3.jpg

Autor: R. Iwański

Opis: Kongres rozpoczęły obrady plenarne

Kongres rozpoczęły obrady plenarne na temat współpracy na rzecz rozwoju światowego rolnictwa. Władysław Serafin, szef Kółek Rolniczych w Polsce podkreślił, że dla niego walka o organizacje Kongresu w Polsce była taka sama jak dla krajów walka o organizację mistrzostw Świata czy Europy. Polska aplikowała o organizację Kongresu już w 2002 r. W pokonanym polu pozostawiła 12 innych krajów, które wraz z nami ubiegały się, żeby Światowy Kongres zorganizować u siebie.

Przez cały tydzień w Polsce będą obradować liderzy organizacji rolniczych nad losami światowego rolnictwa - powiedział farmerowi.pl Serafin.

Po raz pierwszy w historii rolnicy z całego świata wezmą udział w sesjach wyjazdowych, które odbędą się w Krakowie, Łomży oraz Poznaniu. W tych miastach odbędą się debaty na poszczególnymi rynkami. I tak w Łomży odbędzie się dyskusja na rynkiem mleka, w Poznaniu - nad rynkiem zbóż, zaś w Krakowie - nad rynkiem mięsa. Udział w spotkaniach wezmą organizacje branżowe z Polski, przedstawiciele świata nauki i polityki.

2.jpg

Autor: R. Iwański

Opis: Władysław Serafin prezes KZRKiOR oraz Jack Wilkinson, prezydent IFAP

We środę gościem honorowym Kongresu będzie Donald Tusk, Prezes Rady Ministrów. Światowy Kongres Rolników to wielka promocja Polski. Kongres będzie zajmował się przede wszystkim rachunkiem ekonomicznym produkcji rolniczej w różnych regionach świata. Dyskusja ma wskazać trendy i zachowania producentów rolnych w przyszłości. Ma wskazać także na przepływy towarowe, które będą dominowały w rolnictwie i gospodarce żywnościowej. "Dziś Europa myśli o tym jak nie wpuścić na kontynent produktów ze świata. Świat myśli o tym, jak zatrzymać ekspansję gospodarek azjatyckich. Kwestii spornych jest sporo - tłumaczył na konferencji prasowej szef Kółek Rolniczych w Polsce - jest o czym rozmawiać. Kongres jest początkiem światowej debaty na temat zmian klimatycznych, które mają wpływ na rolnictwo.

IFAP jest bezpośrednim partnerem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jest organizacją lobbystyczną, która ma wpływ na kształt polityki rolnej na Świecie.

Źródło: farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!