PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Rolnicy z OPZZ protestują na trasie A2 w Zdanach

Rolnicy blokują trasę A2 w miejscowości Zdany w powiecie siedleckim. Ok. godz. 11 na blokadzie było ok. 100 traktorów i 500 rolników - poinformował przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomir Izdebski.Jak mówił, na miejsce blokady przybywają kolejni rolnicy - powiedział Izdebski.

Głównym postulatem OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych jest wypłata odszkodowań za straty spowodowane przez dziki oraz wypłata rekompensat za straty poniesione w chowie trzody chlewnej i bydła.

Blokady będą, bo rolnicy z innych terenów zgłaszają chęć wzięcia udziału w protestach. Rolnicy już są przygotowani do wyjścia na drogi, występujemy o zgodę do gmin, jednak uzyskanie takiej zgody trwa 3 dni.

Szef rolniczego OPZZ powiedział, że spotka się z ministrem rolnictwa Markiem Sawickim, jeżeli ten przedstawi mu jakieś konkretne propozycje. Jak zaznaczył, na razie minister nie dzwonił, a z doniesień medialnych wynika, że żadnych rekompensat nie będzie. Minister chce tylko rozmawiać. - Jeżeli minister powiedział, że żadnego postulatu nie spełni, to o czym mam rozmawiać - pytał.

W niedzielę minister rolnictwa Marek Sawicki poinformował na antenie radia RMF FM, - że sam pan Izdebski potwierdził, że w przyszłą środę w południe spotyka się ze mną w ministerstwie rolnictwa.

We wtorek protesty planuje Solidarność Rolników Indywidualnych. Zdaniem Izdebskiego, nieważne pod jakim szyldem będą rolnicy protestować, najważniejsze, by "wygrać sprawę".

W związku z protestem rolników w miejscowości Zdany gm. Zbuczyn w pow. siedleckim (Mazowieckie) policja wprowadziła objazdy: dla samochodów ciężarowych trasą Siedlce - Łuków - Radzyń Podlaski - Międzyrzecz Podlaski, a dla osobowych drogą Zdany - Zbuczyn. Jak poinformował Rafał Sułecki z zespołu prasowego mazowieckiej policji, w chwili rozpoczęcia protestu w poniedziałek rano trasę zablokowało 10 ciągników rolniczych.

Jak powiedział szef rolniczego OPZZ Sławomir Izdebski, blokada w Zdanach będzie trwała do skutku. Zapowiedział, że od środy protesty rozpoczną się w województwach lubelskim i wielkopolskim, nie podał jednak żadnych konkretów.

Sawicki, pytany o plany rolników, którzy chcą rozszerzać protesty na drogach, powiedział, że wszystkie komitety zaprasza na konkretne rozmowy o ustawach i wykorzystaniu kolejnych pieniędzy na rolnictwo z UE.

Przypomniał, że na środę umówił się na spotkanie z szefem rolniczego OPZZ. - Pan Izdebski pisemnie w ubiegłym tygodniu zapraszany przeze mnie na piątek lub środę potwierdził, że jest gotowy do rozmowy w środę o godzinie 12.00. To zaproszenie z mojej strony jest nadal otwarte" - powiedział w poniedziałek Sawicki na konferencji prasowej w Białymstoku. Dodał, że zachowanie Izdebskiego powinni ocenić rolnicy, "bo jeśli Izdebski umawia się na rozmowy, a wcześniej organizuje protesty, to nie do końca godzi to się z formą dialogu.

Szef resortu rolnictwa wyjaśnił, że piątkowe konsultacje międzyrządowe z Francją - są o wiele ważniejsze niż rozmowa, jaka miała miejsce pomiędzy komitetami protestacyjnymi a ministerstwem rolnictwa. Zauważył, że Francja jest największym w Europie producentem i eksporterem żywności.

- Niezależnie od tego, że ja prowadziłem rozmowy z ministrem rolnictwa Francji, to w ministerstwie rolnictwa dwa komitety protestacyjne: z Wielkopolski i z Kujawsko-Pomorskiego podpisały z wiceministrami porozumienia i będą realizowali zadania zgodnie z podpisanymi porozumieniami - powiedział Sawicki.

Izdebski mówił w poniedziałek po południu, że nie zmienił zdania w sprawie spotkania z Sawickim. Dodał, że pojedzie na rozmowę, jeżeli minister zadzwoni i poinformuje, że będzie w nim uczestniczyła premier Ewa Kopacz.

Wcześniej szef rolniczego OPZZ powiedział, że spotka się z szefem resortu rolnictwa, jeżeli ten przedstawi mu jakieś konkretne propozycje. Jak zaznaczył, na razie minister nie dzwonił, a z doniesień medialnych wynika, że żadnych rekompensat nie będzie. - Minister chce tylko rozmawiać. (...) Jeżeli minister powiedział, że żadnego postulatu nie spełni, to o czym mam rozmawiać - mówił Izdebski.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (43)

 • milka 2015-02-04 11:21:47
  @parody tak jest spróbuj co ci zależy? Przynajmniej będziesz wiedział że chciałeś, rodzice też na pewno się ucieszą, że przynajmniej się starałeś. A może akurat się uda to pociągnąć. Wszystkim jest ciężko, ale jak się uda to satysfakcja gwarantowana
 • rolnik 2015-02-03 19:33:07
  @parody - nie łam się i jednak spróbuj poprowadzić to gospodarstwo przez pewien okres; z mojego doświadczenia powiem że dużo daje przemyślenie strategii działania. Gdybym miał swój cały towar dawać za półdarmo hurtowniom, marketom i sortowniom to bym już dawno splajtował. Obecnie ponad 90% jaj sprzedaję wyłącznie w detalu i mogę sobie pozwolić na nowe maszyny co jakiś czas bez pomocy Uniji oraz na godną egzystencję. Sporo daje czasowe dodanie nowej działalności do już obecnie wykonywanej - w moim przypadku miałem 2 folie z warzywami przez 3 lata największego zastoju z jajkami (zysk może mniejszy, ale nie dopłacałem już do głównej produkcji, a nawet był jakiś tam zysk). Studia też powiem, że niewiele co dają, i tak trzeba się potem doszkolić w już konkretnej dziedzinie przed gospodarowaniem - mi są niepotrzebne bo i tak nie dają dotacji do gospodarstw drobiarskich, a wykształcenie rolnicze to wymóg ubiegania się o dotacje.
  @kaczus - http://www.farmer.pl/produkcja-zwierzeca/trzoda-chlewna/co-dla-producentow-swin-w-nowym-prow,47838.html - wynika, że jednak są jakieś dotacje dla gospodarstw z trzodą chlewną. C o do drobiarstwa to ich niema, ani w nowym PROW ani w poprzednich- http://www.doradcaprow.pl/prow/Wiadomosci-PROW/PROW-2014--2020-Nie-dla-drobiarzy/472/.
 • parody 2015-02-03 18:15:20
  @chłopek Nie tłumacz głupi jest i tak nie zrozumie. Przejrzy na oczy jak Polske do reszty kupią Niemcy i karzą pracować za kromkę wyrobu chlebopodobnego. Wychowałem się na wsi mieszkałem w miescie teraz mieszkam na wsi i pracuje. Gospodarstwo 30 ha + 20 ha dzierżaw i 60 krów ojciec obrabia sam, aby do kołysać się do renty. Potem wszystko na sprzedaż. Chciałem gospodarzyć skonczyłem studia w tym kierunku, ale się nie da. Powiem jedno chory naród i nic więcej.
 • chłopek 2015-02-03 16:59:30
  Prudnik, mimo, że potrafisz napisać w miarę poprawnie, to matoł jesteś zarąbisty! My do budżetu wpłacamy ogromną kasę, gdyż każdy z nas co rocznie kupuje nawozy, sprzęt, maszyny, części, traktory, mat budowlane. Natomiast miasto nie wpłaca nic, bo tam nie ma produkcji, tylko budżetówka . Ty, tylko korzystasz z budżetu, a reszta, to przelewanie z pustego w próżne. Doucz się dzieciaku, bo oprócz pisania trzeba umieć jeszcze logicznie myśleć!
 • milka 2015-02-03 16:55:50
  przeczytałam wszystkie komentarze i aż żal dupę ściska. Jest powiedzenie które mówi że "syty głodnego nie zrozumie" i dlatego miasto i wieś chyba nigdy się nie dogadają i ja to w pewny sposób rozumiem bo jak mogą sie dogadać skoro prawda jest taka, że nawet w śród rolników nie ma jedności. Jeden widzi w tv że jest blokada więc bierze sprzęt i jedzie, drugi stwierdza że co tam nich sąsiad jedzie za niego a trzeci powie że on ma to w (...). Bo wszyscy i tak mówią że nic z tego nie będzie ale jak będzie to dostaną wszyscy a nie tylko ci co o to walczyli a szkoda, bo następnym razem by się zastanowili.
 • Prudnik 2015-02-03 15:20:27
  patryk mr

  53 mld i ta twoja pisownia-pożal się Boze
 • patryk mr 2015-02-03 15:07:13
  Do prudnik A dla was bezrobotnych w miastach ile jest z budżetu? Ile państwo loży na nie udolne prywatne firmy sponsoruje umazanie podatkow! Jeden rolnik zatrudnia przy sobie w pośredni sposób 7-8 osób ! Zrozum ze wszystko sie kreci o żywność ! Dlaczego firmy transportowe oglaszaja upadlosci i wysprzedaja tiry bo nie maja co wozić ! Myśl a JAK tak warto byc na krusie i tak dobrze na wsi to kup kilka ha ziemi ubezpiecz sie w KRUS Izacznic pobierać dotacje 53 mln :D idiota!
 • aa 2015-02-03 10:30:27
  A ten Izdebski się już umówił z Panią Premier ?????????? bo ja bym też na kawe wpadł jak by miała wolny czas .
 • Prudnik 2015-02-03 10:19:21
  PatrykMR

  dla was jest 53 mld z budzetu-ile wpłacacie do budzetu?prawie co nic,a ile wpłacasz do KRUS?prawie zero,czego wy jeszcze chcecie?nie swoich pieniedzy?
 • patryk MR 2015-02-03 09:15:29
  Do @Prudnik kasa kasa kasa dobrze powiedział bo to nasze pieniądze nie miastowych! Nam zabrano ludzie z miasta musza zrozumieć ze dobrobyt wsi to dobrobyt miast! Żaden chlop nie chce zabrac nikomu z miasta żadnej kasy nawet nie myśli o tym . Tylko skoro jest 100 mln dla ukrainy to my tez zadamy odszkodowan za straty za idiotyczna polityke polski jako amerykańskiego blazna wobec federacji. Ludzie obudźcie sie nasza gospodarka jest uzależniona od eksportu NIE DO AMERYKI ALE DO ROSJI! szkoda ze my musimy ponieść konsekwencje.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.0.22
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!