PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Sawicki: szef rolniczego OPZZ nie może łudzić rolników

Sawicki: szef rolniczego OPZZ nie może łudzić rolników

Autor: PAP

Dodano: 02-02-2015 09:40

Tagi:

Minister rolnictwa Marek Sawicki nie rozumie, czemu rolnicze OPZZ zaczyna w poniedziałek protesty, skoro szef organizacji Sławomir Izdebski umawiał się z resortem na kolejne rozmowy. Izdebski nie może - łudzić rolników, że nagle znajdzie się cudowna pomoc i dodatkowe środki - dodaje.Minister Sawicki w niedzielę w rozmowie powiedział, że, biorąc pod uwagę rozmowy trwające z organizacjami rolniczymi, nie rozumie decyzji o rozpoczęciu w poniedziałek protestów. - Kompletnie nie rozumiem, w czym problem, dlaczego akurat teraz i już w poniedziałek. Całe ostatnie trzy tygodnie nie było dnia, tygodnia, żeby nie były prowadzone rozmowy między ministerstwem rolnictwa i organizacjami" - zaznaczył.

Sawicki podał, że na środę zaplanowano rozmowy dot. projektu ustawy o powołaniu komisji trójstronnej dialogu rolnego między rządem, samorządem rolniczym i przedsiębiorstwami. Także w środę - dodał - on sam ma się spotkać z Izdebskim. - W piątek, kiedy byłem na konsultacjach rządowych polsko-francuskich, to dwa komitety protestacyjne rolników z Wielkopolski i Kujawsko-Pomorskiego, po całodniowych negocjacjach, podpisały porozumienie. Nie wiem, kto za tym (rozpoczynającą się w poniedziałek akcją protestacyjną - PAP) stoi i czemu ma to służyć? Jestem trochę zdziwiony, ale wierzę, że jednak na zapowiadane rozmowy, w środę, przyjdą - mówił minister.

Dodał, że skoro szef OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych rozmawiał wcześniej z ministerstwem i umówił się na kolejne rozmowy w środę, to powinien poczekać "przynajmniej do ich wyniku", zamiast rozpoczynać protesty.

- Nie może łudzić rolników tym, że nagle znajdzie się cudowna pomoc i cudowne dodatkowe środki. Bo nie chciałbym, żebyśmy zaczęli dyskutować o tym, jaka skala pomocy jest skierowana do polskich rolników. Jeśli my rocznie, w budżecie na rolnictwo wydajemy ok. 53,5 mld złotych, a roczna wartość produkcji to jest niewiele ponad 160 mld złotych, no to gdzieś jest jakaś miara przyzwoitości. Być może pan Izdebski chce tę miarę przyzwoitości i zachowania wobec innych grup społecznych przekroczyć. Ja na tyle, ile mogę, rolnikom pomogę, na tyle, ile mogę, ich postulaty zrealizuję, natomiast spraw niemożliwych, niestety, nie podejmuje się - zaznaczył minister.

Zarzucił też szefowi OPZZ RiOR, że - dawno zapomniał o tym, jakie są zasady wspólnej polityki rolnej.

- W większości państw unijnych przychody z działalności rolniczej niestety nie pokrywają kosztów tej produkcji. W Polsce do tej pory było inaczej, przychody były nieco wyższe od kosztów. Ten rok jest rzeczywiście szczególny, bo jest to rok kryzysowy. Ten kryzys nie został wywołany tutaj nad Bugiem czy nad Wisłą, tylko to jest kryzys ogólnoeuropejski, związany z embargiem rosyjskim. Przypomnę jednak, że tylko w grudniu i w styczniu wypłaciliśmy w ramach dopłat bezpośrednich ponad 8 mld zł, a do końca lutego 90 proc. rolników powinno otrzymać dopłaty bezpośrednie, które mają dostać do 15 czerwca 2015 r. - relacjonował.

- To nie jest tak, że polskie rolnictwo jest niedofinansowane, nie ma pieniędzy, i że rząd o rolników nie dba. Jest wspólna polityka rolna (Unii Europejskiej), w ramach tej polityki rolnej jesteśmy jednym z czołowych beneficjentów i rolnicy pomoc dostają, wcześniej niż mogliby otrzymać w normalnych terminach - podkreślił minister.

Zaznaczył równocześnie, że część postulatów, które zgłasza rolnicze OPZZ, już spełniono, a reszta jest w trakcie realizacji. - Rolnicy z woj. podlaskiego, lubelskiego i mazowieckiego w wyniku niższych cen za trzodę chlewną dostali rekompensatę z Brukseli. Wypłaconych zostało ponad 16,5 mln zł. Jeśli chodzi o dziki, tyle gospodarstw, ile się zgłosiło - ok. 600 - dostało pomoc. Jeśli z tej pomocy są niezadowoleni, mają prawo dochodzić swoich roszczeń na drodze sądowej od kół łowieckich. Żaden ze związków zawodowych nie chce jednak pomóc rolnikom w przygotowaniu pozwów zbiorowych i w dochodzeniu roszczeń wobec kół łowieckich, bo mówią, że koła zbankrutują - podkreślił Sawicki.

Prezes OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomir Izdebski zapowiedział w sobotę, że od poniedziałku rozpoczną się protesty rolników. Mają blokować drogi, na początek na Mazowszu, a potem w pozostałych województwach; najważniejszym postulatem organizacji jest wypłata odszkodowań za straty spowodowane przez dziki oraz wypłata rekompensaty za straty poniesione w chowie trzody chlewnej i bydła.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (24)

 • gość 2015-02-04 09:30:28
  Jeśli chodzi o dopłaty to wiadomo, że Niemcy i Francja nie mają mieć mniejszych. Polsce obiecano większe po kilku latach, zanim do tego doszło to zaczęto je obcinać. Nigdy do 100% nie doszły. Jedno jest pewne: mamy za dużo urzędników, których nazywa się rolnikami, bo ich utrzymuje min. rolnictwa. Poza tym unijni rolnicy dostają dopłaty do końca danego roku, a nieraz mają nawet zaliczki. Dlaczego jest Unia, ale kazdy sobie .... Gdzie są rekompensaty za likwidację kwot mlecznych? Dla tych co musieli kupić kwoty, zapłacić kary? Kwota Mleczna - To są prawa majątkowe! Jak można zabierać komuś za darmo majątek? Nie mówię jak ktoś wszystko dostał od ARR, ale jak musiał kupić? Dlaczego w 2006 lub 7 przeznaczono tak duże stawki dla tych co rezygnowali z kwot?
  Dlaczego Prezesi (nie wszyscy) w Spółkach państwowych mają takie ogromne miesięczne wypłaty? To chyba nie jest normalne.
 • ojciec tadeusz 2015-02-03 12:50:23
  Tylko radio maRYJA i tv trwam was wybawi idioci.
 • RR 2015-02-03 11:27:53
  "Spraw niemożliwych, niestety, nie podejmuje się - zaznaczył minister". Skoro się nie podejmuje to niech się poda do dymisji.
  A gdzie są rekompensaty dla rolników z Wielkopolski??
 • aa 2015-02-03 10:21:19
  Jeszcze Rydzyka zaproście na protest
 • rolnik 2015-02-03 09:24:41
  ABW tu nic nie pomoże.
  Tylko w niezależnej prasie typu "W sieci", informowała też o tym "Tv Trwam" mozna było usłyszeć o sprzedaży lasów i kto za tym stoi.
  Niestety w takim państwie żyjemy

  http://niezalezna.pl/63341-komorowski-z-tuskiem-juz-w-2009-r-planowali-sprzedaz-polskich-lasow-depesze-wikileaks
 • Stacho G.-Stańczyk 2015-02-02 23:19:07
  Proszę tak ostro nie atakować pana naszego ministra M. Sawickiego. Z tym jego gadaniem o eutanazji dzików, to też tylko taka zagrywka do zasadniczego rozwiązania sprawy dzików. Tym, "co som przy(wódce) III R P" chodzi bowiem o takie rozwiązanie, aby dziki nie miały gdzie bazować i czyhać w ich cieniu np. na możność rzucenia się na plantacje ziemniaków. Osiągnie się to przez prywatyzację Polskich Lasów i liberalne ich potraktowanie: obdarzony nimi "koleś" będzie mógł swój kawał lasów ogrodzić i nikogo nie wpuszczać. Będzie także mógł zlecić wycinkę lasów celem np. założenia pól golfowych - on bowiem będzie w nich sobiepanem. A jak przyjedzie z zagranicy inwestor z grubą kasą, to będzie mógł kupić taki obszar leśny, że stanie się ono podstawą dla jego księstwa urządzanego wg jego gustów i interesów. Nad uchwaleniem adekwatnego prawa w tym względzie biedził się późną nocą(!!!) tuż przed świętami Bożego narodzenia nasz Sejm. Wszystko szło jak po maśle, bo zapewne było pouzgadniane z kim trzeba i jak trzeba, ale "sprawa się rypła" z powodu zaledwie 5 posłów, których głosów (czy siekier?!) zabrakło do uchwalenia takiego prawa. A gdyby nie oni, to iluż polityków III RP byłoby już "leśnikami" całą gębą i oni zadecydowaliby m.in. o zniszczeniu zaplecza, w którym kryją się różne "watahy", w tym "dzicze". O tym problemie tak pisał sobie jeszcze A. Mickiewicz: /Drzewa moje ojczyste! jeśli Niebo zdarzy,/Bym wrócił was oglądać, przyjaciele starzy,/ Czyli was znajdę jeszcze? czy dotąd żyjecie?/.../Pomniki nasze! ileż co rok was pożera/Kupiecka lub rządowa, moskiewska siekiera!/Nie zostawia przytułku ni leśnym śpiewakom,/Ni wieszczom, którym cień wasz tak miły jak ptakom./Wszak lipa czarnolaska, na głos Jana czuła,/Tyle rymów natchnęła!/ Wszak ów dąb gaduła/Kozackiemu wieszczowi tyle cudów śpiewa!/” Byłoby na czasie, gdyby ABW dociekła, kto i dlaczego stoi za prywatyzacją i dopuszczeniem do wyrębu Polskich Lasów.
 • kocur 2015-02-02 22:55:03
  Marku jesteś dobrym ministrem , a tymi dupkami się nie przejmuj bo to są żołnierzyki kurdupla
 • julek 2015-02-02 22:30:51
  Panie Sawicki, miał pan i pana partia 7 lat na rządzeni i pokazaliście co potraficie.O tym, że będziecie wypłacać dopłaty rolnikom, które należą im się jak psu miska to wielki wstyd dla pana i dla całego rządu.Przecież to nie wasze osiągnięcie.Wzięliście tylko takie dopłaty jakie UE przyznała.Nic poza tym nie potrafiliście wynegocjować.W ubiegłym roku trąbiliście jaki to wielki sukces, ile to rolnictwo polskie będzie miało dopłat. W tym roku okazało się, że jest dużo mniej pieniędzy niż było w poprzednich latach, ale to i tak" wasze wielkie osiągnięcie". Róbcie tak dalej, a chleb będziemy kupować od Niemców,tylko ciekawe za co. Rząd na pewno się wyżywi, a reszta społeczeństwa niech sobie sama radzi.Na roboty za granicę.!!!!
 • parody 2015-02-02 21:36:33
  @jan Jak wyleci ze stołka to dostanie nowy zapewne nie gorszy na pewno dobrze płatny
 • Jan 2015-02-02 21:08:10
  Sawicki jak wyleci ze stołka to zrozumie dlaczego są protesty!!!
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.162.227.37
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!