(...) Została upubliczniona informacja na temat powierzchni, jaką zajmują uprawy roślin transgenicznych w Unii Europejskiej.

Dane te pokazują, że coraz więcej rolników decyduje się na tego typu produkcję roślinną, pomimo dziesięcioletniego moratorium na rejestrację nowych odmian tych roślin.

Całkowita powierzchnia upraw roślin genetycznie zmodyfikowanych osiągnęła w tym roku powierzchnię 107 719 hektarów w 7 krajach, co stanowi wzrost o całe 21 proc. w porównaniu z rokiem 2007. Uprawę zwiększyły prawie 10-krotnie Polska i Rumunia, podwoiła się ona na Słowacji oraz znacząco, bo o ponad 68 proc. wzrosła w Republice Czech w porównaniu z rokiem 2007. W Hiszpanii, gdzie znajduje się największa powierzchnia upraw biotechnologicznych, areał upraw wzrasta stabilnie o około 5 proc. rocznie po 11 latach doświadczenia z wykorzystaniem technologii genowych.

W roku 2008 minęło 10 lat, od ostatniej rejestracji w Unii Europejskiej. Jedyną dopuszczoną do uprawy w UE odmianą transgeniczna jest kukurydza Bt MON 810. Zawiera ona gen odporności na szkodnika omacnicę prosowiankę, który sieje spustoszenie na polach kukurydzy w środkowej i południowej Europie.

(...)Zdecydowanie apelujemy do europejskich decydentów politycznych o zakończenie trwającego od 10 lat moratorium na nowe odmiany GMO tak aby umożliwić rolnikom europejskim możliwość wzrostu ich konkurencyjności - powiedział Jerome Peribere, Prezes DOW Agro-Sciences, który zaprezentował dane Europa Bio podczas konferencji prasowej.

Źródło: Chłopska Droga

Podobał się artykuł? Podziel się!