W homilii bp Ignacy Dec omówił trzy sektory rolniczego powołania: warsztat pracy czyli ziemię, ludzi pracujących w tym warsztacie - rolników oraz podstawowy owoc pracy - chleb powszedni.

- Ziemia dostarcza pokarmu, ale domaga się wkładu człowieka w postaci pracy, stąd też ziemia jest pierwszym warsztatem pracy dla ludzi produkujących żywność - dla rolników. Jako nasza karmicielka, ziemia jest naszym podstawowym, naturalnym, najważniejszym narodowym bogactwem, skarbem - mówił kaznodzieja.

- Nie może upaść rolnictwo, wszak musimy jeść, aby żyć. Nie można się pozbyć najważniejszego skarbu, jakim jest ziemia - zaznaczył biskup, a słowa te wierni przyjęli gromkimi brawami.

- Ziemię trzeba otaczać szczególną miłością, trzeba jej bronić przed agresorami zewnętrznymi, wewnętrznymi - dodał bp Dec.

Kaznodzieja przypomniał również słowa bpa Stanisława Napierały, który w ubiegłą niedzielę w czasie dożynek diecezjalnych apelował, aby nie sprzedawać polskiej ziemi obcokrajowcom.

- Chcemy ten apel powtórzyć tutaj na forum ogólnopolskim, na Jasnej Górze w obecności pana prezydenta Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej, ministra rolnictwa i rozwoju wsi, w obecności naszych drogich rolników - mówił bp Ignacy Dec.

- Bracia rolnicy, dziękujemy wam za wierność naszej polskiej ziemi, i prosimy mimo trudnych warunków nie opuszczajcie swojego posterunku pracy, swojej służby narodowi.

- Przekonujcie dzieci i wnuki, żeby wbrew wszystkiemu pozostawali na ojczyźnianej ziemi. Bracia i siostry, nie uciekajcie ze wsi, bo może nam braknąć chleba na codzienny stół, na wigilijny opłatek, na stół Eucharystyczny - przekonywał biskup.

Starostami dożynek byli Stanisława i Michał Hościło, pochodzący z gminy Suchowola w archidiecezji białostockiej.

- Akurat dla nas tegoroczny rok był dość dobry, z tego względu, że mamy ziemie raczej lżejsze i w naszym rejonie, jeżeli deszcze padają, mamy lepszy rok - opowiada Michał Hościło, starosta tegorocznych Dożynek.

- Dziękujemy przede wszystkim za plony, za zdrowie nasze, całej naszej rodziny, naszej parafii, za wszystkich rolników i prosimy o błogosławieństwo Matki Bożej dla wszystkich rolników - mówił rolnik.

Na Jasnej Górze obecni byli Prezydeny RP oraz minister rolnictwa.

- Obecność Pana Prezydenta wśród nas umacnia nadzieję, że w Polsce nikomu nie zabraknie chleba powszedniego, a wiemy, że dziś w naszej Ojczyźnie, w skrajnym ubóstwie żyje ponad 2 mln osób, a ubóstwo najczęściej dotyka rodziny mieszkające na wsi i w małych miasteczkach. To ubóstwo nas wszystkich boli i od nas wszystkich wymaga, aby dzielić się z biedniejszymi od nas i pomagać tym, którzy żyją najbliżej nas - mówił o. Roman Majewski, przeor sanktuarium.

Podobał się artykuł? Podziel się!