Fabryka działała w jednym z garaży w dzielnicy Boguszowice. Właściciele nielegalnego biznesu zostali zatrzymani na gorącym uczynku - cięli i pakowali tytoń przy pomocy specjalnej maszyny.

Podczas przeszukania śledczy przechwycili prawie 30 kg liści tytoniu oraz ponad 130 kg krajanki tytoniowej bez polskich znaków akcyzy. Zarówno sprasowane liście, jak i krajanka były spakowane do kartonów i worków. Policjanci znaleźli również elektroniczną wagę oraz maszynkę do przetwarzania liści tytoniu na gotowy do sprzedaży produkt. Właściciele nielegalnej fabryki - 52-letnia kobieta oraz 23-letni mężczyzna, zostali zatrzymani i trafili do policyjnego aresztu.

Śledczy wyliczyli, że wartość uszczuplenia należności podatkowych na rzecz Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconej akcyzy wyniosła ponad 80 tys. zł. Podejrzani usłyszeli już zarzuty posiadania tytoniu bez wymaganych polskich znaków akcyzy oraz wytwarzania wyrobów tytoniowych. Za popełnione przestępstwo skarbowe grozi im bardzo wysoka grzywna i nawet do 3 lat więzienia.

W ubiegłym tygodniu Senat zaakceptował bez poprawek nowelizację ustawy o podatku akcyzowym, której celem jest uszczelnienie systemu podatkowego w obrocie suszem tytoniowym. Przedłożona przez rząd nowela ma ograniczyć szarą strefę w obrocie wyrobami tytoniowymi i jest elementem pakietu ustaw uszczelniających system podatkowy. Według uzasadnienia nowelizacji, w ostatnich latach w Polsce zwiększyła się szara strefa w obrocie wyrobami tytoniowymi. Teraz krajowa produkcja suszu tytoniowego ma być lepiej monitorowana i nadzorowana.

Podobał się artykuł? Podziel się!