"Jako pierwsze w KSC przerób buraków zainaugurują w sobotę cukrownie: Nakło w Kujawsko-Pomorskiem i Dobrzelin w Łódzkiem. W kolejnych dniach dołączą do nich pozostałe zakłady: 1 października Kruszwica (Kujawsko-Pomorskie), Malbork (Pomorskie) i Werbkowice (Lubelskie), 4 września Krasnystaw (Lubelskie), a 11 września Kluczewo (Zachodniopomorskie)" - powiedział w piątek PAP Łukasz Wróblewski, rzecznik prasowy KSC.

Zgodnie z planem w ciągu trzech miesięcy spółka zamierza odebrać od 17 tys. rolników ok. 3,3 mln ton surowca, z którego wytworzy ponad 515 tys. ton cukru kwotowego. Łącznie w bieżącym roku KSC chce wprowadzić na rynek do 550 tys. ton cukru.

"Prawdopodobnie ilość buraków będzie większa, bo w rozpoczynającej się kampanii KSC zamierza skupić od plantatorów całość zebranego surowca, także nadwyżki ponad limit określony w umowach kontraktacyjnych. Zapłaci za nie tak samo jak za buraki kwotowe, czyli ok. 28 euro za tonę" - dodał Wróblewski.

Analizy służb surowcowych KSC wskazują, że tegoroczna susza nie wyrządziła większych szkód na plantacjach buraków. Spółka spodziewa się więc wysokich plonów.

"Trudno natomiast prognozować ostateczną zawartość cukru w korzeniach, która będzie zależała od utrzymywania się słonecznej pogody" - podkreślił rzecznik.

W tym roku do przerobu buraków przystąpi siedem cukrowni KSC, czyli o cztery mniej niż w poprzedniej kampanii. Zmniejszenie liczby zakładów to wynik restrukturyzacji związanej z unijną reformą rynku cukru, która zakłada obniżenie produkcji cukru w UE do roku 2009/2010 o 6 mln ton.

Na skutek reformy producenci cukru w Polsce zrezygnowali z limitu produkcji w ilości ponad 366 tys. ton cukru. W przypadku KSC kwota redukcji wyniosła ponad 140 tys. ton cukru i objęła wyłączenie z produkcji cukrowni "Lublin", "Łapy", "Brześć Kujawski" oraz zależnej spółki "Cukrowni Leśmierz" S.A.

Krajowa Spółka Cukrowa S.A. w Toruniu powstała w 2002 r. i jest największym w Polsce i ósmym co do wielkości producentem cukru w Europie. Firma dysponuje blisko 40-procentowym udziałem w rynku krajowym i 4-procentowym udziałem w rynku całej UE.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!