PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Rolnikom grozi bankructwo

Rolnicy z zachodniopomorskiego postanowili zaprotestować przeciwko pogorszeniu warunków prowadzenia gospodarstw.Oto jak motywy wczorajszej demonstracji wyjaśnia przedstawiciel jednego z organizatorów – Solidarności RI.

- W styczniu miały miejsce trzy zjawiska, które dotknęły szczególnie  rolników z naszego województwa – mówi Jan Białkowski. – To po pierwsze składka zdrowotna dla KRUS. Już w połowie miesiąca postulowaliśmy, aby zaskarżyć przyjęte uregulowania do Trybunału Konstytucyjnego, co zrobiła teraz KRIR. Jest nie do przyjęcia, aby rolnik płacił 600 zł samej składki zdrowotnej miesięcznie – a tak się dzieje, bo wystarczy, że są trzy osoby w rodzinie i mają 200 ha. Nawet prowadzący działalność gospodarczą płaci mniej za całą rodzinę.

To nie jedyny powód protestu. Drugim jestzmniejszanie dopłat, pomimo że są niższe niż w innych krajach UE.

- Oprócz tego zostaliśmy zaskoczeni modulacją. Miała wejść w  życie w nowej perspektywie finansowej. Okazało się, że modulacja już dotyka polskich rolników, którzy mają dużo niższe dopłaty od rolników unijnych. Tak się nie robi. Dwa-trzy lata wcześniej rolnik powinien o tym wiedzieć, żeby na przykład nie zaciągać zobowiązań. Teraz się zaskakuje rolników, zamiast poinformować wcześniej.

Szczególnie dotkliwe w zachodniopomorskim jest też wprowadzanie ograniczeń w gospodarowaniu.

- Trzecia sprawa, która dotyka nas szczególnie w województwie zachodniopomorskim, to obszary szczególnie chronione. Był jeden, teraz zaproponowano nam 8, i to na najlepszych glebach. Mamy w województwie nawożenie poniżej średniej krajowej, 25 proc. upraw ekologicznych, mamy najmniejszą produkcję bydła na 100 ha w kraju, dopiero na 15. miejscu jesteśmy w hodowli trzody chlewnej na 100 ha i chce się nam jeszcze wprowadzić dodatkowe ograniczenia w gospodarowaniu, dodatkowe nierekompensowane wymagania. Te wszystkie obciążenia szczególnie dotykają rolników w naszym województwie, a dodatkowo przecież wymaga się od nas wykupu ziemi.

Zdaniem Jana Białkowskiego, sytuacja rolników jest wyjątkowo trudna:

- Kazano modernizować gospodarstwa, rolnicy pozaciągali kredyty, które spłacają, a teraz jeszcze podcina się im skrzydła. Rolnikom grozi bankructwo, na innych warunkach zaciągali swoje zobowiązania. W proteście wzięła udział jedna trzecia rolników towarowych z województwa. Skala protestu nas zaskoczyła.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (34)

 • S. 2012-03-07 21:43:39
  Brawo <dziadek> kulturalnie i na temat w przeciwieństwie do poprzedników
 • dziadek 2012-03-07 19:59:51
  do miastowej , na wstępie chcę cie przeprosić za bardzo obraźliwe słowa moich poprzedników . Teraz do rzeczy :Rolnictwo jest specyficzną gałęzią produkcji . Produkcja rozciąga się w czasie i przestrzeni. Czas to przeważnie jeden cykl produkcyjny w ciągu roku , inaczej niż w przemyśle gdzie cykl produkcyjny trwa zależnie od wytwarzanego produktu od kilku sekund do kilku godzin . Jeżeli chodzi o przestrzeń , to podstawowym środkiem produkcyjnym w rolnictwie jest ziemia jako areał a nie w doniczce lub w worku . Na tym areale trwa produkcja i wciągu roku 1 raz zbieramy plony czasami 3 razy na dwa lata. Rolnictwo w Polsce zgodnie z ustawą zasadniczą jest rodzinne , to znaczy że produkcją zajmują się całe rodziny rolników , często 3 i 4 pokoleniowe , dlatego składki na ubezpieczenie społeczne rolników są dużo mniejsze, bo i wypłaty emeryt&#8364;r na wsi są symboliczne , obecnie 720 zł na emeryta. Na wsi zabezpieczeniem emerytalnym jest rodzina jako podstawa , a państwo jest uzupełnieniem . Jeżeli uważasz że rolnicy powinni być ubezpieczeni w ZUS , to i świadczenia powinni dostać zusowskie . Państwo by na tym straciło i to dużo bo dopłata do jednego ubezpieczonego w ZUS jest większa niż do jednego ubezpieczonego w KRUS , tak jest obecnie. Gdyby rolnicy byli ubezpieczeni w ZUS , to wykorzystali by wszystkie choroby , niedomagania na które dziś nie zwracają uwagi i nie idą do lekarza po zwolnienie . Na koniec jeszcze jedno, oddzielne ubezpieczenie rolników nie jest tyko specyfiką Polski ale wielu krajów Europejskich i pozaeuropejskich . Dopóki trwa wieś wielopokoleniowa takie ubezpieczenie powinno być .Aby była wieś wielopokoleniowa musi następować przemiana pokoleń , a takiej prawie nie ma bo młodzież pomimo że ma tanie ubezpieczenie na wsi woli prace w zawodach pozarolniczych i wybiera inne życie z ZUSEM
 • nawigator 2012-03-07 17:30:32
  do piczki miastowej rolnik dostaje 10zl na dzień chorobowego 10 x30 dni daje to 300zl ile dostaje urzedas w miescie czyzby 100% pensji??? zlikwidowac zus bo za duzo wyplaca na chorobowe...
 • pogromca miastowej 2012-03-07 14:21:10
  Weź się do roboty piczko grochowa
 • miastowa 2012-03-05 14:06:07
  czy może ktoś mi wyjaśni dlaczego rolnicy mają płacić KRUS, a cała reszta ZUS?
  czy to jest konstytucyjne by obywatele płacili w sposób zróżnicowany ubezpieczenie?
 • arszczecin 2012-03-04 12:55:22
  do podlasiak jeszcze raz.
  nizej wrzucam link do filmu z protestu w 2009 r. ja otrzymywałem w tamtym czasie cenę za litr 0.60-0.75 a jaką ty? ilość krów mamy podobną.

  http://www.dailymotion.com/video/x8kzm7_szczecin-protest-producentow-mleka_news

  tu jest link z protestu z tego roku

  http://www.24kurier.pl/Aktualnosci/Szczecin/Rolnicy-przeszli---

  na potwierdzenie moich słów przeczytaj ostatnie zdania
  "Sporo emocji budzą też zmiany w kwestii dzierżawy ziemi z zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.
  &#8211; Zrywa się z nami umowy dzierżawy, mówiąc, że trafi ona do rolników indywidualnych. Jaką mamy gwarancję, że nie zabiorą jej panowie z Marszałkowskiej? &#8211; pytali rolnicy przed siedzibą Oddziału Terenowego Agencji Nieruchomości Rolnych w Szczecinie, a z tłumu skandowano: Złodzieje! Złodzieje!"
 • robert 2012-03-04 11:25:10
  olimpiada w tym roku przecież za nią trzeba zapłacić a kto to zrobi-ROLNICYi ich RODZINY
 • Młody rolnik 2012-03-03 17:06:35
  DO arszczecin Dobrze piszesz ,Panowie co wy tu piszecie ze jest dobrze zap..za pół darmo i mowicie ze jest dobrze a chociasz którys z was obliczył dobrze wszystkie koszty ,jak jest jakas firma nie wazne jaka to oni wiedza ile wziaść za usługe a my mamy tyrac jak osły za darmo to jest jakas kpina wogule z rolnika , A po drugie jeśli wieś przestanie inwestowac to miasto tak samo bedzie klepało biede bo zmiejszy sie produkcja sprzetu i różnego rodzaju usług ale o tym nasz rzad oczywscie tez nie pomyślał tylko zabrac i zniszczyc
 • arszczecin 2012-03-03 11:15:54
  do kiss
  kiss, kiss my pretty Arsch.
  czepiłeś się jednego. tu wcale nie chodzi o 1 zł od ha na krus. strajk był w większości/ głównie związany a anr, i armirem, potem ogólna sytuacja na rynku, a na sam koniec krus.
  straszysz komornikiem,a co dziś nie ma komorników, adwokatów i innych problemów??
  piszesz o zaniżaniu dochodów/przychodów.
  jeśli jutro będę miał 50 zł/ha tak jak to było osttnio,to myślisz ze to coś zmieni, nawset jak US zabierze te 75 %.
  w zach-pom nie ma/ lub jest bardzo mało rolników z własną ziemią powyżej 100 ha, bo w większości ziemia jest dzierżawiona. awrsk/anr nie chciały sprzedawać ziemi przez lata, a teraz zabieraja dzierżawy, w myśl ustawy.
  z arimr chodzi głównie o to iż zmniejszają dopłaty w nast roku o 10 % potem o 20 %. i tu też nie chodzi o to iż zabierają, tylko w jaki sposób. dziś ci mówią że jutro i pojutrze zminieszają ci płatności. a co z biznesplanami, z zobowiązaniami, co z kredytami n które na kilka/kilkanaście lat zostały wzięte. gdybym wiedział ze w 2013 platności będą niższe to moze bym nie inwestował tyle. ale to powinno byc zrobione z wyprzedzeniem. a nie hop siup
  wyżej jest odpowiedź do aa- jakiś skrót anonimowy abstynent ?- możesz być najlepszy w swojej branży i pierdykniesz, jeśli ci takie ustawy robią. Pamiętaj, to kim jesteś zależy od ciebie. to co dajesz innym wraca do ciebie z 2razy większą siłą.
  do janek- co możesz sprzedać , jak ją dzierżawisz od lat, i nie ma zainteresowania sprzedażą. i wyobraź sobie ze w listopoadzie otrzymujesz pismo że te 200 ha które dzierżawisz musisz kupić, bo jak nie to sprzedadzą umowę razem z dzierżawa. masz 2 miesiace na załatwienie kredytu. tu nie chodzi o 10-20 tyś. musisz kupic ziemię za 3 000 000 zł. w kilka tygodni bo jak nie żegnaj gienia.

  co do krus i podatków, jak można płacic podatek/składke od samego faktu posiadania. dlaczego mechanik nie płaci pod. dochodowego od metra kwadrat posiadanego warsztatu? dlaczego sklepowa nie płaci podatku/składki zdrowotnej od m2 sklepu. bo to nie ma sensu. i u nas też to nie ma sensu. ustawa napisana na kolanie

  do powiat włoszczow: masz rację. w byłym woj koszalińskim zostały 2-3 szkoły rolnicze, czy mają tam kierunki rolnicze to tego nie wiem/ gm. białybór w szkole rolniczej jest szkoła policyjna/strażacka. jeśli młodzież nie będzie kształcona to skąd weżmiemy następców. i teraz odpowiedź do tych wszystkich krzykaczy co twierdzą że w rolnictwie jest cudownie i kasa z nieba spada.
  JEŚLI JEST TAK CUDOWNIE TO CZEMU MŁODZIEŻ W TO NIE CHCE WCHODZIĆ, czemu ucieka do pracy do miasta?
  co jest najlepsze. w zachodniopomorskiem leży ok 7 000 ha odłogiem należących do skarbu państwa, agencja tej ziemi nie chce wydzierżawić/sprzedać, ale zabiera ziemię już dzierżawioną. dlaczego?
  dlaczego są robione przetargi na zakyp/dzierżawę nieograniczone. na te przetargi przyjeżdzają byznesmeni, rolnicy nie mają jak z nimi konkurować, a ponoć jest ustawa o obrocie ziemią, trzeba mieć wykształcenie, lub staż pracy aby móc kupić ziemię.
  najgorsze jest to iz przed strajkiem, rozmawiałem z maqłymi rolnikami - 5-10 ha- mówią że jest źle, że to że tamto. ja im na to trzeba jechać , blokować, pokazywać błędy itp a maluchy na to a po co a na co.
  no kurde ludzie. to nie romantyzm, gdzie bohaterem była jednostka, smutna tłamszona, typu konrad walenrod, Jacek Spolica. dziś w KUPIE siła. nie mówcie że jest źle i nic z tym nie chcecie zrobić, tylko marudzicie. jeśli na wsi jest 10 rolników to niech chociaż połowa pojedzie na strajk. wiadomo każdy ma swoje wcześniejsze plany, ale trzeba się zebrać w grupę a nie pojedyńczo startować.
  aha do aa jeszcze raz. życzę ci tego samego :) :(
 • aa 2012-03-03 08:25:41
  jak sie nieumie gospodarzyc to tak bedzie tylko bankructwo nabralo sie sprzetu ktory tylko stoi ale piekny nowy sasiedzi zazdroszcza a tu co nie bedzie na raty wtedy bedzie gadka trzeba kupowac z glowa a nie ze sie przyda
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 23.20.240.193
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!