PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Rozwój rolnictwa wg SLD

Rozwój rolnictwa wg SLD

Autor: farmer.pl/PAP

Dodano: 21-10-2012 18:39

Tagi:

Zapewnienie równych dopłat dla rolników w UE, gwarantowany dochód minimalny, reformę KRUS, stworzenie regulacji ws. GMO, połączenie agencji rolnych, wsparcie szkolnictwa wiejskiego i zapewnienie dostępu do internetu - proponuje rolnikom SLD.



W niedzielę szef SLD Leszek Miller oraz europoseł Wojciech Olejniczak przedstawili na konferencji prasowej w Warszawie program partii dla rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich.

- Niestety, już na pierwszy rzut oka widać, że na polskiej wsi następuje postępująca degradacja. Chodzi o różnice między poziomem życia naszych rolników a mieszkańcami miast. Cały czas dochody uzyskiwane przez rodziny rolnicze są niższe niż przeciętne - alarmował Miller. Zapowiedział, że SLD będzie chciał te różnice wyrównywać.

Podkreślił, że gdy był premierem, wynegocjował od Unii Europejskiej dla rolników 130 mld zł. Zdaniem Millera trzeba modernizować wieś, zwiększyć opłacalność produkcji rolnej, sprawić, by instytucje na wsi "służyły rolnikom, a nie rolniczej biurokracji", a jej mieszkańcy mieli "sprawiedliwe podatki i ubezpieczenia".

Politycy SLD chcą, działając w PE, zapewnić równe dopłaty rolnikom ze wszystkich państw unijnych i ułatwić do nich dostęp - rolnicy mieliby składać wnioski o dopłaty co trzy lata, a nie co rok, jak obecnie. Ci, którzy produkują żywność ekologiczną, mieliby - według planów SLD - otrzymywać dopłaty o 30 proc. wyższe.

- SLD chce zapewnić, by dopłaty bezpośrednie były przyznawane w sposób sprawiedliwy i równy dla wszystkich rolników. Państwa członkowskie niekoniecznie do tego dążą. (..) I tutaj jest rola Donalda Tuska, by o to zadbać - zaznaczył Olejniczak.

Ponadto - zakłada program SLD - zostanie wprowadzony gwarantowany dochód minimalny dla rolników tak, by ci, których dochód spadł poniżej 30 proc. wskutek klęsk żywiołowych, mogli się utrzymać. SLD chce także, by w Polsce działał - wspierany przez budżet - powszechny system ubezpieczeń produkcji rolnej oraz by państwo wspierało inwestycje zabezpieczające przed skutkami klęsk żywiołowych i katastrof.

SLD opowiada się także za stworzeniem jednolitej regulacji europejskiej dotyczącej GMO. Na razie - ocenił Olejniczak - jest z tym jak z in vitro - to, że nie ma regulacji nie oznacza, że problem nie istnieje. Rolnikom ma pomóc także inwestowanie w produkcję biopaliw.

Agencje rolne - zdaniem SLD - powinny zostać uporządkowane: ARMiR i Agencja Rynku Rolnego powinny zostać połączone, a Agencja Nieruchomości Rolnych - zlikwidowana. Ogromne oszczędności dla kraju ma także przynieść utworzenie jednej agencji rządowej zajmującej się inspekcją żywności.

Z kolei KRUS - zakłada program - powinien zostać zreformowany. Olejniczak przypomniał, że gdy wcześniej SLD proponował zmiany w KRUS, to PO zagłosowało przeciw temu projektowi. "Od ośmiu lat mogliśmy już walczyć z patologią" - podkreślił.

- Jeśli rolnicy korzystają z pomocy UE na rozwijanie swego gospodarstwa, mają prawo do rozliczenia VAT-u - a jest ich 30 tys. - to chcemy ten system połączyć. (...) Chcemy, by ci rolnicy przeszli do podstawowego systemu i płacili podatek - przekonywał Olejniczak. Dodał, że jeśli rolnicy poniosą duże wydatki na inwestycje, podatek może zostać zmniejszony.

W rozwiązaniach dla wsi - zdaniem polityków Sojuszu - nie można zapomnieć także o edukacji, ochronie zdrowia i dostępie do szerokopasmowego internetu dla rolników. "Jest niezwykle ważne byśmy zapewnili miejsca w przedszkolach i żłobkach, zapobiegali wykluczeniu cyfrowemu rolników. Priorytetem SLD jest edukacja - zaznaczył Olejniczak.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (14)

  • ekojajo 2014-08-22 13:50:06
    @arszczecin
    Nie przejmuj się głupkami,zmieniają nicki raz s,x,xx.Im nie przetłumaczysz,wiedzą najlepiej ,że bycki paść 2 lata się opłaca i sprzedać 500 kg po 6 zł to biznes,bo ospa swoja jest darmo.
    Ja wiem dobrze co to złośliwość.i nadużycie władzy zsl-owców Mam kontrole wszystkich wydanych decyzji za 5 lat do tyłu włącznie z rokiem 2009 zarówno dopłat bezpośrednich jak i rolnośrodowiskowych tylko za pomoc innym rolnikom i za występowanie na zebraniach przeciw głupocie ARIMR.
  • arszczecin 2014-08-21 21:36:23
    S, zarzucasz mi twierdzenie " świata nie naprawisz ".
    Uzasadnione. Podałem się w walce z bzdurnym prawem lowieckim, nie odmrozilem d..y stojąc w Szczecinie. Gdyby nie akcja zachodniopomorskiego PSL by puścił ziemię za free.
    Co nowego krzak napisał? Nic. Wszyscy to wiemy. Może ty się teraz dowiedziałeś. Polecam świnie przy korycie orwella.
    Wisi mi co sadzisz na mój temat. Wisi mi co piszesz. Ale nie lubię kłamstwa i obłudy. Dlatego pisałem o akcji jabłka na złość Putinowi. Akcja dla akcji po której nie zmieniło się nic, tak jak projekt SLD z tego art. Kto zarobił na akcji jabłko? Producenci cydru, bo za taką reklamę wyłożyć by musieli gruba mamone. Wiec te ogryzki są także dla ciebie i dla mnie.
    Jeszcze jedna rzecz, tak mi się nie chciało świata naprawiać, że jak w lutym wyciągnąłem ludzi na ulicę, to do dziś miałem już kontrol zlecona przez głównego lekarza weterynarii, nadzór budowlany, armir, wios policyjny zarzut śmiecenia poprzez przykrycie pryzmat oponami .
    Dostawałem za dziki od forumowiczów. Ale jeden Zdzisław to czytał i wygrał.Także dzięki mnie. Co ty zrobiłeś aby było lepiej?
  • s 2014-08-21 20:26:54
    Czy Ty naprawde nie kumasz co sie pisze czy tylko udajesz głupiego??
  • arszczecin 2014-08-21 19:59:22
    Esie, ty mnie do władzy popsl zaliczasz?
    A z SLD chcesz zmienić świat, heh dobre.
  • s 2014-08-21 19:30:57
    Brawo Panie Krzak!!! jestem pod wrazeniem bo Pan jako jedyny z tego zadzumionego towarzystwa bajkopisarzy wie o co biega w zyciu, tu nie trzeba byc geniuszem tylko jak Pan napisał trzeba myslec troche, ale tu mysla , PISZ NA FORUM albo OBRZUCAC SIE BŁOTEM tylko to potrafia a jak trzeba troche logiki to swiat sie konczy . Ja juz tu pisałem o tym ze ludzie to tylko marionetki a władza pociaga za sznurki i wszyscy podskakuja jak pasuje władzy , oczywiscie z małymi wyjatkami , ale potem powie taki Arszczecin ze swiata nie naprawisz i z takim mysleniem nadal bedziemy niewolnikami swojego losu , ale władza powie idzcie do wyborów , bo przeciez macie wybór , wszystko w waszych rekach ha ha ha a mnie to smieszy , biurokracja bedzie coraz wieksza by ulokowac tam swoich pociotków z siódmego rodu a my bedziemy coraz ciezej pracowac , ale nie bedzie inaczej skoro nie potrafimy myslec
  • ekojajo 2014-08-21 15:51:26
    Byli u władzy z PSL-em i wprowadzali na siłę Polskę do Unii i widać co my mamy a co tzw "zachód".Wyciupciali Kalinowskiego bez mydła,bo się człowiek na niczym nie znał tak jak każdy zsl-owiec.SlD to hipokryci warci zsl-u.Obie partie do likwidacji,sąd-wyrok-roboty do końca życia!!
  • adi 2014-08-21 15:40:12
    Likwidacja samego SLD bardziej się przyczyni do rozwoju rolnictwa niż ich program.
  • Krzak 2012-10-23 08:09:56
    Postulaty logiczne i uzasadnione! Pytanie co zrobiliście Panowie w tym kierunku jak byliście u steru rządów? Dlaczego nie zrobiliści nic? Kto Wam przeszkadzał?
    Dla tych co piszą komentarze! Panowie co ma do rzeczy światopogłąd? Przecież co innego się mówi a co innego robi. Mówi się to co społeczeństwo(chołota-jak określił to jeden z prawicowych posłów) chce usłyszeć. Przecież Ci co głoszą prawicowe hasła zachowują się jak bolszewicy! Ludzie zacznijcie trochę myśleć i czytać między wierszam! Czy już demagodzy wyprali niektórym z Was mózg? Nas nie zniszczy wojna, nas i Unię zniszczy HYDRA BIUROKRACJI!
  • kalik 2012-10-22 10:20:58
    SLD może i ma niegłupie pomysły, ale i tak nigdy nie zagłosuję na nich ze względu na sprawy światopoglądowe
  • Johny_Bravo 2012-10-21 20:43:59
    Kończ waść Miller wstydu oszczędź.........
    Raz sier____m raz młot______m czerwoną hołotę!!!!