Wcześniej dwa źródła rządowe poinformowały, że chodzi o kwotę 500 mln euro z unijnego funduszu solidarności. "Będziemy szukać też sojuszników (dla uzyskania takiego wsparcia). Żeby nie było takiej sytuacji, że Europa i Unia Europejska prowadzą wojny gospodarcze z Rosją za Ukrainę i zestrzelenie malezyjskiego samolotu, a cenę realnie ponosi tylko Polska" - powiedziało jedno z wysokich źródeł rządowych.

Wicepremier Piechociński powiedział, że wystąpi z wnioskiem dotyczącym rekompensat dla producentów na wtorkowym posiedzeniu rządu.

Z kolei szef resortu rolnictwa w rozmowie podkreślił, że potrzebne są jeszcze szczegółowe wyliczenia dotyczące możliwych strat. Sawicki zapowiedział, że w czwartek z Komisją Europejską spotkają się polscy eksperci. Jego zdaniem wniosek do KE w sprawie rekompensat może być gotowy na przełomie sierpnia i września.

Sawicki wystosował listy do komisarzy UE z prośbą o spotkanie w najbliższym czasie w związku z wprowadzeniem przez Rosję embarga na polskie owoce i warzywa. Jak poinformował resort, pisma zostały skierowane do komisarzy ds. zdrowia, rolnictwa oraz handlu.

Minister podkreśla, że wprowadzone 1 sierpnia przez Rosję embargo na niektóre owoce i warzywa z Polski jest decyzją polityczną, będącą retorsją na sankcje finansowo-gospodarcze wprowadzone przez Unię Europejską. Minister zwraca uwagę, że łączne straty dla polskiego sektora owoców i warzyw mogą wynieść w efekcie około 500 mln euro. Sawicki oczekuje, że wdrożone zostaną odpowiednie działania ograniczające negatywne skutki rosyjskiego embarga zarówno dla polskich, jak i pozostałych producentów owoców i warzyw w UE.

Sawicki powołał specjalną grupę, która ma analizować sytuację oraz skutki wprowadzenia embarga. Przygotowuje ona dokumenty niezbędne do wniosku ministra o uruchomienie unijnej pomocy dla producentów owoców i warzyw.

Pod koniec lipca minister rolnictwa wysłał do komisarza ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Komisji Europejskiej Daciana Ciolosa list informujący o stratach, jakie mogą ponieść polscy producenci owoców i warzyw w związku z embargiem na polskie warzywa i owoce. Według informacji biura prasowego MR list zawiera wniosek o wdrożenie, "w duchu solidarności europejskiej, odpowiednich i adekwatnych działań ograniczających negatywne skutki dla polskich producentów owoców i warzyw, nałożonych przez Federację Rosyjską sankcji".