Zima to także okres zwiększonej liczby pożarów i zatruć tlenkiem węgla. Strażacy przypominają o bezpiecznym korzystaniu z urządzeń grzewczych i gazowych.

Pod żadnym pozorem nie zasłaniajmy ani nie zaklejajmy przewodów wentylacyjnych. W urządzeniach gazowych, w przypadku braku wystarczającej ilości powietrza, dochodzi do niezupełnego spalania i wytworzenia się niewyczuwalnego tlenku węgla. Niepokojącymi objawami świadczącymi o ulatniającym się tlenku węgla mogą być nudności, senność i bóle głowy.

Strażacy przestrzegają, aby do ogrzewania pomieszczeń używać tylko urządzeń gazowych i elektrycznych posiadających atesty.

Od soboty (28 stycznia br.) do niedzieli (29 stycznia br.) z w powodu zatrucia tlenkiem węgla zmarło 7 osób w tym: 3 osoby z województwa małopolskiego, 2 osoby  z województwa podlaskiego, 1 osoba z województwa zachodniopomorskiego, 1 osoba z województwa śląskiego.

W ostatni weekend podtruciu tlenkiem węgla uległo 49 osób, z czego najwięcej 11 osób z województwa śląskiego.

Od piątku (27 stycznia br.) do niedzieli (29 stycznia br.) z powodu wychłodzenia zmarło 10 osób. Ostatniej doby zmarło 5 osób w tym: 2 osoby z województwa małopolskiego, 1 osoba z województwa pomorskiego, 1 osoba z województwa lubelskiego, 1 osoba z województwa mazowieckiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!