PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Rolnicy blokowali drogę do przejścia w Terespolu

Autor: PAP

Dodano: 14-03-2014 10:23

Tagi:

Kilkanaście ciągników w okolicach miejscowości Zalesie (Lubelskie) blokowało wczoraj przejazd drogą krajową nr 2, prowadzącą do przejścia granicznego z Białorusią w Terespolu.Blokada jest formą protestu, którego powodem są problemy hodowców ze sprzedażą wieprzowiny w związku z ograniczeniami wprowadzonymi po wykryciu dwóch przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików.

Blokada, ustawiona w odległości ok. 20 km od przejścia granicznego, uniemożliwiała przejazd samochodów ciężarowych, które stały w korku. 

Samochody osobowe omijały blokadę objazdem przez lokalne drogi w miejscowości Zalesie.

Wcześniej przez około trzy godziny rolnicy protestowali w miejscowości Wólka Dobryńska - co jakiś czas wchodzili na przejście dla pieszych. Jak zapewnił Janicki, nie powodowało to większych utrudnień w ruchu.

To kolejny protest w kraju spowodowany trudnościami ze sprzedażą wieprzowiny przez hodowców ze strefy buforowej. Rolnicy kontynuują m.in. blokadę dwóch dróg krajowych w woj. mazowieckim. "Dziewiętnastka" w Łosicach blokowana jest od wtorku, zaś krajowa "dwójka" w miejscowości Chromna w pow. siedleckim od środy po południu.

Po tym, jak w lutym wykryto w Polsce dwa przypadki ASF u dzików padłych w pobliżu granicy z Białorusią, cena skupu świń spadła o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt procent, bo klienci mniej chętnie sięgają po wieprzowinę. Ponadto mięso z terenu utworzonej wskutek tych przypadków strefy buforowej (kilka powiatów w województwach: podlaskim, lubelskim i mazowieckim) nie może być eksportowane. Izby rolnicze przekonują, że spadek cen powoduje, że chów świń stał się nieopłacalny i rolnicy mogą zrezygnować z dalszej produkcji trzody.

W czwartek minister rolnictwa Stanisław Kalemba podał się w do dymisji. Jej powodem był brak realizacji działań dotyczących zwalczania skutków wystąpienia z Polsce afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików.

Według rolników, którzy powołali w środę Polski Komitet Protestacyjny Rolników i Producentów Wieprzowiny, dymisja ministra rolnictwa nie rozwiązuje problemów producentów wieprzowiny. Oczekują spotkania z ministrem gospodarki lub premierem. Paweł Augustyn z Komitetu powiedział w czwartek, że po spotkaniu z przedstawicielami rządu zapadnie decyzja o ewentualnym proteście producentów w Warszawie w przyszłym tygodniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.224.151.24
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!