PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Rozpoczęli dokarmianie zwierząt

Rozpoczęli dokarmianie zwierząt

Autor: farmer.pl/PAP

Dodano: 15-12-2012 09:15

Tagi:

Myśliwi ze świętokrzyskich kół Polskiego Związku Łowieckiego rozpoczęli już zimowe dokarmianie dzikich zwierząt. Z myślą o nich przygotowali łącznie ponad 1300 ton karmy, do wykładania w ok. 7 tysiącach paśników.



W świętokrzyskich lasach jest około 2,5 tys. paśników dla grubego zwierza - dzików, saren, jeleni, łosi i danieli - oraz ponad 4,5 tys. karmników dla drobnych zwierząt leśnych, takich jak zające, kuropatwy czy bażanty. Zapełnianie ich - to jeden z podstawowych obowiązków myśliwych w czasie zimy.

"Karmę wykłada się już teraz, choć zwierzęta wciąż mają dostęp do leśnych zasobów pokarmu. W ten sposób przyzwyczajamy zwierzynę do miejsc, w których pokarm będzie stale wykładany w okresie najcięższych mrozów. Gruba pokrywa zamarzniętego śniegu jest dla zwierząt zabójcza" - wyjaśnił łowczy okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Kielcach Jarosław Mikołajczyk.

Szukając pożywienia jelenie i sarny mogą ogryzać korę z drzew, powodując szkody leśne. Dokarmianie zapobiega także powstawaniu szkód rolnych. Świętokrzyscy myśliwi zgromadzili na tegoroczną zimę ponad 800 ton kukurydzy, owsa i warzyw oraz 500 ton siana, suszonej koniczyny i lucerny. Mają też 50 ton soli do tzw. lizawek, aby stada saren czy jeleni nie wychodziły na drogi, aby szukać soli zatrzymującej w organizmie wodę, do której zimą trudno się dostać.

"Karmę i sól kupujemy ze składek, pieniędzy, które uzyskujemy w punktach skupu za dziczyznę czy tych, które wpłacamy za odstrzelenie zwierząt do kasy związku. Często koła łowieckie same prowadzą uprawy, aby pozyskać tańszą karmę. Korzystamy też z darowizn, np. takich jak odpady zbożowe, które do karmienia dzikiego ptactwa są lepsze niż czyste ziarno. Jeśli zima będzie długa i mroźna, to, co zgromadziliśmy na pewno nie wystarczy i wtedy po prostu trzeba będzie robić zakupy także z własnej kieszeni" - dodał Mikołajczyk.

W województwie świętokrzyski jest 114 kół łowieckich. Każde - w zależności od obszaru, który nadzoruje - co roku wydaje od 5 do 15 tys. zł na zimowe dożywianie zwierząt.

"Nasze koło jest najmniejsze w województwie świętokrzyskim i ma tylko drobną zwierzynę, dla której nie trzeba kupować drogich warzyw. Ale i tak na zakup paszy wydaliśmy około 5 tys. zł, przy czym sporo ziarna dostaliśmy, na pniu stoi także 60 arów kukurydzy, która jest naszą uprawą specjalnie zostawioną dla dzikich zwierząt" - poinformował Jerzy Korczak z Koła Łowieckiego "Ryś" w Busku Zdroju.

Koła łowieckie w województwie świętokrzyskim skupiają ponad 3 tys. myśliwych. Dzierżawią one 165 obwodów łowieckich, obejmujących głównie tereny leśne. W regionie występuje kilkadziesiąt gatunków zwierzyny łownej, do której należy m.in. jeleń szlachetny, sarna, dzik, lis, borsuk, zając szarak, bażant i kuropatwa. Są także gatunki chronione np. wilk, łoś, bóbr europejski i wydra.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (15)

  • grzegorzsoł 2012-12-17 21:03:38
    arszczecin wklejaj będzie lektura na zimowe wieczory:))
  • arszczecin 2012-12-17 20:04:24
    z mecenasem sprawa jest prosta, na piśmie dałeś mu pełnomocnictwo i na piśmie możesz je cofnąć. tylko pytanie co z kasa? dla dwóch?

    założ konto na forum to ci linkiem wrzuce zdjęcia z mojej rozprawy, z opinia biegłego, zarzutami koła do niej. itp pismami
    czy mam wrzucić do galerii z dostępem dla wszystkich?
    tylko tego będzie z 15 zdjęć. chceta ?
  • ROLNIK 2012-12-17 19:05:27
    @arszczecin tak właśnie zrobię z biegłym, gdyż mój adwokat nie potrafił zdecydowanie podważyć jego opini na przesłuchaniu biegłego , a ja nie zostałem dopuszczony do głosu na rozprawie . Nie wiem czy sama treść pisma procesowego wystarcza aby Sąd na podstawie jego mógł podjąć należny osąd . Gdy nie dojdzie do ugody, tak właśnie zrobię . W porozumieniu z adwokatem , złoże wniosek o powołanie nowego biegłego , tak aby koło nie miało żadnych możliwości z nim się skontaktować. Chodź adwokat też jest przeciw ugodzie ze względów tych że za mało chcą wypłacić. Ale na ostatniej rozprawie okazało się, że on też jest myśliwym i twierdzi że jego koło wypłaca odszkodowania , nie tak jak to z którym toczę proces o odszkodowanie. Nie wiem czy on gra na dwa fronty , czy jednak go interesuje kasa za wygraną sprawę , trudny orzech do zgryzienia. Do tej pory mu nie powiedziałem że ta cała sprawa z zawartością akt będzie kierowana do rzecznika praw obywatelskich , w celu zaskarżenia prawa łowieckiego do trybunału konstytucyjnego, w niektórych artykułach, jak na przykład art.48 p.ł. jako niezgodny z konstytucją i art. zezwalający sprawcy szkody czyli kołu łowieckiemu na dokonywanie w własnym zakresie jej określania jaką ona stanowi wartość pieniężną. W moim przypadku w aktach sprawy jest zgromadzona historia funkcjonowania prawa łowieckiego w praktyce, od zachowania się koła łowieckiego względem poszkodowanego przez pisma do burmistrza , przewodniczącego rady gminy , nadleśniczego nadleśnictwa, straży łowieckiej , marszałka województwa ,departamentu rolnictwa, do zarządu polskiego związku łowieckiego, a także cała historia z z wojewódzkim sądem administracyjnym i skargą z strony urzędu marszałkowskiego do naczelnego sądu , dotyczącą uchylenia uchwał sejmiku wojewódzkiego co do brzmienia uchwał dotyczących terminów zbiorów roślin uprawnych. W tych aktach jest ukazana cała historia funkcjonowania prawa łowieckiego w praktyce. Wobec tego są to dowody na konieczność zmiany prawa łowieckiego. Z tego co piszesz to widać że posiadasz doświadczenie ,interesuje mnie takie coś jak : w razie czego musiał bym w trakcie odbywającej się rozprawy sądowej na sali zwolnić adwokata, jako nie gwarantującego swym działaniem należytego przekonania Sądu do moich racji. Jak to rozegrać?. Powiem że on jest podwykonawcą mojego głównego adwokata
  • ukasz 2012-12-16 09:44:08
    biedne te dziki
  • arszczecin 2012-12-15 22:29:16
    @ rolnik. walcz!
    zawsze możesz "unicestwić" biegłego, i żądać opinii innego. punkt po punkcie minusowac jego opinię. ja na twoim miejscu żądał bym innego, nawet z drugiego końca polski.
    jeśli następna opinia tego biegłego nie będzie ci pasowała szukaj innego. co do czasu wyskrobania opinii to ja czekałem z rok.

    co do wyroku: nie chwal dnia ... ;)
    co do ugody: nie musisz się zgodzić, chcesz walczyć walcz.
    choć ja nie widzę możliwości wygrania tej drugiej sprawy, nie słyszałem żeby ktoś inny tego próbował, ale jeśli nasz chęć to przecieraj ślady, i oczywiście informuj nas na farmer'ze :)

    co do wypowiedzenia umowy dzierżawy obwodu łowieckiego to jest to chyba nie możliwe ( wg mnie na 99.99999999%) . baliby się sądu. a się nie boją...

    @ grzegorzsol, perpetuum nie? heh. mnie ciekawi STAN tej plantacji. szacuje ze jej plon na dziś to ok 1.1 t /ha :) starczy na dwie zimy :(

    co do zwiększonego i nielegalnego odstrzalu, jestem za.
    u mnie pogłowie trzebaby bylo zmniejszyć o 70%. także ROLNIK, nie chcesz szkód, nie mów nic ze coś nielegal pozyskali ;)

  • ROLNIK 2012-12-15 19:00:49
    @arszczecin od ROLNIKA kiedyś Panu opisywałem na tym medium własny przypadek z kołem łowieckim z którym toczę proces sądowy o odszkodowanie , pamiętasz? 10 grudnia odbyła się kolejna rozprawa sądowa na którą, zażądaliśmy przesłuchanie biegłego sądowego, i co się okazało ? biegły ma 77 lat ,wykonał opinie nie na czas ,nie rzetelnie, jednostronnie na rzecz koła . W piśmie procesowym jego opinię podważyliśmy ukazując te powyższe zarzuty i ukazując akty prawne wzglądem których naruszył bezstronność i nie rzetelność oraz wykazał brak kwalifikacji pomimo posiadanego wykształcenia magisterskiego. I pomimo to nie raczył się zapoznać z tymi zarzutami przed rozprawą. Lekceważąc tą czynność, i pomimo tego Sąd nadal mu zlecił ponowne obliczenia strat w nowej opini .Ale wcześniej po między mną a kołem łowieckim ma się dokonać procedura ugodowa, w przeciwnym wypadku proces będzie się toczył dalej. Myslę że sprawa w tej instancji okręgowej jest dla mnie wygrana , lecz pozostaje kwestia kwoty ugodowej o ile koło wyrazi ugodowo dokonać wypłaty odszkodowania. Nie wyrażają oni chęci na wypłatę całej kwoty , dzięki temu nie dojdzie do ugody.I bardzo dobrze bo w przypadku ugodowym nie miał bym możliwości zrobić im drugiego procesu. mającego na zadanie wyegzekwować zadość uczynienie za skutki finansowe powstałe w moim gospodarstwie, za nie wyplacenie odszkodowania,na czas, a to są kwoty dość pokaźne. Dla koła ugoda jest im na rękę , bo w tym przypadku utrzymują nadal możliwość kontynuowania dzierżawy okręgu łowieckiego. W przypadku otrzymania wyroku wystarczy skarga rolnika do zarządcy okręgów łowieckich i mają trzy miesiące czasu na wypowiedzenie umowy im przez owego zarządcę.
  • grzegorzsoł 2012-12-15 18:17:37
    Piękny artykuł te 60 ar kukurydzy to pewnie wystarczy do wykarmienia kilku tyś dzików saren i jeleni o drobnej zwierzynie nie wspominając, gdybym ja tak mógł zebrać z 60 ar tyle kukrydzy aby wykarmić swoja trzodę:)
  • naGAniacz 2012-12-15 18:00:30
    Tak już jest że myśliwy zgłasza np. że ma zamiar odstrzelić sztukę z limitu i jedzie na polowanie , odstrzeli sarenkę i do domu a na drugi dzień oświadczy że nic nie upolował i znowu pozwolenie bierze i tak w koło aż ktoś go złapie wtedy oświadcza że to jest właśnie ta sztuka z kwitu i mu się właśnie dziś poszczęściło .
  • ROLNIK 2012-12-15 17:42:20
    Powyższy art. ładnie brzmi , co za szlachetność z strony myśliwych i troska o zwierzynę. TO jedna strona medalu, pokarzę teraz tą drugą prawdziwą stronę medalu a ukrywaną i zawierającą prawdziwe oblicze przyczyn bycia myśliwym. Po pierwsze napiszcie ile to karmników zostało w ostatnich latach ustawionych w pobliżu upraw rolnych rolników na czas kiedy nie ma już upraw rolnych na których ta zwierzyna się dokarmia przez cały sezon wegetacyjny. Po drugie ile to myśliwi na lewo robią odstrzałów, w praktyce trudnych do udowodnienia ze względów na sposób w jaki można ich złapać na dokonywaniu tego procederu, (w moim rejonie to jednego roku nie odległego zaginęła całkowicie ilość wykotów saren , w stanie liczbowym na rok gospodarczy w ogóle nie była ujęta w planie na dany rok gospodarczy). Po trzecie Dlaczego rolnicy nie mają wpływu decyzyjnego mającego wpływ na dokonanie ograniczenia danej populacji zwierzyny na ich terenach , na przykład tak jak nadleśniczy który jest władny wydać decyzję danemu kołu łowieckiemu o nakazie redukcji pogłowia , ze względów na troskę o drzewostan lasu. Po czwarte dokąd myśliwi będą naruszać prawa własności niszcząc ją przez dopuszczanie do żerowania dzikiej zwierzyny na cudzych uprawach.Mógłbym tu nadal wyliczać jeszcze wiele tych nieprawidłowości na ich nie korzyść , ale powyższe są najistotniejsze. Mam nadzieję że jeszcze w tym kraju doczekam się normalności, więc zostaję tu i działam w kierunku zmiany prawa.
  • arszczecin 2012-12-15 15:33:17
    imen, idąc tym tropem ;) można powiedzieć ze im więcej dzieci w szkole tym większą wszawica.
    z pozostała częścią twojej wypowiedzi się zgadzam.