PRZEGLĄD PRASY: -Podwyżki cen detalicznych przetworów owocowych są konieczne, ponieważ dotychczasowe nie zrekompensowały producentom znacznego wzrostu cen surowców, który miał miejsce w ubiegłym roku - wyjaśnia Bożena Nosecka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwai Gospodarki Żywnościowej. Z powodu przymrozków, które zniszczyły wiele sadów, owoce, m.in. jabłka i wiśnie, zdrożały od kilkudziesięciu do kilkuset procent - pisze Beata Drewnowska.

Aby nie zahamować popytu, producenci rozłożyli podwyżki w czasie. W ciągu całego 2007 roku ceny detaliczne soku jabłkowego wzrosły o 11 proc. Eksperci szacują, że w pierwszym półroczu soki z owoców krajowych podrożeją o kolejne 10 - 15 proc. O blisko 40 proc. mogą do czerwca 2008 roku podrożeć mrożonki z owoców, a o co najmniej 5-6 proc.dżemy i konfitury.

Pod koniec pierwszego kwartału ceny o kilka procent podniesie grupa Maspex z Wadowic, producent soków Tymbark i Kubuś. - Na konieczność stosowania podwyżek wpływ mają nie tylko drożenie surowców, ale także wzrost kosztów transportu, energii i opakowań - mówi Dorota Liszka, rzecznik prasowy Maspeksu.