PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Sawicki: na początek ok. 500 mln zł w funduszu stabilizacji dla rolników

Sawicki: na początek ok. 500 mln zł w funduszu stabilizacji dla rolników

Fundusz stabilizacji dochodów rolniczych, który ma powstać do końca roku, zostanie na początek zasilony kwotą 400-500 mln zł z kredytu - zapowiedział minister rolnictwa Marek Sawicki. Dodał, że do funduszu może trafiać rocznie ok. 150 mln zł.Powołanie takiego funduszu do końca roku zapowiedziała w środę w expose premier Ewa Kopacz. Powodem są coraz częstsze przypadki braku terminowej zapłaty rolnikom za dostarczony towar lub drastyczne spadki cen skupu.

Na początku sierpnia rząd zaakceptował założenia ustawy w tej sprawie. - W tej chwili jesteśmy już na etapie Komitetu Stałego Rady Ministrów - powiedział szef resortu rolnictwa w TVN24.

Jak podkreślił Sawicki, odpisy na fundusz mają pochodzić ze sprzedanych przez rolników produktów. - Będzie on miał charakter funduszu prywatnego, zarządzanego przez rolników i przedsiębiorców - dodał. Utworzą go odpisy w wysokości 0,2 proc. od wartości sprzedanych produktów. - Rocznie w funduszu może być 140-150 mln zł uzbieranych środków. Na początek chcemy go zasilić kwotą startową 400-500 mln zł;(...) będą pochodziły z kredytu niskooprocentowanego, spłacanego w ciągu minimum 10 lat. Będzie to kredyt albo z BGK, albo z innego banku - zapowiedział.

Rolnicy będą mogli uruchomić środki z funduszu, jeżeli ich dochody spadną o ponad 30 proc. średniego rocznego dochodu z ostatnich trzech lat. Powodem może być klęska żywiołowa, która nie jest objęta ubezpieczeniem, ograniczenia weterynaryjne lub fitosanitarne z powodu chorób zwierząt i roślin, gwałtowny spadek cen produktów rolnych lub też nieuzyskanie zapłaty od podmiotów, które kupiły produkty rolne.

Sawicki zaznaczył jednak, że korzystać będą mogli z funduszu ci rolnicy, którzy mają wieloletnie umowy z odbiorcami i przetwórcami.

Zauważył, że w związku z nowym rozwiązaniem gospodarstwa rolne będą musiały prowadzić uproszczoną rachunkowość przychodów i rozchodów. Według niego - spora ich część taką ewidencję już prowadzi.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (4)

 • Baanzi 2014-10-03 09:28:13
  Musisz wykazać 30% spadek dochodu, a nie przychodu. Żeby to zrobić trzeba prowadzić rachunkowość, czego małe i średnie gospodarstwa nie robią. Czyli ewentualna pomoc obejmie największe gospodarstwa, na którą złożą się wszyscy rolnicy.
 • Baanzi 2014-10-03 09:25:24
  Musisz wykazać, że dochód a nie przychód spadł o 30%. Czyli jedynym sposobem jest prowadzenie rachunkowości. Małe i średnie gospodarstwa tego nie robią czyli ewentualna pomóc obejmie tylko największe gospodarstwa na które złożą się wszyscy rolnicy.
 • aaaa 2014-10-03 00:48:10
  tzn że jak dochody spadną poniżej 30 % dzisiejszej ceny ;) czyli do wartości 2,8 zł za kg żywca wtedy ruszą dopłaty?
 • sprawiedliwy 2014-10-02 19:48:36
  składkę też powinni płacić rolnicy posiadający wieloletnie umowy z odbiorcami
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.167.216.239
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!