3 stycznia br. Polska otrzymała z instytucji unijnych projekt dyrektywy tytoniowej, który przewiduje m.in. zakaz sprzedaży w UE papierosów smakowych, np. mentolowych, oraz tzw. slimów. Projekt stanowiska polskiego rządu w tej sprawie przygotowuje resort zdrowia, uwzględniając opinie ministerstwa: rolnictwa, finansów i gospodarki.

Na razie są zbyt duże rozbieżności, aby projekt mógł być rozpatrzony na posiedzeniu komitetu - wyjaśniła we wtorek Janus. Poinformowała, że ministerstwo zdrowia ma w tym tygodniu zwołać komisję uzgodnieniową. Jeżeli uda się dojść do porozumienia, to projekt będzie rozpatrywany przez Komitet do Spraw Europejskich MSZ 30 stycznia br.
W sprawie unijnego projektu dyrektywy tytoniowej wypowiedział się w ubiegłym tygodniu premier Donald Tusk.

Jak mówił, rząd popiera walkę z paleniem papierosów, jednak jest sceptyczny jeśli chodzi o zakazy handlu czy produkcji poszczególnych gatunków papierosów. - Będziemy starali się odwieść od pomysłów, które zakazują handlu czy produkcji jakichś wybranych produktów tytoniowych. Takie stanowisko będziemy prezentowali. Ale ostateczne rozstrzygnięcia to nie jest kwestia najbliższych dni - powiedział Tusk.

Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechocińskiego uważa, że "Polska z pełną konsekwencją musi bronić się przed wdrożeniem dyrektywy tytoniowej".

Natomiast według ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza, "sam fakt palenia tytoniu jest zjawiskiem szkodliwym (...), a Polska stara się prowadzić politykę prozdrowotną także w wymiarze nikotynowym".

Projekt stanowiska rządu musi zaopiniować Komisja ds. Europejskich Sejmu i Senatu. Niezależnie od tego, komisje te muszą zaopiniować projekt dyrektywy tytoniowej, podejmując stosowną uchwałę i dokument ten przesłać do Komisji Europejskiej.

W ocenie MSZ, prace w UE nad dyrektywą prawdopodobnie potrwają ok. 2 lat, a nowe przepisy mogą wejść w życie w roku 2015 lub 2016.

Podobał się artykuł? Podziel się!