PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Resort rolnictwa wnioskuje do MSWiA o podwyżki dla weterynarzy

Resort rolnictwa wnioskuje do MSWiA o podwyżki dla weterynarzy Fot. Shutterstock

Minister rolnictwa wystąpił z wnioskiem do szefa MSWiA, by ten zobowiązał wojewodów do uwzględniania podwyżek wynagrodzenia wojewódzkich i powiatowych inspekcji weterynarii w budżetach na 2019 r. - poinformował w czwartek wiceszef resortu rolnictwa Zbigniew Babalski.Dodał, że chodzi o kwotę "ok. 46 mln zł, co by się przekładało na etat w wojewódzkich inspektoratach na 400 zł, a w powiatowych na 600 zł".

Wiceminister przyznał, odpowiadając w Sejmie posłom PSL, że wpływ ministra rolnictwa na budżety wojewódzkich powiatowych inspekcji weterynarii jest praktycznie żaden, ponieważ może to faktycznie zrobić minister spraw wewnętrznych i administracji.

Babalski poinformował, że minister Krzysztof Jurgiel wystąpił z wnioskiem do szefa MSWiA, aby zobowiązał wojewodów, by ci uwzględnili w swoich budżetach na przyszły rok podwyżki dla pracowników wojewódzkich i powiatowych inspekcji weterynarii.

Wiceminister dodał, że liczy, iż wynagrodzenia dla pracowników inspekcji zostaną zwiększone i "uspokoją niedobrą atmosferę".

- Stan, jaki zastaliśmy dwa lata temu w polskiej weterynarii był zgoła agonalny. System, który działa od 2000 roku dot. Inspekcji Weterynaryjnej jest po prostu zły. Nikt nie miał odwagi tego dotknąć - zapowiedział Babalski.

Przedstawiciel resortu rolnictwa poinformował, że od 1 kwietnia br. o ok. 4 mln zł zostanie zwiększony budżet służb weterynaryjnych w pięciu województwach, gdzie występuje ASF (Lubelskie, Mazowieckie, Podlaskie, Warmińsko-mazurskie, Podkarpackie). - Ok. 54 etaty zostaną uruchomione - ocenił.

W ubiegłym tygodniu pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej w liście otwartym skierowanym do premiera wskazali, że bez natychmiastowego wzmocnienia kadrowego i finansowego Inspekcji, nie będzie możliwe skuteczne zwalczanie afrykańskiego pomoru świń.

W liście przedstawiono postulaty, dot. m.in. podwyżki wynagrodzenia zasadniczego dla wykwalifikowanych pracowników na poziomie 1,5 średniej krajowej; ustalenia wynagrodzenia dla nowo utworzonych etatów na poziomie średniej krajowej; przyznania nowych etatów, niezbędnych do walki z ASF; systemowego rozwiązania dot. zwalczania ASF, a w szczególności sprawnej i skutecznej współpracy z innymi służbami rządowymi i samorządowymi; stworzenia możliwości występowania o dodatkowe środki budżetowe, które byłyby przeznaczone na coroczny wzrost 1 proc. wysługi lat, nagrody jubileuszowe, nagrody celowe, odprawy emerytalne.

- Liczymy na szeroki odzew na nasz list. Pamiętajmy, że walka z chorobami zwierząt gospodarskich zwalczanymi z urzędu może doprowadzić do załamania gospodarczego kraju - napisali pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (11)

 • ASF 2018-03-24 19:28:51
  A kto zechce takie łamagi brać do leczenia swoich zwierząt.
  Nie potrafią nawet krowy wycielić tylko cielakowi łeb ucinają.
 • parody 2018-03-24 13:47:36
  Skończcie już z tą weterynarią i ich zarobkami. Komu za mało niech zakłada lecznice... i w teren. >10 tys to nawet marny wet zarobi, ale niestety 24h na dobe pod telefonem 7 dni w tygodniu i wiecznie w gównie. Coś za coś.
 • Janek32 2018-03-23 14:34:38
  W mojej wsi weterynaria nie zarobi za wiele. Ludzie przestali hodować konie, krowy są tylko w czterech gospodarstwach świnie w trzech. Gościu miał chlewnie na 500 tuczników, zlikwidoawał, nie opłacało mu się, teraz przynajmniej nie śmierdzi i sasiedzi się z nim witają.Jak tak dalej pójdzie to jedyny zarobek będą mieli na szczepieniu psów!
 • POLSKI ROLNIK 2018-03-23 09:19:17
  Nigdy nie zapomnę krzywd od weterynarii z powiatu bialskiego, wypięcia pośladków posłów i informacji wojewody o skutecznej walce z ASF
 • Rolnik777 2018-03-22 22:43:30
  Do "Gość" jesteś żałosny nic nie wiesz o rolnictwie bazuje szrot na tym co zobaczysz w nagłówku jakiś artykułów, nikt ci nie broni otworzyć własnej działalności i trzepac kokosy i brać dofinansowanie tylko pytanie czy spełniasz warunki jakie stawia unia...
 • Biala Podlaska 2018-03-22 19:35:21
  Wkrótce weterynaria nie będzie do niczego potrzebna.
  W powiecie bialskim zlikwidowano hodowców trzody chlewnej.
  Weterynaria robi dosłownie wsxystko aby rolnikom nie wypłacać pieniędzy za wybite świnie.
  Dochodzi do tragedii ,rolnik popełnił samobójstwo .

  Bialscy rolnicy nigdy nie zapomną rzezi zdrowych świń w ich gospodarstwach.


 • Gość 2018-03-22 18:54:07
  Najlepiej dajcie na kościół miliony bo im się należy a pracownicy IW jacy by nie byli tez maja rodziny,tez płacą prąd,wodę,muszą kupić paliwo do auta i o dziwo coś jeść ale za 1500-2000 netto!!! Jest bardzo ciężko!!!! Ale co może wiedzieć bjedny rolnik od zawsze na garnuszku arimr,bez zusu na śmiesznym krusie o podatkach nie wspomne biedni ci rolnicy oj biedni weterynaria zła, że coś chce od biednego rolnika najlepoej dać dopłaty dać dofinansowanie za nic bo to jest biedny rolnik.... śmiechu warte
 • IW 2018-03-22 18:38:00
  Zapraszam do pracy w inspekcji, okaże się ile tych kaw wypijecie, a za meczenie rolników podziekujcie ministrowi rolnictwa i jego przepisom, które my musimy egzekwować!
 • figle 2018-03-22 18:05:07
  dac im podwyrzki by zlikwidowac Polskie Rolnictwo
 • Gosc 2018-03-22 17:24:59
  Za co tu placic... Za picie kawy i przegladanie papierow z ktorych nic nie wynika...
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.224.151.24
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!