Oficjalna prezentacja nowego znaczka odbyła się w piątek w Poznaniu, podczas uroczystości wręczenia certyfikatów dla wielkopolskich cukierni wypiekających rogale. Rokrocznie na potrzeby poznaniaków, reszty Polaków i smakoszy na całym świecie wytwarza je około 100 certyfikowanych producentów z regionu.

Poznańskie smakołyki wypiekane są z ciasta półfrancuskiego, z nadzieniem z białego maku, wanilii, cukru, orzechów, rodzynek, margaryny, skórki pomarańczowej i innych dodatków. Ich waga musi mieścić się w przedziale między 150 a 250 g.

Autorka projektu, Agnieszka Sancewicz, zamieściła na znaczku, poza samym rogalem, także orzechy i mak oraz symbol informujący, że rogal świętomarciński jest produktem zarejestrowanym w UE jako Chronione Oznaczenie Geograficzne.

- Rogal świętomarciński to bohater piątej edycji serii filatelistycznej +Polskie produkty regionalne+, którą zapoczątkowaliśmy w 2013 r. Wcześniej, w ramach tej samej serii, na znaczki trafiły: truskawka kaszubska, jabłko łąckie, ser koryciński i miód kurpiowski. Cieszę się, że możemy, jako pocztowy operator narodowy, przyczyniać się do rozpowszechniania wiedzy o polskich produktach - powiedziała w piątek dyrektor Biura Filatelistyki Poczty Polskiej Ewa Anna Zych.

Poza wprowadzonym w piątek do obiegu znaczkiem z rogalem zaprezentowana została także okolicznościowa koperta FDC (ang. first day cover - koperta pierwszego dnia obiegu) z wizerunkiem poznańskiego przysmaku.

Certyfikaty uprawniające do wytwarzania rogali świętomarcińskich odebrali w piątek przedstawiciele 97 cukierni. Piotr Koperski z Cechu Cukierników i Piekarzy w Poznaniu powiedział PAP, że certyfikowani producenci z pewnością będą w stanie zapewnić taką liczbę rogali, by mogli się nimi cieszyć poznaniacy, mieszkańcy reszty kraju, a także zagraniczni smakosze. Rokrocznie wypiekanych jest ok. 600 ton rogali.

Koperski przyznał, że w tym roku rogale świętomarcińskie będą droższe niż w poprzednich latach.

- Bardzo podrożały surowce: droższe są tłuszcze i nabiał, dlatego w tym roku przeciętna cena rogali to ok. 38 zł za kilogram. Rogal posypany orzechami arachidowymi i z małą ilością bakalii będzie kosztował od 35 zł za kg, ale rogale pełne bakalii i posypane orzechami włoskimi mogą kosztować nawet 50 zł - powiedział.