- Minister gospodarki ma możliwość zwiększenia zapasów w obszarze rezerw materiałowych i trzeba to zrobić. Były minister rolnictwa Stanisław Kalemba powiedział publicznie, że ma pretensje do (ministra gospodarki Janusza) Piechocińskiego, że tego nie zrobił. Minister gospodarki poinformował tymczasem, że to zrobił. Nie wiemy, co tak naprawdę się stało - docierają do nas sprzeczne informacje. Rolnicy informowali na dzisiejszym spotkaniu, że mają coraz większy problem, bo przyrasta im trzoda chlewna i nie ma (...) skupu interwencyjnego - powiedział PAP szef SLD.

Jak dodał, jeśli nic nie zostanie w tej sprawie zrobione, kłopoty rolników zaczną się powiększać. W tej sprawie - jak podkreślił - SLD wyśle w piątek list do premiera Donalda Tuska. - Minister Sawicki poinformował, że to proste problemy i uda mu się je rozwiązać (...) Będziemy się przyglądać - dodał.

W piątek wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński poinformował, że pierwszą decyzją nowego ministra rolnictwa Marka Sawickiego będą zmiany w kierownictwie Głównego Inspektoratu Weterynarii. Zapowiedział, że w ciągu tygodnia ruszy skup wieprzowiny.

- Nowy minister ma pełną świadomość, że będzie działał w zakresie wielkiego kryzysu i wielkiego wyzwania - powiedział Piechociński, który pojechał do Łosic (woj. mazowieckie) do protestujących rolników. Powodem prowadzonej przez nich blokady krajowej "19" są problemy hodowców ze sprzedażą wieprzowiny w związku z ograniczeniami wprowadzonymi po wykryciu dwóch przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików. Rolnicy blokują też drogę krajową nr 2.

Dotychczasowy minister rolnictwa Stanisław Kalemba podał się do dymisji w czwartek. Premier Donald Tusk poinformował na piątkowej konferencji prasowej, że skierował do prezydenta Bronisława Komorowskiego wniosek o odwołanie Kalemby i powołanie na tę funkcję Sawickiego. Prezydent ma dokonać zmian w składzie rządu w poniedziałek.

Piechociński poinformował, że Sawicki nawiązał już kontakt z unijnym komisarzem ds. rolnictwa Dacianem Ciolosem. - W sobotę dojdzie do spotkania, na którym domknięta zostanie sprawa rekompensat. Już dzisiaj zostały podjęte działania na rzecz zmiany rozporządzenia (...), które pozwoli tworzyć ruchome punkty skupu, tak by to do rolników przyjeżdżały punkty skupowe - powiedział. Dodał, że rozporządzenie będzie przyjęte najpóźniej w poniedziałek.