PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Sól nie jest groźna dla zdrowia

Sól techniczna badana w laboratoriach Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach (Lubelskie) nie jest groźna dla zdrowia - poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Poznaniu Magdalena Mazur-Prus.- W próbkach stwierdzono obecność dioksyn, ale w ilościach, które nie stanowią zagrożenia dla życia i zdrowia nawet przy długotrwałym spożyciu - powiedziała Mazur-Prus. W badanych próbkach były też metale ciężkie: ołów, kadm i arsen, ale ich ilość oszacowano w ułamkach procentów, co nie przekracza limitów związanych z bezpieczeństwem żywności.

Prokuratura wyprowadza z tego wniosek, że w ramach prowadzonego śledztwa, w którym zarzuty przedstawiono pięciu osobom, należy wykluczyć paragraf Kodeksu karnego mówiący o powszechnym sprowadzeniu bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia wielu osób.

Prokuratura ujawniła wyniki badań, aby uspokoić opinię publiczną. Teraz czeka na wyniki badań produktów, do wyrobu których użyto soli wypadowej (przemysłowej).

Próbki badano w laboratoriach Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach. Pobrano je w firmach zajmujących się obrotem solą. Badaniem objęto obecność w soli dioksyn i metali ciężkich. Przeprowadzone badania były efektem ustaleń CBŚ i poznańskiej prokuratury. Wynika z nich, że trzy firmy - dwie z województwa kujawsko-pomorskiego i jedna z woj. wielkopolskiego - mogły sprzedawać miesięcznie tysiące ton niejadalnej soli (będącej odpadem przy produkcji chlorku wapnia i używanej do posypywania zimą dróg), jako sól spożywczą. Proceder ten mógł trwać kilka lat. W związku z brakiem szkodliwości soli wypadowej, prokuratura będzie musiała zmienić zarzuty postawione pięciu podejrzanym w sprawie sprzedaży soli wypadowej jako spożywczej. Pierwotnie zarzuciła im wprowadzenie do obrotu szkodliwego środka spożywczego; teraz rozważa postawienie zarzutu z ustawy o bezpieczeństwie żywności, dotyczącego wprowadzenia do obrotu towaru zepsutego lub zafałszowanego, za co grozi kara grzywny lub do roku pozbawienia wolności.

- Badamy też możliwość zarzucenia podejrzanym oszustwa, na szkodę ich klientów. Decyzja w sprawie zmiany zarzutów zapadnie w ciągu kilku dni - powiedziała Mazur-Prus. Za oszustwo grozi kara do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Zbadana sól zawiera dioksyny (furan) oraz metale ciężkie ołów, kadm i arsen.

- W próbkach stwierdzono obecność dioksyn, ale w ilościach, które nie stanowią zagrożenia dla życia i zdrowia nawet przy długotrwałym spożyciu - powiedziała Mazur-Prus. W badanych próbkach były też metale ciężkie: ołów, kadm i arsen, ale ich ilość oszacowano w ułamkach procentów, co - według niej - nie przekracza limitów związanych z bezpieczeństwem żywności.

Prokuratura wyprowadza z tego wniosek, że w ramach prowadzonego śledztwa, w którym zarzuty przedstawiono pięciu osobom, należy wykluczyć paragraf Kodeksu karnego mówiący o powszechnym sprowadzeniu bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia wielu osób.

Prokuratura nie upubliczni listy firm, które korzystały z soli wypadowej do produkcji żywności. - Ta lista to dokument pochodzący z postępowania i jako taki podlega tajemnicy. Nie mamy podstaw do upublicznienia listy, a dla dobra śledztwa koniecznym jest, aby jej nie upubliczniać - powiedziałaMazur-Prus.

Prokuratura ujawniła wyniki badań, aby uspokoić opinię publiczną. Teraz czeka na wyniki badań produktów, do wyrobu których użyto soli wypadowej. Badania są prowadzone przez inspekcje: weterynaryjną i sanitarną.

We wtorek opublikowano wyniki badań soli wypadowej przeprowadzonych w laboratoriach Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynaryjnego i Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu. Badaniem objęto 13 parametrów, m.in. zawartość azotynów, metali, azotanów i siarczanów. Zbadana sól nie jest groźna dla zdrowia - poinformował wielkopolski inspektor sanitarny Andrzej Trybusz.

Przeprowadzone badania były efektem ustaleń CBŚ i poznańskiej prokuratury. Wynika z nich, że trzy firmy - dwie z województwa kujawsko-pomorskiego i jedna z woj. wielkopolskiego - mogły sprzedawać miesięcznie tysiące ton niejadalnej soli (będącej odpadem przy produkcji chlorku wapnia i używanej do posypywania zimą dróg), jako sól spożywczą. Proceder ten mógł trwać kilka lat.

Firmy kupowały tzw. sól wypadową (odpad przy produkcji chlorku wapnia, używany m.in. do posypywania zimą dróg) i sprzedawały jako spożywczą. Sól trafiała głównie do odbiorców hurtowych, wytwórni wędlin, przetwórni ryb, mleczarni, piekarni, skąd w produktach mogła trafić do sklepów w całym kraju.

Z ustaleń CBŚ wynika, że każda z trzech firm miesięcznie sprzedawała mniej więcej tysiąc ton soli. Kupowały ją, jako tzw. sól wypadową - po mniej więcej 130 zł za tonę - i sprzedawały, jako spożywczą po mniej więcej 400 zł. Zarabiały na tym rocznie po kilka milionów złotych. W sprawie zatrzymano do tej pory pięć osób.

Policja i służby weterynaryjne prowadziły kontrole firm na terenie całego kraju. Podczas kontroli zabezpieczono do badań próbki z prawie tysiąca ton soli niejadalnej. W sprawie przesłuchano też kilkudziesięciu świadków, głównie odbiorców soli, którzy nie mieli świadomości, że dostarczana im sól nie jest spożywcza.

Prokurator Generalny Andrzej Seremet poprosił bydgoską prokuraturę o informację dotyczącą śledztwa, które umorzyła w 2006 r., a które dotyczyło właśnie oszustw z solą wypadową. Sprawę opisała w poniedziałek "Gazeta Wyborcza". Z jej informacji wynika, że Urząd Kontroli Skarbowej w Bydgoszczy wiedział o zanieczyszczonej soli już w 2002 r., a prokuraturę poinformował o tym w 2005 r. W aktach sprawy przewijało się m.in. nazwisko jednej z zatrzymanych obecnie osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (7)

 • furany 2012-03-08 14:11:39
  furan to jeden dioksyn a ich jest kilka, mówmy o furanach to tak bardziej obrazowo
 • przeczytaj 2012-03-08 14:08:56
  gazeta wyborcza 8 marca str.9 a jednak badania wykazały co innego,kadm,rtęć itd,powoli bysmy sie wykanczali a firmy farmaceutyczne by zarabiały na leczeniu nas niewiadomo z czego, arszenik dodawany w małych ilosciach do potraw tez z czasem prowadzi do smierci
 • kominiarz 2012-03-07 20:09:49
  Dziady piep...e oszukują 1000% więcej jak KOMUNA.
  Chory kraj .............
 • lukasz 2012-03-07 20:04:45
  Jakby kura zjadła troche paszy dla świń to by zaraz rolnikowi zamknęli hodowle i jeszcze kwarantanna na całe województwo a że człowiek sól z drogi zjada to jest wszystko wporządku nic mu się złego nie stanie... normalnie brak słów
 • w szoku 2012-03-07 18:36:06
  Jeżeli nie jest trująca to po co podział na sól wypadową i spożywczą. Niech wszyscy jedzą wypadową i będzie taniej i będziemy zdrowsi. Nie są wtedy potrzebne badania sanepidowskie i inne. W takim razie niech rozwiążą instytucje które zajmują się ochroną zdrowia konsumentów w Polsce. Niech nie idą na ten cel nasze podatki. Ogólnie uważam że chodzi o to że właśnie te instytucje państwowe nie są wiarygodne i ludzie pracujący w nich nic nie robią albo żyją za tak marne pensje że wszystko mają gdzieś no i niestety bezpieczeństwo zdrowia ludzi w Polsce także. Przyznam ogólnie, że za całą sytuację aferą solną odpowiada rząd Polski i to jest jego dramat (nadmieniam że nie jestem zwolennikiem żadnej parti politycznej). A odwracanie kota ogonem że ta sól nie szkodzi to są brednie. Opisali to dokłądniej przedmówcy.
 • ekolog 2012-03-07 14:15:47
  witam
  Jesli ktos twierdzi żwe kadm - pierwiastek trujacy , ołów - pierwiastek trujący , arsen - pierwiastek silnie trujacy nie zagraża zdrowiu to jest to osoba niewiarygodna .
  Pamiętajmy że te pierwiastki odkładaja się w organiźmie , a chleb i wędiny i ryby jadamy codziennie.
  Proponuję aby wszystkie osoby które od kilku lat choruja
  lub maja uczulenia
  przebadały się pod katem toksyn .
  Lista odbiorców , nieuczciwych dystrybutrów powinna zostać ujawniona
  ponieważ jest to przestępstwo noszące znamiona zagrożenia życia a nawet zdrowia
 • rolnik 2012-03-07 13:47:00
  Myślę że dla potwierdzenia pani prokurator powinna posolić sobie np ogórka i go zjeść.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.68.137
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!