PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Rolniku zalesiaj swoje grunty

Rolniku zalesiaj swoje grunty

Wśród przyczyn, które od wielu lat powodują to, że nie wzrasta lesistość tak szybko, jak byśmy tego chcieli, nie zalesiamy tyle, ile byśmy chcieli, jest przede wszystkim konkurencyjność dwóch programów - mówi Janusz Zaleski Główny Konserwator Przyrody.



Zalesianie stało się mniej atrakcyjne odkąd nie waloryzowano co roku tzw. premii zalesieniowej, czyli ekwiwalentu za utratę wartości gruntu rolnego w zamian za zalesienie

- Otóż rolnikom nie opłaca się zalesiać własnych gruntów prywatnych, a Agencja Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa nie przekazuje Lasom Państwowym odpowiedniej ilości gruntów, takiej, która zapewniałaby osiąganie celów założonych w „Krajowym programie zwiększania lesistości”. Dochodzą do tego jeszcze ograniczenia związane z Naturą 2000, zakaz zalesiania niektórych siedlisk i trwałych użytków zielonych oraz ograniczenia co do wielkości zalesianej powierzchni - dodaje Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska.

Jak dodaje Janusz Zaleski z tego powodu dwa lata temu Instytut Badawczy Leśnictwa podjął próbę aktualizacji „Krajowego programu zwiększania lesistości”. Wynika z niej, że będziemy mogli zalesić do roku 2020 około 56 tys. ha gruntów, co da nam lesistość 29,7 proc., a więc niewiele mniejszą od zakładanej w programie rządowym - 30 proc.

Zgodnie z najnowszymi danymi, w 2010 r. zalesiono o ok. 4,5 proc. więcej gruntów niż w poprzednim roku (łącznie 5 865 ha gruntów, a więc ponad 7,5 tysiąca boisk do piłki nożnej!). Według danych GUS, w końcu 2010 r. powierzchnia lasów w Polsce wynosiła 9 121 tys. ha, co odpowiada lesistości 29,2 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (8)

  • REX LUPINUS - MUELLAUER 2012-02-01 20:13:45
    Mili Państwo, uważni Czytelnicy Portalu FARMER.pl i Panie Marcinie.
    Dziękuję za wsparcie dla moich racji Zaproszony do dyskusji zachęcam do nasadzeń gatunków drzew szybko rosnących , o miękkim ( gąbczastym) drewnie , nadającym się docelowo do produkcji cennych LIGNOMERÓW
    Osoby zainteresowane poszerzoną tematyką ŁUBINOWA zapraszam do współpracy pod adresem farmer.pl i
    rexlupinus @ wp.pl
  • jarki 2012-01-30 07:24:29
    -za 300000 zł. ziemia tej klasy to raczej nie jest na cele rolne?
    -co po upływie tych 15 lat {las jeszcze jest za mały aby przynosił dochód}?
    -przy NPK-73,70,90 można osiągnąć niezłe plony
    nadal nie widzę sensu zalesiania
  • Marcin 2012-01-29 22:13:49
    Witam,
    Rex Lupinus ma świętą rację.
    do rolnik:
    Właśnie widać jaki ty jesteś mądry, aż mnie głowa boli.
    Jarki ma rację, ale jest w globalnym błędzie żeby plony były miaro dajne trzeba zastosować na każdy hektar min. 150 fosforan amonu, 150 kg soli potasowej oraz 100 mocznika i 200 kg saletry amonowej żeby zebrać plon. Razem to 900 zł na hektar trzeba doliczyć koszt paliwa i pracy a inwestycje w nowy sprzęt ?? A utrzymanie rodziny !!!. Posadzisz las nie nic nie robisz jakaś mała pielęgnacja brak nawozów czysty pieniądz. A do produkcji trzeba najpierw włożyć aby coś wyjąć. Dopłaty stanowią rekompensate za wysokie koszty, a nie dochód. Ten kto liczy na dopłaty w rolnictwie nic nie osiągnie. Chciałem ostatnio kupić 20 ha to chcą ode mnie 300 tyś za IVa. Skąd tu wziąć na to wszystko pieniądze ?
  • REX LUPINUS 2012-01-28 14:57:09
    Szanowni rolnicy i leśnicy oraz urzędnicy od ochrony środowiska planujący l organizujący zalesienia.
    Proszę mieć zawsze na uwadzę to że dzisiejsze grunty rolne może w przyszłości znów będą potrzebne jako rolne. Aby zachować w glebie obecny procent życiodajnego plonotwórczego humusu należy obsadzać te gleby jedynie gatunkami drzew i krzewów LIŚCIASTYCH .Dlaczego ? - Gatunki IGLASTE powodują bowiem trwałe bielicowanie gleb przez ich zakwaszanie wydzielinami korzeniowymi. W konsekwencji po latach grunt po wykarczowaniu nadaje się wyłącznie pod nowe rośliny ale tylko iglaste. Dla celów rolniczych są one bezpowrotnie stracone.
    Na glebach lekkich przylegających do obszarów leśnych lub dla gleb które utraciły opłacalną zdolność plonotwórczą proponuję wprowadzenie do płodozmianu ŁUBIN GORZXKI wąskolistny na nasiona !!!
  • jarki 2012-01-27 20:43:23
    710+279=989zł
    +179zł ONW {piachy}
    +420zł poplony =1588zł/ha
    chyba dobrze policzyłem ?
  • rolnik 2012-01-27 19:27:32
    ruszcie tymi łbami po cholere rolnik myslący ma zalesiać za 1500 zł jak za dopłaty weźmie od 1000 do 1300 przez cały czas a nie przez 15 lat. Szkoda że głupota nie boli!!!
  • Marcin 2012-01-27 19:02:07
    Właśnie dlatego powinno się dążyć aby każdy rolnik był na pełnym rozliczeniu i vat będzie prowadził napewno na tym skorzysta.
  • Rolnik kuj 2012-01-27 18:06:47
    Zalesiłem w 208 ok 4 i mam wrażenie że to był błąd , mam jeszcze ok 5 do zalesienia Po 1 sadzonki poszły o vat a nie jestem vatowcem .Praca ludzka Po prostu się nie opłaca