W związku z tym, na naszym terenie, nastąpił dynamiczny rozwój przetwórstwa mięsnego. Wójt postanowił nagrodzić trud hodowców, jak i przetwórców, organizując dla nich święto o kontrowersyjnej, aczkolwiek sympatycznej nazwie „Święto Świni”.

Udało się to dzięki współpracy samorządu z lokalną społecznością oraz firmami, a zwłaszcza dzięki życzliwej pomocy głównego sponsora Zakładów Mięsnych Sobkowiak. Już we wstępnej fazie przygotowań, przedsięwzięcie to cieszyło się ogromnym zainteresowaniem i poparciem, dzięki czemu honorowy patronat nad nim objął Rektor Akademii Rolniczej w Poznaniu, co znacznie podniosło rangę tej imprezy.

dzielenie_swinskiego_tortu.jpg

Autor: gm. Siedlec

Opis: Dzielenie świńskiegot tortu

Podczas Święta Świni są promowane wielkopolskie produkty żywnościowe, zwłaszcza te wyrabiane z wieprzowiny, przyrządzane są wyroby z tradycyjnych przepisów i receptur, no i producenci mogą dowiedzieć się wszystkiego o najnowszych trendach w hodowli świń i ich żywieniu. Święto świni to przede wszystkim doskonała zabawa dla mieszkańców gminy i przyjezdnych.

Obchody pierwszej edycji tego święta miały miejsce 22 sierpnia 2004 roku na stadionie Gwiazdy w Siedlcu. To właśnie wtedy władze gminy wraz z Katarzyną Dowbor, przed gmachem urzędu, dokonali uroczystej odsłony pomnika świni naturalnych rozmiarów, wykonanego z drewna lipowego przez miejscowego artystę Grzegorza Apiecionka.

Co roku w Siedlcu odbywają się liczne świńskie konkursy, a najważniejszym z nich był konkurs na produkt regionalny wykonany z mięsa wieprzowego, w którym brały udział zakłady mięsne z naszego terenu.

W sierpniu Siedlec odwiedza ponad 20 tys. osób. Do tej pory zagościli w wielkopolskim miasteczku Golec uOrkiestra, kabaret Rak, Krzysztof Hanke - serialowy Bercik, kabaret „Made In China”, Ireneusz Bieleninik, Maryla Rodowicz, Oddział  Zamknięty, Małgorzata Ostrowska, Krzysztof Piasecki, Paweł KOŃJO Konnak oraz Teatr Żydowski z Warszawy w przedstawieniu „Skrzypek Na Dachu”.