PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Rozwój kraju oparty o miasta

Długookresowa Strategia Rozwoju Kraju, którą na ostatnim posiedzeniu przyjął rząd, to ostatni etap budowania nowego porządku strategicznego Polski. Rząd w dokumencie m.in. rezygnuje z opartego o wielkie miasta modelu rozwoju kraju - poinformował szef MAC Michał Boni. Rolnictwo nie znalazło się wśród dziedzin prorozwojowych.Jak zaznaczył minister, tworzenie nowego porządku strategicznego kraju rozpoczęło się wraz z opublikowaniem w czerwcu 2012 roku raportu "Polska 2030. Wyzwania Rozwojowe", który przedstawiał 10 kluczowych wyzwań oraz rekomendacje dla działania obecnego oraz kolejnych rządów.

"Przyjęta dziś Długookresowa Strategia Rozwoju Kraju (DSRK) systemowo rozwija tamte założenia i zakłada kierunki interwencji na najbliższe 20 lat. Bierze też pod uwagę zmiany społeczno-gospodarcze, jakie w tym czasie zaszły" - napisał na blogu Boni. Jak podkreślił, jest ważne, aby o rozwoju Polski mówić również w perspektywie wielu pokoleń, dostrzegając potrzeby nasze, ale również naszych dzieci.

Długookresowa Strategia Rozwoju Kraju dotyczy trzech obszarów: konkurencyjności i innowacyjności gospodarki, równoważenia potencjału rozwojowego regionów Polski oraz efektywności i sprawności państwa.

W komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów podkreślono, że głównym celem strategii jest poprawa życia Polaków, która będzie mierzona tempem wzrostu PKB na mieszkańca do 2030 r., a także wzrostem spójności społecznej i terytorialnej oraz innowacyjności gospodarki.

Jak czytamy, strategia zawiera opis nowego projektu cywilizacyjnego na przyszłość, a jej realizacja jest ważna dla modernizacji kraju i wyrównywania dysproporcji rozwojowych. "Wykonanie zamierzeń w niej wskazanych wymaga jednak stabilnego wzrostu gospodarczego, a także zwiększenia zatrudnienia i wydatków rozwojowych" - zaznaczono.

Jak podkreślał wcześniej szef MAC, w dokumencie postawiono na wzrost wydatków na dziedziny prorozwojowe takie jak m.in. edukacja, zdrowie, infrastruktura - transportowa, komunikacyjna, środowiskowa, badania i rozwój, kultura. "Najpierw będziemy dalej na trwale równoważyć wydatki publiczne, zwiększając przy tym wydatki rozwojowe do poziomu 17,5 proc., utrzymując ten poziom do 2030 r." - napisał Boni.

W kwestii rozwoju regionalnego w dokumencie przedstawiono model równoważenia potencjału rozwojowego regionów Polski. Jak zaznaczył Boni, oznacza to odejście od "modelu polaryzacyjno-dyfuzyjnego", zaproponowanego w raporcie "Polska 2030. Wyzwania Rozwojowe". Minister dodał, że jest to efekt wielu konsultacji prowadzonych w trakcie pracy nad strategią.

"Chcemy rozwijać nasz kraj nie tylko w oparciu o wielkie miasta, ale o unikalną w Europie sieć dużych i średnich miast, rozłożonych równomiernie geograficznie. Dostrzegamy w tym duży potencjał dla zrównoważonego rozwoju Polski" - napisał minister.

Jeśli chodzi o trzeci obszar - sprawność państwa - rząd w ramach projektu Cyfrowa Polska stawia na rozwój kompetencji cyfrowych młodzieży, nauczycieli oraz osób starszych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.162.165.158
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!