PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Rolnik inaczej kształcony

Autor: farmer.pl/PAP

Dodano: 14-06-2012 10:19

Tagi:

Od nowego roku szkolnego zmienią się zasady kształcenia zawodowego rolników. Większość z nich będzie uzupełniać wykształcenie podczas kwalifikacyjnych kursów zawodowych, a nie w szkołach dla dorosłych.Ośrodki doradztwa rolniczego przypominają rolnikom o zmianach, które wejdą w życie po wakacjach. To ważne przede wszystkim dla tych młodych rolników, którzy skorzystali z unijnego wsparcia pod warunkiem uzupełnienia wykształcenia, jeżeli nie dopełnią tego obowiązku, mogą stracić dotację.

Chodzi o 75 tys. zł premii z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na samodzielne rozpoczęcie gospodarowania, w ramach działania pod nazwą "Ułatwianie startu młodym rolnikom", które jest częścią Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Osoby, które w dniu składania wniosku o przyznanie pomocy nie posiadały wymaganego wykształcenia, miały trzy lata na jego uzupełnienie. Czas liczony jest od otrzymania decyzji przyznającej wsparcie. Termin nie może być wydłużony. Gdy rolnik nie uzupełni wykształcenia, będzie musiał zwrócić pomoc z odsetkami.

Ponieważ od nowego roku szkolnego zmienia się system kształcenia zawodowego, młodzi rolnicy, którzy mają uzupełnić wykształcenie, a jeszcze się za to nie zabrali, będą mieli zupełnie inny tok nauki niż dotychczas. Ośrodki doradztwa rolniczego apelują, by wszyscy zainteresowali zapoznali się ze zmianami i na czas wywiązali się ze swoich zobowiązań.

Od nowego roku szkolnego nie będzie już naboru do szkół dla dorosłych, które prowadzą kształcenie zawodowe. Wyjątkiem będą szkoły policealne, ale tam - w przypadku szkół rolniczych - znacznie ograniczono liczbę zawodów, które można zdobyć.

W miejsce likwidowanych szkół wprowadzono nową formę kształcenia zawodowego dla dorosłych - kwalifikacyjny kurs zawodowy, który może być prowadzony przez szkoły rolnicze.

Osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym (innym niż rolnicze) mogą ukończyć kwalifikacyjny kurs zawodowy oraz - po zdaniu egzaminu - uzyskać dyplom potwierdzający kwalifikacje np. w zawodzie: rolnik (prowadzenie produkcji rolniczej), ogrodnik (zakładanie i prowadzenie upraw ogrodniczych) czy pszczelarz (prowadzenie produkcji pszczelarskiej).

Natomiast młodzi ludzie z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym muszą równolegle z odbyciem kwalifikacyjnego kursu zawodowego uzupełnić wykształcenie zasadnicze zawodowe lub średnie poprzez ukończenie liceum ogólnokształcącego dla dorosłych albo zdanie egzaminów eksternistycznych.

Program kwalifikacyjnego kursu zawodowego w zakresie nauczania zawodu będzie porównywalny z programem zasadniczej szkoły zawodowej; przewiduje łącznie minimum 880 godzin zajęć. Przy takiej liczbie godzin zrealizowanie kursu w ramach jednej z wymienionych kwalifikacji będzie trwało ponad rok. Do tego trzeba doliczyć czas potrzebny na przystąpienie do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie i otrzymanie dyplomu.

Młodzi rolnicy z wykształceniem średnim (innym niż rolnicze) będą mogli podjąć naukę w szkole policealnej dla dorosłych, ale wyłącznie w zawodach: technik turystyki wiejskiej i technik weterynarii. W tym drugim przypadku w przyszłości trzeba prowadzić chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich. Nauka w szkole policealnej trwa dwa lata, a świadectwo jej ukończenia jest dokumentem potwierdzającym średnie wykształcenie rolnicze.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (4)

 • furgi 2012-10-08 21:16:59
  Mam technika budownictwa. Teraz chciałbym skorzystac z dotacji dla mlodego rolnika. Gdzie mam iść: na kurs kwalifikacyjny czy do technikum dla dorosłych??
 • Student 2012-06-14 21:56:42
  Nie ma nic krótszego niż kwalifikacyjny kurs zawodowy. Jako student polecam 2 letnią szkołę policealną - wystarczy świadectwo jej ukończenia i mamy 100% średnie wykształcenie rolnicze.
 • z. 2012-06-14 19:59:19
  Na po-dypolomowkę tylko nie wiadomo czy przyjmą mgr.inż budowa mostów na ogrodnictwo....
 • anana 2012-06-14 16:40:18
  Co z osobami ktore ukonczyly uczelnie wyzsze inne niz rolnicze? Czy istnieje mozliwosc odbycia np szybkiego kursu przysposobienia rolniczego?
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.162.227.37
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!