PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Ruch Palikota za odrzuceniem prezydenckiego projektu o nasiennictwie

Ruch Palikota wniósł w środę w Sejmie o odrzucenie w pierwszym czytaniu prezydenckiego projektu o nasiennictwie. Zarzucił m.in. możliwość "kolizji" z prawem UE.Maciej Wydrzyński (Ruch Palikota) powiedział w środę w Sejmie podczas pierwszego czytania prezydenckiego projektu ustawy o nasiennictwie, że istnieje ryzyko "kolizji" prawa europejskiego z prawem krajowym. - Wprowadzenie celowo norm kolizyjnych może skutkować odpowiedzialnością państwa członkowskiego przez Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości i wiązać się z konsekwencjami finansowymi, na które przy obecnym stanie finansów publicznych nie możemy sobie pozwolić - podkreślił.

- Dlatego apelujemy o rozważenie, czy nie warto przenieść dyskusji na temat GMO na forum Parlamentu Europejskiego - dodał Wydrzyński.

Powiedział też, że innym problemem, który powinien być wyeksponowany podczas dyskusji na temat żywności genetycznie modyfikowanej, jest "kwestia szerokiego lobby" dążącego do zmian ustawodawczych, by wprowadzić do szerokiego obrotu GMO.

- Jest to przede wszystkim lobby zagranicznych koncernów, dla których nasiona GMO to nic innego, jak nasiona patentowane - powiedział.

Wydrzyński stwierdził, że kontrowersyjnym zapisem w projekcie ustawy jest ustanowienie limitacji na obrót nasionami tradycyjnymi. - Limitowanie dostępu do nasion regionalnych to celowe niszczenie walorów polskiego rolnictwa, hamowanie rozwoju gospodarczego Polski - mówił.

- Ruch Palikota wnioskuje za odrzuceniem prezydenckiego projektu - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)

 • Sławek 2012-03-02 07:40:38
  Brawo , grunt to poseł który nie musi dorabiać na boku i żywić się srebrnikami korporacji.
 • Robert 2012-03-01 20:35:35
  Głos rozsądku ze strony polityka:"jest to przede wszystkim lobby zagranicznych koncernów, dla których nasiona GMO to nic innego, jak nasiona patentowane."
  Tak. patentowane nasiona nie nakarmią głodujących jak głoszą wyznawcy GMO. Te nasiona mogą wykarmić tylko szefów koncernów, właścicieli patentów na życie. Jest nadzieja że społeczeństwo dowie się co tak na prawdę kryje się pod pojęciem nowych technologii. Bo plan był taki żeby wprowadzić to po cichu, po wielkiemu cichu.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.97.221
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!