Od początku wiosny do późnej jesieni w parkach, lasach, na łąkach i użytkach zielonych można mieć wątpliwą przyjemność spotkania pajęczaków z rodziny kleszczowatych. Z danych Sanepidu wynika, że najbardziej zagrożeni są rolnicy, którzy w przeciwieństwie do innych grup ryzyka, jak np. pracowników administracji leśnej, nie są obligatoryjnie sczepieni przeciwko groźnej i nieuleczalnej chorobie przenoszonej przez te pasożyty, jaką jest kleszczowe zapalenie mózgu. W Polsce ok. 90% ogółu zachorowań występuje w województwach podlaskim i warmińsko-mazurskim (zapadalność 5,1-13,1/100 000 mieszkańców), a pozostałe 10% ogółem w pozostałych województwach.

Przystępując do prac polowych lub spędzając czas w lesie i na łące, należy się odpowiednio zabezpieczyć przed ewentualnym ukąszeniem ze strony kleszczy. Właściwe ubranie, czyli długi rękaw u góry, długie spodnie oraz najlepiej buty z cholewą, a także popularne repelenty zmniejszają, ale niestety nie eliminują prawdopodobieństwa ukąszenia przez kleszcza, dlatego w sukurs przychodzi szczepionka, która jest najpewniejszym sposobem zabezpieczenia.

Szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu

Szczepionka przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu jest efektywna. Całkowita skuteczność u regularnie szczepionych osób wynosi 99 procent. Niemniej szczepienie nie chroni przed samym ugryzieniem, a jedynie przygotowuje nasz organizm do późniejszej walki z wirusem. To ważne ponieważ kleszczowego zapalenia mózgu nie da się leczyć przyczynowo. Po wykryciu choroby możliwe jest tylko leczenie symptomów takich jak gorączka i objawy zapalenia. Trzeba również pamiętać, że ten rodzaj szczepienia nie chroni przed innymi chorobami przenoszonymi przez kleszcze w tym przed boreliozą.

Obecnie na rynku dostępne są preparaty dwóch firm farmaceutycznych dla dorosłych FSME-IMMUN oraz ENCEPUR Adults. Dla dzieci zaś są specjalne opracowane dawki tych preparatów, które znajdziemy pod nazwą FSME-IMMUN Junior (dla dzieci powyżej 1 roku życia i młodzieży do końca 16 roku życia) i ENCEPUR CHILDREN (dla dzieci powyżej 1 roku życia i młodzieży do końca 12 roku życia). Obydwie zarejestrowane szczepionki podawane są w trzech dawkach. Najlepiej, jeśli pierwszą dawkę szczepienia podamy jeszcze w okresie zimowym, ale możliwe jest także rozpoczęcie szczepienia na wiosnę lub latem. Schemat szczepień wygląda następująco: