Konferencja "Zbliżanie przepisów państw objętych inicjatywą Partnerstwa Wschodniego z prawem UE w zakresie kwestii weterynaryjnych, fitosanitarnych oraz bezpieczeństwa i jakości żywności", której gospodarzem będzie Sawicki, ma się odbyć w ramach polskiej prezydencji. Do Krakowa mają przyjechać m.in.: rumuński minister rolnictwa, wiceministrowie z Armenii, Azerbejdżanu, Czech, Mołdawii oraz przedstawiciele innych krajów Unii Europejskiej i Partnerstwa Wschodniego.

- Spotkanie można nazwać w skrócie konferencją na temat bezpieczeństwa żywnościowego UE i krajów Partnerstwa Wschodniego. Debaty będą dotyczyły czterech bloków tematycznych - zdrowia zwierząt, zdrowia roślin, bezpieczeństwa żywności oraz jakości żywności - poinformował Sawicki w poniedziałek na konferencji prasowej w Warszawie.

- Sami podkreślamy w Unii Europejskiej wagę bezpieczeństwa i jakości żywności. Ponieważ otwieramy się i współpracujemy z krajami Partnerstwa Wschodniego, prezentujemy im nasze standardy, pokazujemy, jak mogą do nich dochodzić - powiedział dziennikarzom minister. Wyraził nadzieję, że spotkanie doprowadzi do bliższej współpracy między naszymi krajami.

Sawicki wyjaśnił, że podczas spotkania nie będą omawiane możliwe zmiany w unijnych zasadach bezpieczeństwa i jakości żywności. - Ma być to spotkanie konsultacyjno-informacyjne - chcemy zdiagnozować, jakie rozwiązania dotyczące zdrowia roślin i zwierząt, bezpieczeństwa i jakości żywności obowiązują w krajach Partnerstwa Wschodniego - mówił.

- Sami pamiętamy nasze początki współpracy w ramach UE, wyzwania i zagrożenia z tego wynikające. Tym chcemy się podzielić z naszymi partnerami - zaznaczył Sawicki.

Partnerstwo Wschodnie to inicjatywa UE, skierowana do Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii oraz Ukrainy. Projekt Partnerstwa został opracowany w 2008 roku przez Polskę i Szwecję. W marcu 2009 roku poparła ją Rada Europejska.

Podobał się artykuł? Podziel się!