Mimo niskiej podaży tuczników i słabego złotego, oceniamy, że w listopadzie nastąpi dalsza redukcja cen do poziomu około 4,15-4,25 PLN/kg.

W październiku średnie ceny skupu trzody chlewnej spadły o 6,8 proc. osiągając poziom 4,32 PLN/kg w porównaniu z 4,51 PLN/kg przed miesiącem. Notowana obecnie cena jest wciąż stosunkowo wysoka – wyższa o 20 proc.

Ceny skupu drobiu kontynuowały rozpoczęty w sierpniu br. okres spadków. Za kilogram żywca płacono przeciętnie 3,53 PLN w porównaniu z 3,65 PLN we wrześniu.

Najbardziej prawdopodobną przyczyną osłabiania się cen drobiu jest wysoka produkcja kurcząt. Wprawdzie niedostępne są jeszcze dane o skupie i ubojach za październik, ale oczekuje się, że wykażą one dalszy wzrost produkcji żywca i mięsa z kurcząt. Z drugiej strony, w warunkach taniejących zbóż producentom nieco łatwiej jest zaakceptować obniżki cen sprzedawanego żywca.

W październiku osłabiły się także ceny skupu bydła (bez cieląt) obniżając się do poziomu 4,06 PLN/kg wobec 4,12 PLN/kg miesiąc wcześniej i 3,95 PLN/kg przed rokiem.

Według danych GUS w październiku br. spadła również średnia cena skupu mleka, kształtując się na poziomie 90,80 PLN/hl, a więc niższym o 2,7 proc. wobec września br. i ponad 25 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku.

Ze względu na kontynuację spadkowych tendencji cen zbytu artykułów mleczarskich na początku bieżącego miesiąca, w listopadzie prawdopodobnie utrzymają się niekorzystne uwarunkowania produkcji mleka na poziomie gospodarstwa rolnego, choć oczekujemy niewielkiego, sezonowego wzrostu cen surowca.

Ceny zbóż w październiku w dalszym ciągu spadły. Według GUS średnia cena skupu pszenicy w stosunku do września obniżyła się o 9,7 proc. do 467,1 PLN/t, a żyta o 12,4 proc. do 373,5 PLN/t. Ceny skupu jęczmienia w ubiegłym miesiącu wyniosła 557,7 PLN/t.

Najsilniej spadły ceny kukurydzy, której podaż gwałtownie zwiększyła się w związku z kończącymi się żniwami. W październiku średnia cena skupu kukurydzy wynosiła 321,5 PLN/t i była o blisko 55% niższa niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Oczekuje się, dane GUS za listopad będą wskazywać na wyhamowanie spadków cen zbóż w kraju.

źródło: BGŻ

Podobał się artykuł? Podziel się!