- Śledztwo zostało wszczęte w kierunku przekroczenia uprawnień przez kierowniczkę Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wilkowie - powiedziała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Lublinie Beata Syk-Jankowska.

Doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa złożył do prokuratury wójt gminy Wilków i jedna z radnych w tej gminie. Stało się to po tym, jak w maju do mediów trafiły skargi mieszkańców na podział sadzonek drzew owocowych i chmielu, których zakup sfinansował PCK jako pomoc dla rolników poszkodowanych przez ubiegłoroczną powódź.

PCK chciał pomóc dziesięciu rodzinom. Najbardziej potrzebujących miał wskazać gminny ośrodek pomocy społecznej. Tymczasem wskazał tylko pięć rodzin, w tym - jak podawały media - syna i sąsiada kierowniczki ośrodka. Do tych pięciu rodzin trafiło 17 tys. sadzonek drzew i 4 tys. sadzonek chmielu wartych ponad 100 tys. zł. Inni mieszkańcy gminy nie wiedzieli o sadzonkach z PCK.

Po ujawnieniu sprawy kierowniczka ośrodka zrezygnowała z pracy. Za przekroczenie uprawnień przez funkcjonariusza publicznego grozi do trzech lat więzienia.

Podczas ubiegłorocznej powodzi na Wiśle niemal cała gmina Wilków dwukrotnie znalazła się pod wodą. Zalanych lub podtopionych zostało prawie 2 tys. gospodarstw, w tym wiele sadów i plantacji chmielu, które w tej gminie stanowią postawę utrzymania mieszkańców. Podobał się artykuł? Podziel się!