Decyzja premiera oznacza, że poszkodowani, głównie mieszkańcy wsi Huby, Adamów i Skrzydlów w gminie Kłomnice oraz w czterech innych gminach, gdzie szkody były mniejsze, otrzymają wkrótce do 6 tys. zł doraźnej pomocy. Wartość docelowych świadczeń sięgnie co najmniej kilku milionów złotych, wypłacanych z budżetu państwa.

Doraźną pomoc w wysokości od 5 do 10 tys. zł na każdą poszkodowaną rodzinę zadeklarował też w sobotę zarząd woj. śląskiego. Jak poinformował w niedzielę PAP rzecznik marszałka województwa, Krzysztof Krzemiński, w poniedziałek marszałek wystąpi o zwołanie nadzwyczajnej sesji sejmiku, który zatwierdzi pomoc dla poszkodowanych. Sejmik ma przerwać wakacje i zebrać się w ciągu tygodnia.

Podczas niedzielnego posiedzenia sztabu kryzysowego w Kłomnicach ustalono, że do czwartku osiem specjalnych komisji wojewody śląskiego ma oszacować i przygotować pełny raport o szkodach powstałych po przejściu trąby powietrznej w pięciu gminach powiatu częstochowskiego. Od soboty skierowani przez wojewodę inspektorzy nadzoru budowlanego z powiatu częstochowskiego dokonują szczegółowych oględzin uszkodzeń budynków.

Raport specjalnych komisji ma pozwolić na szybką wypłatę pomocy dla poszkodowanych m.in. uruchomienie kredytów klęskowych z ministerstwa rolnictwa oraz bezpośredniej dotacji z rządowych rezerw, przeznaczonych na dopłaty do ubezpieczenia rolników. Koordynujący działania wicewojewoda śląski Wiesław Maśka zapewnił w niedzielę o szybkim uruchomieniu rządowej pomocy dla poszkodowanych mieszkańców.

Na miejscu kataklizmu trwają prace porządkowe i zabezpieczające, pracuje 18 zastępów straży pożarnej. Policja uruchomiła 24- godzinne patrole zabezpieczające mienie mieszkańców. W namiotach udostępnionych przez samorząd można uzyskać informacje m.in. o pomocy dla poszkodowanych.

W dotkniętych przez żywioł gminach nie brakuje wody do picia, poszkodowani otrzymują środki czystości oraz ciepły posiłek. Do poniedziałkowego wieczoru wszyscy mieszkańcy powinni mieć przywrócone zasilanie w energię elektryczną. W niedzielę rano prądu wciąż nie miało 95 odbiorców.

Skierowane przez szefa rządu zaproszenie dzieci z dotkniętych trąbą powietrzną terenów do rządowego ośrodka na Mazurach to druga podobna propozycja. Wcześniej propozycję goszczenia dzieci w Warszawie zgłosiły władze stolicy.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!