PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Schetyna: Wieś będzie miała w programie PO jedno z kluczowych miejsc

Schetyna: Wieś będzie miała w programie PO jedno z kluczowych miejsc Lokalna gospodarka, odnowa wsi i wzmocnienie sołectw - o tych zagadnieniach dyskutowali uczestnicy konferencji zatytułowanej "Obywatelska wieś, Nowoczesne rolnictwo" - parlamentarzyści PO oraz przedstawiciele władz samorządowych. Fot. www.schetyna.pl

W programie PO spojrzenie na polską wieś będzie zajmowało jedno z kluczowych miejsc - zadeklarował szef tej partii Grzegorz Schetyna. W sobotę w Opolu odbyła się konferencja samorządowa Platformy, poświęcona problemom wsi.



Lokalna gospodarka, odnowa wsi i wzmocnienie sołectw - o tych zagadnieniach dyskutowali uczestnicy konferencji zatytułowanej "Obywatelska wieś, Nowoczesne rolnictwo" - parlamentarzyści PO oraz przedstawiciele władz samorządowych.

- Przez osiem lat naszych rządów pokazaliśmy nowe, otwarte, europejskie spojrzenie na polską wieś. Patrzyliśmy na Polskę lokalną szerzej, nie dzieliliśmy Polski na miejską i wiejską. Dziś chcemy widzieć Polską wieś otwartą, ale i skuteczną. Chcemy, by ludzie mogli tam mieszkać i pracować. By oprócz dobrze płatnej pracy polska wieś zapewniała również komfort życia i wykształcenie, by wieś dobrze egzystowała z miastem - mówił Schetyna podczas konferencji.

Dodał, że w programie kierowanej przez niego partii wieś będzie zajmować jedno z kluczowych miejsc. - Ten program nie będzie partyjny, będzie pisany przez 1,5 roku razem z Polakami - mówił szef PO.

Fundamentalną kwestią w programie PO dotyczącym wsi - zaznaczył Schetyna - będzie kontynuacja modernizacji. - Dziś widzimy festiwal nieudolności urzędników ministerstwa rolnictwa, widzimy zawłaszczanie instytucji, czego koronnym przykładem jest stadnina koni w Janowie - mówił.

Poseł PO Ryszard Wilczyński podkreślił, że dyskusja na temat programu partii dotyczącego problemów wsi będzie prowadzona wokół pięciu bloków. - To silna gospodarka lokalna, zaangażowanie mieszkańców, podmiotowe wzmocnienie sołectw, odnowa wsi i ochrona wartości nieruchomości i wreszcie zdrowe, przyjazne mieszkańcom środowisko - mówił poseł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (21)

  • dina 2016-09-05 11:17:59
    Już nie mogę słuchać tego ględzenia. W Polsce potrzeby jest MINISTER ROLNICTWA, a wszyscy kolejni ministrowi to są ministrowi ROLNIKÓW, widzicie różnicę ?.
  • prezes 2016-09-05 10:48:00
    @partia miejska niedługo to sam zostaniesz ze swoim programem:)
  • partia miejska 2016-09-05 10:36:56
    kolejna partia antymiejska krecąca ogonem jak piesek przed świetymi krowami
  • rolnik polski 2016-09-05 08:49:34
    Tak jak pisze baca56 dziś każdy się przymila do chłopa i dotyczy to zarówno tych co wypadli z obiegu PO i PSL jak też tych co są u steru PIS i czarni. Niestety jedni i drudzy robią tylko kosmetykę patrz ustawa ASF i prawo łowieckie gdzie dalej myśliwy włazi z buciorami na czyjąś własność a z odszkodowaniami będzie gorzej jak jest, wspomnicie moje słowa. Prawdziwej polityki rolnej ani widu ani słychu. Dalej tylko słyszymy o zrzeszaniu się w grupy a to raczej do niczego nie prowadzi przy takiej konsolidacji i sile przemysłu mięsnego i spożywczego. Powinna być jedna organizacja branżowa producentów zboża, mięsa, warzyw, owoców itd gdzie jest co roku ustalane cena w oparciu o rynek giełdowy. Do @Stana po co umowy kontraktacyjne, jest matif jest ustalona cena więc się tego trzymajmy, po co wymyślać coś nowego, na skupach ceną z matifu się nikt nie interesuje. Co do wykształcenia się nie wypowiadaj bo jak Ci ktoś napisał rolnictwo to nie fabryka gdzie wiesz ile gwoździ wyprodukujesz z metra drutu. Tu plon zależny od pogody i wielu innych zmiennych i możesz z 1 ha rzepaku być np 1 tona jak i 4 tony. Podobnie jest z każdą uprawą, więc wykształcony człeku podaj ile tej zielonki potrzebujesz zasiać 10 ha czy 40 ha.
  • small farmer 2016-09-05 08:37:24
    @vdan, "dać szansę innym", a nie zamienił stryjek siekierkę na kijek. Jeszcze tak zle jak obecnie to nigdy nie było, w 2012r. też były wymarzniecia , za pszenicę po żniwach , nie chcąc stać w dużych kolejkach do młyna sprzedałem jako paszową za ponad 900zł. za tonę, sasiad wiosną sprzedał po 1100zł. za tonę, w br. za najlepsze parametry otrzymałem 640zł. plus7% Vat, ale w 2012 Ukraina nie była stowarzyszona z UE. PO, PiS=POPiS, wart Pac pałaca a pałac Paca.
  • vdan 2016-09-05 08:19:24
    Buahahahahahahahaha !!!! Złodzieje Złodzieje Złodzieje - to tyle w temacie. ? Po 8 latach ich rządów wolę dać szansę innym a nie słuchać obłudy !!! Zodzieje !!!
  • small farmer 2016-09-05 08:01:12
    Po kilkuletniej przerwie wczoraj pojechałem do Częstochowy na Dożynki jasnogorskie. Po wysłuchaniu przemówień prezydenta Dudy, ministra rolnictwa Jurgiela , tak jak się spodziewałem nie padły żadne konkrety , tylko okrągle słowka , a już broń Panie Boże słowo o zalewie zboża z Ukrainy, ktore rujnuje nasz wewnętrzny rynek. Wczesniej wystąpił senator PiS Chróścikowski jako przewodniczacy Związku Zawodowego Solidarność RI z okazji 35 lecia istnienia tego związku, i rownież ani słowa krytyki w kwestii ukrainskiego zboża zalewajacego nasz rynek, tylko okrągłe dyrdymałki nawiązujące do działalności poprzedniej ekipy. Jezeli Solidarność RI ma być przybudówką dla obecnej rządzącej PiS, jak za czasów komuny było CRZZ dla PZPR to niech lepiej w 35 rocznicę istnienia Solidarność RI zwinie sztandar i złoży dla pamięci historycznej w Muzeum Ruchu Ludowego czy Muzeum Wsi Polskiej i niech nam rolnikom nie zawracają gitary.
  • small farmer 2016-09-05 07:32:57
    Ukrainiec Schetyna wystarczająco narobił szkód w relacjach polsko-rosyjskich będac ministrem spraw zagranicznych i juz go widzę jak zapobiega niekontrolowanemu napływowi zboża z Ukrainy, wcześniej bedąc w gronie tych, którzy optowali za stowarzyszeniem Upainy z UE.
  • Adaś 2016-09-04 23:16:19
    Stan, wokoło pada a u mnie susza od ponad 2 miesięcy. Możesz sobie liczyć ile zielonki zbierzesz z hektara, to se policz a zeszyt schowaj do szuflady.
  • imigrant z erytreii 2016-09-04 22:56:16
    @baca56 Dokladnie. Przypomnialo sie o wsi dawnym myslicielą z wiejskiej.

    @kopaczka mowilas ze wyjedziesz z corka do Kanady jak pisiory wygraja, co Ty tu jeszcze do kur#y nendzy robisz? W modelingu czy jak?