PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Skaryszewski Jarmark Koński "Wstępy" z udziałem obrońców praw zwierząt

Autor: farmer.pl/PAP

Dodano: 27-02-2012 11:30

Tagi:

Rozpoczął się Skaryszewski Jarmark Koński "Wstępy " w Skaryszewie koło Radomia. Według organizatorów to największa tego typu impreza w Polsce i Europie. Handel końmi obserwują organizacje ochrony praw zwierząt z Polski i m.in. z Włoch.Skaryszewski Jarmark Koński rozpoczyna się tradycyjnie w pierwszy poniedziałek Wielkiego Postu. Stąd też pochodzi jego nazwa "Wstępy" - od wstępnego poniedziałku Wielkiego Postu. Impreza trwa dwa dni.

Handlujący końmi i kupcy z całej Polski przyjechali do Skaryszewa już w nocy. Pierwsze konie zostały sprzedane o świcie. Według szacunków burmistrza Skaryszewa, Ireneusza Kumięgi, w dwudniowych targach weźmie udział ponad 10 tys. osób, na sprzedaż wystawionych zostanie prawie tysiąc koni.

Oprócz koni pociągowych i roboczych, w Skaryszewie można kupić konie rekreacyjne, służące m.in. w gospodarstwach agroturystycznych oraz do hipoterapii. W sprzedaży są także kucyki.

Część klientów, głównie z Włoch, przyjeżdża do Skaryszewa, żeby kupić zwierzęta na mięso - stąd obecność na targach przedstawicieli włoskich organizacji praw zwierząt. Wspólnie z miłośnikami zwierząt z Polski monitorują oni sposób traktowania koni.

Jak powiedziała Iwona Kozińska z Fundacji "Tara - Schronisko dla Zwierząt", nadal zdarzają się przypadki np. bicia koni i wciągania siłą do samochodu. Takie sytuacje są rejestrowane kamerą i upubliczniane.

Działacze organizacji ochrony praw zwierząt mają też zastrzeżenia do funkcjonowania w czasie targów kontroli inspekcji weterynaryjnej. Według Kozińskiej, obecni na jarmarku weterynarze rozpoczęli pracę zbyt późno, a wiele koni przeznaczonych na rzeź wyjechało z targu bez kontroli weterynaryjnej.

Burmistrz Skaryszewa zapewnił, że organizatorzy robią wszystko, by handel końmi odbywał się w jak najlepszych warunkach. Według niego kontrola weterynaryjna została w tym roku wzmocniona. Jest prowadzona zarówno na rogatkach miasta, jak i na terenie jarmarku. Tam w obecności weterynarza sprawdzane są dokumenty zwierzęcia oraz jego kondycja fizyczna i sposób przewożenia. Służby porządkowe obserwują także sposób rozładunku i załadunku zwierząt.

Podczas targów przedstawiciele organizacji praw zwierząt zbierają podpisy pod petycją w sprawie zmiany Ustawy o ochronie zwierząt. Chcą wprowadzenia do niej zapisu, że "koń jest zwierzęciem towarzyszącym człowiekowi", co będzie się wiązać z zakazem hodowli koni na rzeź i ich wywozem z Polski. W planach mają także manifestację przeciwko wywozowi z kraju koni do rzeźni za granicą. Burmistrz Skaryszewa zauważył, że sprzedaż koni na rzeź nie przynosi miastu chluby, jednak - jak zastrzegł - organizatorzy jarmarku nie mają prawnej możliwości zablokowania tego rodzaju transakcji.

Oprócz koni na "Wstępach" można kupić wszystko, co jest potrzebne do ich utrzymania i pracy w gospodarstwie, m.in. uprzęże, zaprzęgi, bryczki i baty.

Na targu zaobserwować można tradycyjne metody targowania ceny konia poprzez uderzanie rękami przez kupującego i sprzedającego oraz zwyczaj tzw. litkupu, czyli wypicia wódki po dobiciu targu.

Targi końskie w Skaryszewie mają charakter ludowego festynu. Na scenie odbywają się występy kapel ludowych. Na głównym trakcie, zwanym Aleją Twórców Ludowych, zaopatrzyć się można w wyroby z wikliny, gliniane naczynia i rzeźby ludowe.

Przywilej targowy nadany został Skaryszewowi przez króla Władysława IV w 1633 roku. Początkowo był to zwykły jarmark płodów rolnych. Koński charakter targów ukształtował się 100 lat później. Rozkwit końskich targów nastąpił w drugiej połowie XIX wieku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (4)

 • M 2012-03-27 21:21:38
  A ci miłośnicy koników pewnie na śniadanko kanapki z szyneczką zajadają. Świnkę można jeść, a konika nie? Zakłamani pseudo-obrońcy zwierząt. Jak nie będzie chowu na mięso upadnie wiele hodowli koni, bo teraz w polu pracuje się traktorami, a do dorożki nie potrzeba zbyt wiele tych zwierząt.
 • konio 2012-02-28 13:16:49
  konina - tak!
  niegodne warunki transportu i traktowania koni - nie!
 • koniarz 2012-02-28 12:07:05
  jeżeli zakażemy sprzedaży koni na mięso zniszczymy hodowlę koni , hodowca też musi mieć na nietrzymanie siebie i swojej hodowli.
 • dziadek 2012-02-27 19:51:53
  Jeden lubi psinę drugi wieprzowinę , jeszcze inny koninę . Najważniejsze aby przed zjedzeniem nie zadawać niepotrzebnego bólu, strachu , stresu dla zwierząt. Psinę w Polsce zakazano jeść , choć są tacy co robią to nadal. Ja tylko wiem , że przyjaciół się nie jada , bez względu czy to jest pies, czy kot, czy koń czy kaczka. Przed laty mój wuj wychował samotne kaczątko z którego wyrósł dorodny kaczor, przychodził codziennie rano do drzwi i stukał i razem szli na spacer , do pracy w ogródku , nie odstępował go na krok. Czy takiego kaczora przyjaciela można było zjeść? . Na pewno nie . Podobnie jest z koniem , gdy koń jest przyjacielem to się go nie je , a jak jest częścią biznesu , to robi się biznes .
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.166.172.180
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!