Mega-jajo ma 3,25 m wysokości oraz ponad 1,8 m średnicy (w obwodzie - 572 cm) i waży 120 kilogramów. "To największa pisanka w Polsce" - potwierdza Dionizy Zejer z Polskiego Towarzystwo Rekordów i Osobliwości w Rabce-Zdroju. Poprzednie rekordowe jajo miało mniejszą o 35 centymetrów wysokość i zostało zbudowane w 2001 r. w Rabce.

Jajo stoi na stalowej konstrukcji, wypełnione jest specjalną żywicą. Wykonała je jedna z miejscowych firm, a ozdobieniem zajęli się młodzi graficiarze, nie zapominając o nawiązaniu do ludowej tradycji. Na pisance są malunki przedstawiające kurczaka we fraku, pleszewską wieżę, muchomora nawiązującego do pseudonimu jednego z artystów i napis Alleluja oraz kwiaty.

Pleszew jest nazywany miastem rekordów. Upieczono tutaj m.in. największy na świecie chleb o wadze 1 tony, przyrządzono największą sałatkę o wadze 1363 kg i skonstruowano najdłuższy wąż strażacki (ponad 100 m długości).

Niekwestionowanym liderem jest jednak pleszewianin Zbigniew Różanek, który zbudował m.in. najmniejszy w świecie rowerek, lunetę, mikroskop, aparat telefoniczny. Jego dzieła trafiły do Księgi Rekordów Guinessa.

Odolanowski zając nie trafił wprawdzie do tej Księgi, ale i tak wzbudza niemałą sensację, szczególnie wśród kierowców przejeżdżających przez to miasteczko. Ma trzy metry wysokości, ale efekt tej gigantycznej dekoracji największy jest wieczorem, gdy oczy zająca płoną mrugającym czerwonym światłem. Leżące obok jaja mają po metrze średnicy.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!