Do pod rzeszowskiej Jasionki przybył Jerzy Buzek, przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Marek Sawicki, Dacian Ciolos, unijny komisarz ds. rolnictwa i Wilhelm Molteter, były minister rolnictwa Austrii i obecny europarlamentarzysta. Rozmowy o Wspólnej Polityce Rolnej zbliżają do siebie stanowiska krajów członkowskich.

Unia Europejska nie może zburzyć jedynej wspólnej polityki jaką ma, czyli polityki rolnej – powiedział Dacian Ciolos. Siedzimy wszyscy przy jednym stole – powiedział Wilhelm Molteter. Jerzy Buzek zadeklarował, że Dacian Ciolos może liczyć na wsparcie Parlamentu Europejskiego dla zmian we Wspólnej Polityce Rolnej. Jestem za zachowaniem wysokiego budżetu na rolnictwo – powiedział Buzek. Przewodniczący mówił o konieczności zmniejszenia różnic w dopłatach, o ich sprawiedliwym podziale i konieczności finansowania rozwoju obszarów wiejskich. Janusz Lewandowski, unijny komisarz ds. finansów, mówił o potrzebie odejścia od historycznych kosztów polityki rolnej i zmniejszeniu gigantycznych różnic w dopłatach pomiędzy państwami. Strategia Unii głosi, że potrzebujemy sukcesu w gospodarce. Nie da się osiągnąć celów, jeśli nie będzie pieniędzy. Ważny jest fundament finansowy. Ludzie spoza rolnictwa mogą się dziwić, że Wspólnota daje dużo na obszary wiejskie, ale oni się dziwią, bo się nie znają – mówił  Molteter.

Poziom płatności trzeba poprawić – powiedział Ciolos. Nie chodzi tylko o różnice w ich wysokości, które występują w Unii – dodał. Chcę sprawiedliwego systemu ich dystrybucji, choć różnice w wysokości będą – kontynuował. Zdanie komisarza, nie da się podstawić matematycznego równania w Unii, pomiędzy rolnikami. Ciolos zadeklarował, że od 2014 roku będzie wsparcie dla małych gospodarstw, ale nie będzie ono miało charakteru społecznego. System ma zachęcać do modernizacji małych gospodarstw i lokować je na konkretnym rynku – powiedział Ciolos. W jego opinii będzie więcej pieniędzy na usługi doradcze i innowacyjność. Inwestycja to nie zakup traktora, ale zmiana rynkowa gospodarstwa – oświadczył unijny komisarz.