PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Rolniku, wyprodukuj paliwo sam

Jak się okazuje wyprodukowanie paliwa w gospodarstwie rolnym to nic trudnego. Przekonał się o tym rolnik z woj. dolnośląskiego.



Od kilku lat Stanisław Komosa do wszystkich pojazdów oraz maszyn rolniczych używa paliwa wyprodukowanego we własnym garażu, informuje "Super Express".


Jak podaje dziennik do produkcji własnego paliwa potrzeba oleju spożywczego, metanolu oraz wodorotlenku potasu, dostępny na rynku w postaci granulek lub płatków. Do produkcji paliwa potrzebne jest też specjalne urządzenie - ekstryfikator. Jednak, jak informuje rolnik, można to drogie urządzenie zastąpić beczką bądź garnkiem i kilkoma rurkami.

Jak wygląda cały proces? Do oleju o odpowiedniej temperaturze  -53-45 st. C dodaje się ww. składniki i powstaje olej napędowy gotowy do użycia.

Litr paliwa wyprodukowanego w domowych warunkach kosztuje jedyne 60 gr. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (33)

  • leśny 2012-01-28 23:03:02
    Łyżeczka oleju spożywczego, kilka kropel metanolu oraz szczypta wodorotlenku potasu i jest, jedyne 60gr - CUD na miarę Rudego! Głupota ludzka nie zna granic...
  • jarki 2012-01-28 20:48:56
    dzisiaj w faktach na TVN też o tym cudzie mówili
    tylko już wyprodukował za złotówkę
  • jarki 2012-01-01 17:20:36
    @tomek nie tylko Ty o tym myślisz bo rzepak jest powszechnie dostępny ale trzeba by się przebić przez naszą biurokrację i do tego kontrole skarbowe to wszystko skutecznie zniechęca rolników kto by robił w polu
  • Tomek 2012-01-01 15:07:02
    Paliwo drogo brr , jestem kierowca i mam swoje gospodarstwo , rocznie wykorzystuje około 3500 litrów ile muszę mieć siana żeby pracować jakie muszą być drogie produkty i ceny w sklepach będą tez kosmiczne, czy ktoś pomyślał w rządzie. Coraz bardziej myślę o produkcji paliwa ale czy to będzie się opłacać , rzepak ok i sprzęt. Czy państwo nie kładzie łapy na tym. Czy znowu musimy kombinować? Polak potrafi ale za jaka cenę ?
  • Wombat 2011-12-31 12:59:40
    Marcin o czym Ty mówisz? Jak będziesz miał 10 czy nawet 100t/ha to możesz sprzedać wiec rzepak trzeba liczyć po cenach sprzedaży. Z 2 t nawet nie będzie litra oleju przeciecz.
  • Marcin 2011-12-29 11:21:22
    Oj może te 60 gr da się osiągnąć, tylko przy jakim plonie 10t/ha ? Ale poważnie to prawda śmieszna cena tego litra i napewno nie realna. Ale uważam że rolnicy powinni bez jakichkolwiek ograniczeń produkować biodisela. Rzepak jest bardzo kapitało-chłonną rośliną, dlatego naukowcy powinni pomyśleć nad jego udoskonaleniem.
  • Wombat 2011-12-29 00:07:41
    Aż się odechciewa czytać cokolwiek tutaj. Jak można wypisywać takie bzdety. Rolnik ma rzepak za darmo czy co? Kompletna ignorancja, nieznajomość tematu i obłuda.
  • JKC 2011-12-28 22:58:01
    Doniósł szmira super expres a farmer rozpowszechnia. Pismo się stacza ku komercji, szkoda...
  • hodowca bydła 2011-12-28 21:35:16
    Uśmiałem się też czytająć taką żenadę. Gdyby ze stodoły sąsiada ukraść worek rzepaku, a potem do tego "wynalazku" dolać wody jak to powszechnie robi się na polskich stacjach benzynowych, pewnie by wyszło 60gr :D a może bardziej eurocentów? Żenada na biegunach! Teraz się zaczną akcje antyterrorystów na wiejskie stodółki... Koniec pędzenia bimbru z ziemniaków, początek pędzenia ropy z rzepaku! hehe :)
  • Bożena 2011-12-28 19:19:58
    Co za bzdury! litr oleju spożywczego kosztuje ponad 4 pln !Kolejny cud gospodarczy?