PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Rolnicy w Jasionce: Dopłaty to nie wszystko!

Autor: Grzegorz Tomczyk

Dodano: 26-03-2018 16:14

Tagi:

Na Europejskim Forum Rolniczym w Jasionce o ważnych dla rolnictwa sprawach dyskutowali politycy, wysokiej rangi urzędnicy i naukowcy. Rolnikom głos w debatach oddawano na krótko, tymczasem mieli oni wiele celnych uwag, które warto odnotować…W pierwszym dniu forum największe zainteresowanie i największe emocje wśród uczestników budziła debata dotycząca przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej. Dyskutanci w osobach unijnego komisarza ds. rolnictwa Phila Hogana, oraz ministrów rolnictwa Polski, Francji, Czech i Węgier zastanawiali się nad skutkami, jakie dla unijnego budżetu na rolnictwo przyniesie Brexit i nad możliwościami wypełnienia tej „dziury”. Wszyscy byli zgodni, iż środków przeznaczonych na rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich ograniczać nie należy, bo to strategiczna dziedzina europejskiej gospodarki. Rolnictwo UE musi utrzymać wysoką jakość, a jednocześnie konkurencyjność towarów. Farmerzy muszą walczyć o większą wydajność, ale też opłacalność i niższe koszty produkcji.

Reprezentanci rządów Polski, Czech i Węgier złożyli jednoznaczne deklaracje, iż kraje Grupy Wyszehradzkiej gotowe są łożyć wyższe kwoty do budżetu UE, pod warunkiem że powstałą po Brexicie lukę solidarnie wypełnią wszystkie kraje członkowskie, a kraje Starej UE zgodzą się na wyrównanie dopłat bezpośrednich. Politykom najwyraźniej się zdawało, że obecnych na sali rolników zadowolą mgliste obietnice modernizacji WPR i uproszczenia procedur, oraz stwierdzenia mówiące o konieczności rewizji stanowisk w sprawie wyrównania płatności bezpośrednich, padające tak z ust komisarza Hogana, jak i szefa francuskiego resortu rolnictwa Stephana Traverta. Gdy jednak mikrofon oddano w ręce rolników, okazało się, że wysokość dopłat to nie jedyne zmartwienie polskich gospodarzy.

- Panowie, otwórzcie oczy! Dopłaty to nie wszystko! – grzmiał spod podium dla prelegentów jeden z rolników.-Nawet jeśli Stara Unia zgodzi się na wyrównanie dopłat, to nie znaczy, że polski rolnik ma szansę dogonić farmera z Niemiec, który od kilku dekad otrzymywał większe wsparcie, inwestował w rozwój gospodarstwa i sprzedawał swoje płody po dużo wyższych cenach. Z równymi dopłatami i tak zostaniemy w ogonie Europy! Dużo bardziej niż równych dopłat potrzeba nam teraz równych praw w dostępie unijnego i światowego rynku. Po co nam nowe traktory, jeśli nie możemy sprzedać swoich płodów ani w kraju, ani za granicą? Zachód zdominował nasz handel i przetwórstwo i zalewa nasz rynek swoimi produktami. Zachodni rolnicy zarabiają, a my musimy być wdzięczni, jeśli ktoś chce kupić nasze płody chociaż po kosztach produkcji.

- Przestańcie niszczyć polski rynek i polskiego rolnika, pozwalając na niekontrolowany import zboża z Ukrainy. Pomagajcie Ukrainie jak chcecie, ale nie naszym kosztem! – apelował z kolei rolnik z Podkarpacia.

- Mówicie o opłacalności, a co z ASF? – zapytał inny gospodarz z Lubelszczyzny.-Jak mamy inwestować i rozwijać się, gdy nie znamy dnia ani godziny, gdy każą nam zlikwidować stada? Niszczy się producentów trzody, tak jak wcześniej zniszczono futerkowców. Dlaczego Unia nic nie robi, skoro ASF zagraża całej Europie? Dlaczego rząd udaje, że coś robi, ale nie potrafi powstrzymać epidemii? Czy chodzi o to, byśmy z eksporterów zmienili się w importerów żywności, bo w tym kierunku to wszystko zmierza?

Komisarz Phil Hogan stwierdził, że problem niekontrolowanego importu z Ukrainy nie był mu znany. Obiecał, że przedstawi go na unijnym forum. W sprawie ASF minister Jurgiel przyznał, że nadzieje na zwalczenie wirusa pokłada w… szczepionce, nad którą naukowcy już pracują i w ciągu 2 lat powinna powstać. Rząd tymczasem zrobił i robi wszystko, by powstrzymać postęp choroby i zniwelować jej skutki dla polskich rolników – zapewnił szef polskiego resortu. Apele o uczciwe ceny skupu płodów rolnych i dostęp do rynku pozostały właściwie bez odpowiedzi.

Ciekawe komentarze dały się również słyszeć w drugim dniu Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce, przy okazji debaty o innowacjach i nowoczesnych technologiach dla rolnictwa. Jednym z wątków debaty były rozważania, czy małe i średnie gospodarstwa mają racje bytu w realiach tak silnej konkurencji rynkowej i przy tak niewielkim potencjale rozwoju technologicznego i nadążania z postępem.

- Mówicie o konieczności cyfryzacji, robotyzacji, nowych technologiach, ale ta dyskusja w żaden sposób nie przystaje do rzeczywistości - podsumował dyskusję ekspertów pewien rolnik z Podkarpacia. –Rzeczywistość wygląda tak, że mam nieduże gospodarstwo z mieszaną produkcją i jakoś sobie radzę. Radziłbym sobie lepiej, gdyby w okolicy Krosna, gdzie mam gospodarstwo, działała jakakolwiek ubojnia czy przetwórnia. Takich „innowacji” nam najbardziej potrzeba. Bez dronów i robotów damy jakoś radę dalej produkować. Stwórzcie nam tylko warunki, byśmy mogli swoją produkcje sprzedać.

Pogląd ten podzielił również obecny na widowni Edward Kosmal rolnik z woj. zachodniopomorskiego i lider rolniczych protestów pod siedzibą ANR w Szczecinie, przeciwko wyprzedaży polskiej ziemi obcemu kapitałowi.

- Przestańmy tu snuć marzenia o kosmicznych technologiach, a mówmy o autentycznych problemach – powiedział związkowiec. – A największym problemem nie jest dziś dla nas brak dostępu do najnowszych technologii, a brak dostępu do własnego, wewnętrznego rynku. Problemem są zachodnie sieci handlowe i spółki zajmujące się przetwórstwem spożywczym, które zawładnęły naszym rynkiem, ale wprowadzają do obrotu głównie żywność wyprodukowaną przez farmerów na zachodzie Europy. Polski rolnik nie może sprzedać swojej produkcji za uczciwą stawkę. Tu potrzebne są zmiany i o tym na europejskim forum powinniśmy rozmawiać. Przestańcie powtarzać argumenty o wolnym rynku i zdrowej konkurencji, bo one uwłaczają inteligencji rolników.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (20)

 • stały czytelnik 2018-03-31 12:56:33
  @T9 , co cię zamurowało, @kzo , nadal bez planu ?
 • spod Sieradza 2018-03-29 23:56:27
  Eeee ! Rolnik spod Krosna , nie czytasz Farmera ?
 • mirek 2018-03-29 16:19:52
  @rolnik , idąc twoim tokiem rozumowania : po co budować nowe obory , przecież stojących jest w bród . po co kupować nowe traktory ? Ciapkiem ojciec też obrobił te 15 hektarów. Po co budować dla siebie przecież można sprzedać bydło temu co ubojnię ma i płaci tyle ile zechce ?
 • ITD 2018-03-27 16:10:43
  T 9 :Spółdzielnia to bagno i jeszcze większe papiery ? Ty jesteś taki debil, że nie powinni cie wpuścić na sale , a co dopiero dopuścić do głosu . Załóż spółdzielnie , będziesz miał możliwość stworzenia - zamiast bagna - lazurowe wybrzeże. Poza tym , opisz te swoja mądrość , o której wspominasz, ze " za długo by pisać ". Moze jest w niej coś bardziej odkrywczego niż brak elementarnego szacunku dla spółdzielczości (która oczywiście nie jest dla chamów i parobków ale dla gospodarzy (dla przypomnienia ; spółdzielnie zakładała szlachta , dwory i volwarki oraz właśnie gospodarze, jeśli w ogóle wiesz jaka jest między nimi różnica)
 • rolnik 2018-03-27 08:53:27
  Budowa nowej spółdzielni, czy małej przetwórni to dobry pomysł, ale na to trzeba mieć środki pieniężne, skoro mamy już zakłady, to po co nowe? Te co są niech przestaną się zachowywać jak "pan i władca", to takie moje życzenia.
 • kzo 2018-03-27 07:48:13
  T9 jak mam wziąć prow i bujać się z tymi skorumpowanymi świniami z arimr przez następne pięć lat to mi słabo. I apropos ITD, to zaplanuj sobie w rolnictwie cos długoterminowo. Życzę powodzenia, albo bogatych sponsorów.
 • ekojajo 2018-03-27 07:32:18
  Hej ho daj mi pincet to ja dam ci sto !!!!
 • T9 2018-03-27 05:00:06
  Zeghar podniósł mi ciśnienie o 4 rano. Ale powoli do sedna.
  Również byłem ostatnio na spotkaniu dot wpr, dopłat , regionalizacji. Wyszedł zmanierowany Pan przedstawił się gdzie tam jeździ, że gada z ministrem co chwila w ilu to komisjach zasiada i ze on będzie decydował co w moim regionie będzie można uprawiać hodować. I to już było 80% jego wystąpienia. Cały przekaz był taki ( pomijając uśmiechy ładne sformułowania i gesty) :
  Jaką wpr - sami nie wiemy jeszcze. Doplaty- może będą zrownane ale będą mniejsze
  No i najlepsze co mnie zagotowalo PROW- otóż prowu nie wykozystujecie jesteście debilami. Mało wniosków idzie na budynki kasą nie wykorzystana to wina rolników.
  Nikt z bałwanów na sali ubranych w ładne koszulki się nie odezwał kiedy madrus ich z uśmiechem obrażał. Po przepychance słownej dopiero pozwolił mi zadać pytanie oczywiście niewygodne dla niego widział to. Za długo by pisać
  Co do spółdzielni nie mam zamiaru wchodzić w jeszcze większe bagno i durne papiery. Nie będę zasuwal na nową bandę prezesów i ich zastępców nominowana przez bogobojnych ministrów zegharku.
  Farmer nie chowajcie tematu będzie ciekawie myślę. Wsadzilem kij w mrowisko
 • Prusak z pogranicza 2018-03-26 22:51:14
  Dzisiaj słyszałem ,że kto pozytywnie mówi o Rosji ten wspiera naszego wroga i musi być uznany za wroga . Strach się bać. Szpiedzy miedzynarodowymi bohaterami , 16 państw za jednego ludzkiego śmiecia idzie na wojnę , z tym że nie wiem kto ma być - przy tych generałach - mięsem armatnim . I tak myślę , że ten Tusk to on nie jest Kaszub on jest taki polski zasraniec .
 • jak niewielu 2018-03-26 22:45:01
  No i chłopek wolał pier...lic o niekontrolowanym imporcie zamiast - zgodnie z prawdą - zaatakować polityczne wsparcie Hogana dla Ukrainy - naszym (polskim ) kosztem, przeciwko Rosji (i przeciwko polskim rolnikom produkującym kiedyś na rosyjski rynek , po niezłych cenach . Taki niby wściekły , przeciwko fikcyjnym przemytnikom , czyli tchórz. Jak wielu .
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.166.141.69
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!