PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Rosjanie: Polska bez gazu łupkowego

"Polska bez gazu łupkowego" - wybija we wtorek dziennik "Wiedomosti", komentując wycofanie się amerykańskiego Marathon Oil, kanadyjskiego Talisman Energy i polskiego Lotosu z poszukiwań gazu łupkowego w Polsce.- Z powodu niskich zasobów gazu łupkowego w Polsce tamtejsze projekty są bliskie niepowodzenia. Trzy koncerny niemal jednocześnie poinformowały o rezygnacji z eksploatacji złóż w tym kraju - przekazuje rosyjska gazeta, wyjaśniając, że chodzi firmy - Marathon Oil, Talisman Energy i Lotos.

"Wiedomosti" podają, że Marathon Oil o wyjściu z koncesji łupkowych w Polsce poinformował w swoim sprawozdaniu za pierwszy kw. 2013 roku; z kolei Talisman Energy ogłosił, że porozumiał się w sprawie sprzedaży polskich aktywów irlandzkiemu San Leon Energy, zaś o rezygnacji Lotosu z poszukiwań gazu łupkowego w Polsce i zamiarze skoncentrowania się na poszukiwaniu ropy naftowej i gazu ziemnego poinformował polski "Dziennik Gazeta Prawna".

"Wiedomosti" przypominają też, że w zeszłym roku swoją koncesję poszukiwawczą w Polsce odsprzedał amerykański ExxonMobil.

Powołując się na analityka Raiffeisenbanku Andrieja Poliszczuka, moskiewski dziennik konstatuje, że - rezygnacja od razu kilku koncernów z projektów w Polsce jest wyraźnie związana z tym, iż zasoby okazały się niższe od pierwotnych oczekiwań.

"Wiedomosti" przypominają, iż w kwietniu 2011 roku ministerstwo energetyki USA oceniło, że zasoby gazu łupkowego w Polsce prawdopodobnie wynoszą 5,3 bln metrów sześciennych, co wystarczy jej na 300 lat eksploatacji.

- Polskę ogarnęła gorączka łupkowa. Nie bacząc na to, że polski Instytut Geologiczny (faktycznie chodzi o Państwowy Instytut Geologiczny - PAP) na początku 2012 roku obniżył te szacunki o 90 proc., inwestorzy wciąż byli zainteresowani eksploatacją tamtejszych złóż, a rząd wydał 111 koncesji na poszukiwanie gazu na terytorium o łącznej powierzchni 90 tys. kilometrów kwadratowych, czyli 1/3 Polski - pisze gazeta.

Zdaniem innego moskiewskiego eksperta, Grigorija Birga z agencji analitycznej Inwestkafe, którego także cytują "Wiedomosti", rezygnacja koncernów z eksploracji złóż gazu łupkowego w Polsce jest też związana z wysokimi kosztami wydobycia, wynoszącymi około 300 dolarów za 1000 metrów sześc. W USA - jak podkreślił analityk - koszty te dzięki subsydiom rządu są trzy razy niższe i wynoszą 100 USD za 1000 metrów sześć.

Dziennik podaje, że koszty wydobycia gazu łupkowego w Polsce są 10 razy wyższe od kosztów wydobycia tradycyjnego gazu. Odnotowuje również, że - polskie władze od 2015 roku zamierzają wprowadzić specjalny podatek od wydobycia gazu łupkowego, który wyniesie 40 proc. od zysku brutto.

"Wiedomosti" przytaczają także eksperta domu inwestycyjno-finansowego Solid Dmitrija Łukaszowa, który wyraził pogląd, że - rozczarowanie gazem łupkowym w Polsce w żaden sposób nie wpłynie na Gazprom.

- Mało kto traktował ten projekt poważnie, a Polska i Europa nie bacząc na wszystko nadal będą dążyć do zmniejszenia swojej zależności od rosyjskiego gazu przez import skroplonego gazu ziemnego - wyjaśnił analityk.
Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)

 • rol-nick 2013-05-17 04:55:07
  Krzak, nie wiem dlaczego Twoje inteligentne przemyślenia od razu skojarzyły mi się z tym oto dowcipem:

  - Sherlocku, dlaczego włosy łonowe u kobiet są gładkie i delikatne a u mężczyzn szorstkie i ostre?
  - Nie filozofuj, Watsonie, ssij dalej
 • Krzak 2013-05-15 08:14:30
  Przecież uniezależnienie się Europy od Rosyjskiego gazu NIE LEŻY w interesie Rosji. Rosjanie zrobią wszystko aby do tego nie dopuścić. Zaczną się tzw inicjatywy od dolne czyli protesty obywatelskie inspirowane przez agentów Rosji tych czynnych i tych uśpionych. A jest ich oj jest!
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.189.255
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!