Zbiórki elektroodpadów odbędą się 17 września w Warszawie, Gdyni, Łodzi, Siemianowicach Śląskich i Szczecinie oraz 16 i 17 września w Swarzędzu i Wrocławiu. W wybranych punktach przyjmowane będą zarówno odpady wielkogabarytowe, takie jak lodówki, pralki, mikrofalówki czy zmywarki, ale też sprzęty małe - suszarki, lokówki, stare magnetofony czy telefony komórkowe.

Część dochodu z pozyskanego w trakcie zbiórki surowca zostanie przeznaczona na wsparcie programu pomocy dziecięcym ośrodkom opiekuńczym - Zielona Stopa Filantropa - realizowanego przez Fundację Nasza Ziemia. Celem programu jest poprawa efektywności energetycznej w placówkach służących dzieciom (m. in. rodzinnym domom dziecka) poprzez zaopatrzenie ich w energooszczędne świetlówki i sprzęt AGD wysokiej klasy (klasa energetyczna A++).

- Przez akcję chcemy pokazać, że sprzątanie świata warto zacząć od własnego podwórka. Zbiórka sprzętów to dobra okazja do pozbycia się zalegających w domach i piwnicach nieużywanych urządzeń. Nawiązując do idei tegorocznego Sprzątania Świata chcemy też namówić do oczyszczenia lasów z porzuconych tam starych sprzętów. Zależy nam na tym, by budować świadomość jak istotne dla obecnych pokoleń jest rozważne korzystanie z zasobów. Oddając zużyte sprzęty do recyklingu, by wykorzystać je powtórnie do tworzenia nowych produktów, możemy znacząco wpłynąć na ochronę naturalnych zasobów Ziemi oraz redukcję emisji CO2 - podkreśla Anna Nowakowska, Dyrektor ds. PR, Marketingu & Marki w Stena Recycling. - Ponadto jako firma społecznie odpowiedzialna, wspieramy inicjatywy skierowane do najmłodszych. Udział w programie Zielona Stopa Filantropa, nie tylko zapewnia lepszy sprzęt rodzinnym domom dziecka, ale także pozwala budować pro-ekologiczne postawy wśród najmłodszych.

Elektroodpady to wszystkie niedziałające urządzenia elektryczne i elektroniczne, które były zasilane prądem lub bateriami, a także świetlówki. Każde z tych urządzeń posiada elementy nadające się do ponownego przetworzenia, które stanowią cenne źródło nowych surowców. Jednocześnie, elektroodpady zawierają substancje, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia i środowiska. Dlatego zgodnie z polskim prawem nie można ich wyrzucać do zwykłych pojemników - należy je umieścić w specjalnych kontenerach lub oddać do punktu zbiórki. Następnie muszą być poddane bezpiecznemu procesowi recyklingu.

W większości miast akcję wspiera Leroy Merlin udostępniając przestrzeń potrzebną do zorganizowania punktu zbiórki. Honorowymi patronatami zbiórki objęły władze miast - Gdyni, Łodzi, Siemianowic Śląskich, Swarzędza, Szczecina, Warszawy i Wrocławia oraz Urząd Dzielnicy Targówek w Warszawie. Szczegółowe informacje o lokalizacjach akcji i „cennikach" w poszczególnych miastach dostępne są na stronie internetowej organizatora zbiórki.

Podobał się artykuł? Podziel się!