PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Sejmowa komisja nie poparła wniosku o wotum nieufności wobec Kalemby

Sejmowa komisja nie poparła wniosku o wotum nieufności wobec Kalemby

Autor: PAP

Dodano: 26-09-2013 13:30

Tagi:

Sejmowa komisja rolnictwa nie poparła w czwartek wniosku klubu parlamentarnego PiS o wotum nieufności wobec ministra rolnictwa Stanisława Kalemby. PiS zarzuca rządowi brak dbałości o politykę rolną i rolnictwo.Polskie rolnictwo i polska wieś od 2007 roku znajduje się na marginesie polityki prowadzonej przez rząd PO-PSL - powiedział przewodniczący komisji rolnictwa Krzysztof Jurgiel (PiS) uzasadniając poselski wniosek o wotum nieufności wobec ministra rolnictwa.

Jak zaznaczył, wieś jest traktowana, jako zasób szczególnie łatwy do wykorzystania. Zdaniem posła, mimo tak znaczącej roli, jaką w gospodarce narodowej pełni rolnictwo, jego sprawy mają dla rządu charakter trzeciorzędny. Dodał, że brak jest ciągle realnego programu dla polskiego rolnictwa - narodowej polityki rolnej - co stanowi poważną barierę rozwoju tej części gospodarki.

Jurgiel miał też zastrzeżenia do efektów negocjacji w Unii Europejskiej spraw polityki rolnej na lata 2014-2020. W opinii PiS przyjęte rozwiązania są niekorzystne dla Polski. Chodzi przede wszystkim o pieniądze na realizację Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (tzw. II filar).

- Minister Kalemba wmawia rolnikom i opinii publicznej, że pieniądze na rolnictwo będą większe, mimo że w Europie zmniejszono środki na Wspólną Politykę Rolną - mówił Jurgiel. Zaznaczył, że środki na II filar, czyli rozwój obszarów wiejskich w latach 2007-2013 wynosiły ok. 13,3 mld euro (po 1,9 mld euro rocznie), a w latach 2014-2020 jest to 9,8 mld euro (1,4 mld euro rocznie).

Jurgiel przedstawił także szereg innych zarzutów wobec polityki prowadzonej przez resort rolnictwa jak: brak stabilizacji cen na rynkach rolnych, złe gospodarowanie państwowa ziemią, nepotyzm w agencjach rolnych, brak ustawy o ubezpieczeniach rolnych, funduszu gwarantowanych świadczeń na produkty rolnej, czy o agencji bezpieczeństwa żywności.

- Stwierdzamy, że w tym rządzie nie ma dbałości o politykę rolną i rolnictwo. Reprezentantem w rządzie jest Stanisław Kalemba, dlatego Klub Parlamentarny PiS chce wskazać na te zagrożenia i zaniedbania (...) dlatego stawiamy wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra - powiedział Jurgiel.

Kalemba zapewnił, że nie wprowadza rolników ani opinii publicznej w błąd. Podkreślił, że wielokrotnie przedstawiał, iż Polska ma piąty co do wielkości budżet na Wspólną Politykę Rolną z 28 krajów UE, natomiast dostaliśmy najwięcej pieniędzy na tzw. II filar na lata 2014-2020. W cenach bieżących będzie to ponad 11 mld euro. Dodał, że będzie to o ok. 2,5 mld euro mniej niż obecnie, ale pula środków na ten cel zostanie uzupełniona z budżetu krajowego. Dodał, że pieniądze na rozwój rozwojów obszarów wiejskich będą też pochodziły Z funduszu Spójności. Będą one finansowały rozwój infrastruktury wiejskiej.

Minister zaznaczył, że dopłaty bezpośrednie dla rolników zostaną podniesione z 215 do ok. 240 euro na hektar w wyniku przesunięcia pieniędzy z II filara. Przyznał, że dopłaty te nie będą wyrównane w stosunku do krajów dawnej UE, ale poziom ich znacznie się zbliży.

Minister odniósł się też do innych zarzutów posłów opozycji. Podkreślił, że rolnictwo to najlepiej rozwijający się sektor polskiej gospodarki. - Nie podzielam katastroficznej wizji polskiego rolnictwa - powiedział Kalemba.

W ponad trzygodzinnej dyskusji najbardziej krytyczni byli posłowie PiS. Krzysztof Ardanowski (PiS) stwierdził, że nie ma powodu nie ufać ministrowi, gdyż często zabierając głos, jako poseł wskazywał na trudne sprawy. Jednak - jego zdaniem - gdy Kalemba został ministrem, zmienił punkt widzenia.

Romuald Ajchler (SLD) stwierdził, że wniosek PiS jest wnioskiem politycznym i on osobiście nie będzie głosował za odwołaniem Kalemby. Jednak dodał, że z reguły opozycja takie wnioski popiera.

Posłowie PSL (Krzysztof Borkowski, Piotr Walkowski, Marek Sawicki) bronili Kalemby wskazując na pozytywne tendencje w rolnictwie. M.in. mówiono o dużej nadwyżce w handlu zagranicznym żywnością, także o dobrych cenach żywca wieprzowego, ziemniaków czy mleka.

Debata na temat wniosku o wotum nieufności odbędzie się prawdopodobnie na następnym posiedzeniu Sejmu.
Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (8)

 • Masakra K 2013-10-10 10:02:09
  Kalemba to Przydupas Tuska to jak ma być odwołany jak Rostowskiemu zostawił tyle kasy z swojego ministerstwa a rolników w tym roku pusci w skarpetkach ale dobrze tym chłopom bo tylko lubią nażekać a nie działac kupa baranów niemyślących z tych chłopów siedzcie w domach i trzymajcie żąnki za kolana a niewiecie że niebędziecie mieli czym palić i zaco kupić węgla na zimę
 • wielkopolan 2013-10-01 20:28:23
  Kalemba ty Kłamco byłeś w Kujawsko Pomorskim i nic nie spełniłeś żadnych obietnic tylko z tobą pod topór jak byś był za króla Jagieły to by cię ścieli na pniu jesteś stołkażem i obłudnikiem jak moje gospodarstwo splajtuje to ty też tak powinieneś skończyć albo uciekaj za granicę bo w Polsce nie będziesz miał życia w polityce twój ziomek
 • ars 2013-09-27 13:31:41
  jan arszczecin na facezbuku lub zaloguj się na forum farmera
  jedziesz 4 go na szkolenie/konferencje/spotkanie na uniwerek?
 • Brygada_RR (zach.-pom. :) 2013-09-27 13:07:32
  @arszczecin... znów "promujesz" Panią Solską. Przeczytałem. Pani Redaktor wkradły się drobne nieścisłości (np. brak podatku od nieruchomości za dom na wsi!) i ogólnie nieciekawe nastawienie do tych kombinatorów rolników. Pozostaje tylko napisać donos na każdego, kto wyremontuje sobie dom, lub kupi samochód (ale oczywiście tylko na wsi). A poza tym to napisz jakiś "publiczny" namiar na siebie, żeby można było porozmawiać nie tylko na tej stronie.
 • arszczecin 2013-09-27 10:37:55
  http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/734817,solska-projekt-opodatkowania-wsi-dobry-tylko-dla-rzadu.html
 • ROZGORYCZONY 2013-09-27 10:12:42
  towarzystwo wzajemnej adoracji tu niema wniosku politycznego to wniosek o skandaliczne zarzadzanie ministerstwem jest tak jak rzadzi PSL to chlopom zawsze wiatr w oczy a Kalemby zawsze gora
 • chłop 2013-09-26 20:00:58
  chuck norris normalnie, zdjecie kozackie- panie czaku-ale musi zamiatać na polu- ja nie mogę.
 • kaaleembaa 2013-09-26 16:40:30
  Stary Kalemba w rządzie, młody Kalemba w agencji a nam biednym zewsząd Kalemba.
  Czy to juz nie ma ludzi w tym kraju? Dwie Kalemby w rolnictwie, to o dwie za dużo. Pawlacza spuścizna. Cen jak nie było tak nie ma. Kalemby interwencji nie zrobiły. Bo i po co. Kalemby cale pobory biorą, nie polowe jak my - rolnicy - w tym roku. To po co cokolwiek robić. To smutne i tyle.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.0.22
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!