- Zawieszamy protest, ponieważ rolnicy po miesiącu protestów muszą wrócić na pola" - powiedział w poniedziałek przewodniczący rolniczego OPZZ Sławomir Izdebski po spotkaniu w resorcie rolnictwa, na którym związkowcy przekazali kolejne postulaty. Zapowiedział też częściową likwidację w poniedziałek - po godz. 16 - tzw. zielonego miasteczka przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów.

Tymczasem przewodniczący rolniczej "Solidarności" w woj. kujawsko-pomorskim Janusz Walczak powiedział w poniedziałek PAP, że rolnicy zostaną w tzw. zielonym miasteczku do 10 marca.

- Organizacja pana Izdebskiego razem z nami robiła miasteczko i to jest decyzja OPZZ. Solidarność swoją decyzję podtrzymuje. Mamy pozwolenie do 10-tego, zostajemy na pewno do 10-tego. My nie demontujemy miasteczka, zostajemy tutaj - powiedział Walczak. Jak dodał, to nie oznacza, że rolnicy nie wystąpią o przedłużenie pozwolenia na pobyt o następne 10 dni.

- Uzasadnione jest, że ludzie muszą w pole ruszyć, to dotyczy jakby wszystkich rolników. Ale to nie znaczy, żeby jakiejś rotacji nie było czy dyżurów ( w miasteczku - PAP). My zostajemy przy swoim, a że pan Izdebski podjął taką decyzję - to jest jego suwerenna decyzja i nie będziemy w nią ingerować (...). Mamy wspólne cele i postulaty, to będzie świadczyło o wytrwałości pewnych grup - powiedział Walczyk.

Izdebski poinformował też, że 15 marca odbędzie się zjazd krajowy Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych. - Chcemy się tak zorganizować, że jeśli minister odrzuci nasze postulaty, to wrócimy do Warszawy na traktorach i rozpoczniemy protesty i blokady w całym kraju - mówił. Dodał, że rolnicy wrócą do protestów za mniej więcej miesiąc, jeśli ich postulaty nie zostaną uwzględnione.

Rzecznik Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Witold Katner poinformował, że o godz. 13 przewodniczący Izdebski z grupą rolników spotkał się z wiceministrem Tadeuszem Nalewajkiem. "Odbyła się krótka dyskusja na temat sytuacji w rolnictwie. Przewodniczący Izdebski zostawił nam kolejną listę postulatów, która jest bardziej rozbudowana od tej, którą otrzymaliśmy ostatnim razem. Wtedy mieliśmy do czynienia z sześcioma, teraz lista została rozszerzona do 20 postulatów" - powiedział rzecznik resortu. Dodał, że ministerstwo zobowiązało się przedstawić odpowiedź na te postulaty do końca tygodnia.