Marek Sawicki wziął w środę udział w konferencji prasowej podsumowującej odbywające się w Poznaniu targi branży rolno-spożywczej. Jak powiedział, dzięki dobrej promocji artykułów rolno-spożywczych w ciągu czterech lat wartość eksportu wzrosła o ponad 40 proc.

- Jeśli takie tempo utrzymamy, to niebawem dogonimy Holandię, która eksportuje ok. 60 proc. swoich produktów rolnych. Ważną sprawą było uchwalenie funduszu dla wsparcia tej promocji. W 2006 roku ze środków promocyjnych Unii Europejskiej Polska wykorzystywała zaledwie ok. 3 proc.; w tym roku będzie to już 18 proc. - stwierdził.

Minister przypomniał, że udało się już zagospodarować większość pieniędzy z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. - Z satysfakcją mówię, że z końcem tego roku minimum 92 proc. środków z PROW będzie już zablokowane w złożonych wnioskach, zaś 35 proc. będzie już wypłacone - powiedział.

Sawicki liczy też na szybkie sfinalizowanie sprawy ustawy o sprzedaży ziemi. - Jest szansa, że państwowa ziemia pozostająca jeszcze w zasobach Agencji Nieruchomości Rolnych, w większym stopniu, w szybszym tempie zostanie sprzedana rolnikom głównie na powiększenie chłopskich gospodarstw rodzinnych (...); być może jutro, pojutrze Sejm zakończy prace parlamentarne - powiedział.

Według ministra, po kilkunastu suchych latach w Polsce zaniedbano inwestycje w urządzenia melioracyjne. - Zapomniano o retencji i dwa mokre lata pokazały, że cały ten system legł gruzach. Teraz trzeba dużo więcej pieniędzy i trzeba przygotować program odbudowy urządzeń melioracyjnych i retencji, a potem budowy nowych obiektów - powiedział.

Mówiąc o trwających do czwartku w Poznaniu targach branży rolno-spożywczej ocenił, że pokazały one po raz kolejny, że polskie rolnictwo doskonale łączy dotychczasowy dorobek, tradycję z nowoczesnością i innowacyjnością.

Jak podał prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich Andrzej Byrt, tegoroczną edycję targów odwiedziło do tej pory prawie 38 tys. osób - o 10 proc. więcej niż przed rokiem. Organizatorzy spodziewają się w sumie 45 tys. zwiedzających.

Podobał się artykuł? Podziel się!