- Grupa Ciech zanotowała bardzo dobre wyniki operacyjne i netto, mimo niesprzyjających warunków zewnętrznych, takich jak przedłużająca się zima, czy spadek cen niektórych produktów. Jest to zasługą konsekwentnie realizowanej restrukturyzacji - powiedział Baniak.

Podkreślił, że tym samym jest to kolejny kwartał potwierdzający słuszność obranego kierunku. - Grupa Ciech realizuje program restrukturyzacji obejmujący wszystkie spółki wchodzące w skład Grupy, także spółki zagraniczne - powiedział wiceminister.

Zaznaczył, że po "pierwszych sukcesach restrukturyzacyjnych widocznych w kondycji polskich spółek, przyszedł czas na intensyfikację działań restrukturyzacyjnych w Niemczech i w Rumunii". - Dotychczasowe efekty działań potwierdzają słuszność obranego przez spółkę kierunku - podkreślił wiceminister.

Grupa Ciech miała w I kw. tego roku 46,7 mln zł zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 10,7 mln zł przed rokiem. Analitycy oczekiwali zysku na poziomie 33,8 mln zł. Pozytywne wyniki spółka tłumaczy dobrą kondycją segmentu sodowego i działaniami restrukturyzacyjnymi.

Wynik operacyjny wyniósł 79,9 mln zł wobec 71,8 mln zł rok wcześniej. Konsensus rynkowy zakładał zysk na poziomie 51,1 mln zł. Przychody grupy spadły do 993,5 mln zł z 1.173 mln zł i były poniżej średniej prognoz na poziomie 1.004,6 mln zł.

Spadek przychodów o 15,3 proc. rok do roku spółka tłumaczy m.in. zaprzestaniem produkcji TDI oraz EPI przez Zachem, a także pogorszeniem sytuacji w największych sektorach odbiorców nienasyconych żywic poliestrowych.

Działalność grupy koncentruje się na czterech segmentach branżowych: sodowym, organicznym, agrochemicznym oraz krzemianach i szkle. Największy udział w przychodach w I kw. stanowiła sprzedaż produktów segmentu sodowego.

Ciech poinformował, że wyniki operacyjne i zysk netto są powyżej konsensusu rynkowego, mimo wyjątkowo długiej zimy, negatywnie wpływającej na sprzedaż środków ochrony roślin, a także wyłączenia części mocy produkcyjnych w segmencie szklarskim w Skandynawii i niskich cen sprzedaży w rumuńskich zakładach sodowych US Govora.

- Sytuacja naszych rumuńskich zakładów to kolejne wielkie wyzwanie stojące przed grupą Ciech. Konieczna jest dalsza głęboka restrukturyzacja naszych zagranicznych spółek tak w Rumunii, jak i w Niemczech. Czeka nas ciężka praca w tym obszarze oraz trudne decyzje - poinformował cytowany w środowym komunikacie prezes zarządu Dariusz Krawczyk.

Ciech kontynuuje program restrukturyzacji, obejmujący poprawę efektywności i rentowności produkcji, dezinwestycję aktywów nieoperacyjnych i restrukturyzację zatrudnienia w polskich i zagranicznych spółkach grupy.

Podobał się artykuł? Podziel się!