dla nich organizatorzy Festiwalu przygotowali wiele atrakcji, wśród których odpalanie „bumbaja", „odpalanie korbą", czy „Traktor Pulling" polegający na przeciąganiu liny przez dwie odrestaurowane maszyny.

Ponadto w czasie trwania tegorocznej ROLTECHNIKI i Festiwalu zwiedzający mogli uzyskać wsparcie merytoryczne od przedstawicieli Agencji Rynku Rolnego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Agencji Nieruchomości Rolnych.

W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, na Festiwalu wręczano statuetki i puchary dla najlepiej odrestaurowanych maszyn. Nagrodę prezesa Międzynarodowych Targów Poznańskich za propagowanie idei kolekcjonerstwa starych ciągników i maszyn rolniczych otrzymał Jacek Grzywacz. Natomiast prezes MTP Andrzej Byrt otrzymał od dyrektora Agencji Rynku Rolnego OT Andrzeja Bobrowskiego Laur Uznania za zaangażowanie, wkład i nieocenioną pomoc w szerzenie wiedzy oraz dostępu do nowoczesnych technologii rolniczych.

Organizatorzy zapewniają, że w przyszłym roku planują dalszy rozwój Wystawy Roltechnika i Festiwalu skoncentrowany przede wszystkim na polepszeniu warunków wystawienniczych oraz dostosowaniu terenu do poszerzenia obszaru ekspozycji.

Organizatorzy Roltechniki i Festiwalu: Międzynarodowe Targi Poznańskie, Gmina Lipno, Klub Traktor i Maszyna, Gminny Ośrodek Kultury Lipno, Parafia „Ewangelicko-Augsburska" w Lesznie już dziś zapraszają na kolejną edycję, która odbędzie się w sierpniu 2014 roku, tradycyjnie w Wilkowicach.

Podobał się artykuł? Podziel się!