PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Sołtysi roznoszą nakazy płatnicze, aby gminy zaoszczędziły na przesyłkach

Autor: farmer.pl/ PAP

Dodano: 24-03-2012 09:04

Tagi:

W woj. warmińsko-mazurskim urzędy gmin coraz częściej zlecają sołtysom roznoszenie korespondencji, głównie decyzji podatkowych. Gminy, szukając oszczędności, wolą zlecić dostarczanie nakazów płatniczych, niż wysyłać je pocztą - mówią sołtysi.Sołtys Naterek w gminie Gietrzwałd pod Olsztynem Zbigniew Kukuć powiedział, że chodzenie sołtysów po wsi i roznoszenie nakazów płatniczych można porównać do chodzenia księdza po kolędzie. - Z tym, że ksiądz przyjmuje datki na potrzeby Kościoła co łaska a z sołtysem jest gorzej, bo ma on zestaw kopert z nakazami płatniczymi, których odbiór trzeba pokwitować. Są to twarde wyliczenia podatków od nieruchomości i nie ma możliwości negocjowania albo dawania pieniędzy co łaska - podkreślił Kukuć.

Zaznaczył, że sołtysi są także inkasentami; mogą pobierać wyliczony podatek od mieszkańców wsi. W zamian za pracę kasjera dostają wynagrodzenie, które jest prowizją od wpłaconych podatków. W gminie Gietrzwałd prowizja wynosi 10 proc. od podatku od nieruchomości.

Od tej stawki jest jednak wyjątek - gdy sołtysowi uda się ściągnąć od mieszkańca podatek od posiadania psa, który wynosi 40 zł rocznie, dostanie 25-proc. prowizję. W ten sposób nagradza się sołtysa, któremu uda się pozyskać trudno ściągalny podatek.

Skarbnik gminy Gietrzwałd Józef Greifenberg powiedział, że zobowiązanie sołtysów do roznoszenia nakazów płatniczych przynosi gminie oszczędności na pocztowych przesyłkach.

Gmina Gietrzwałd każdego roku wystawia 700 nakazów płatniczych, które dostarczają sołtysi. Koszt ewentualnej wysyłki nakazów za zwrotnym potwierdzeniem odbioru wyniósłby 9 tys. zł. rocznie a koszt wysyłki upomnienia dla podatników, którzy zalegają z płatnością podatków, gmina ocenia na 4 tys. zł rocznie. - Są więc to realne kwoty, które można zaoszczędzić - ocenił Greifenberg.

Podkreślił, że niektórzy sołtysi bronią się przed roznoszeniem korespondencji i dlatego gmina w kwietniu chce zaproponować inny system ich wynagradzania.

Sołtysi w gminie Gietrzwałd oprócz prowizji otrzymują miesięczne wynagrodzenie w wysokości 150 zł. Mogą z tej kwoty pokryć wydatki na paliwo albo koszty rozmów telefonicznych.

Sekretarz gminy Purda pod Olsztynem Waldemar Czarnota powiedział, że w jego gminie roznoszenie korespondencji sołtysi mają zapisane w statucie sołeckim. Sołtysi w tej gminie pełnią także rolę inkasenta w zamian za 10-proc. prowizję od pobieranych do ręki podatków.

W gminie Purda rocznie wystawianych jest około 2,5 tys. nakazów płatniczych. Większość roznoszą sołtysi, jednak część musi być wysłana pocztą; chodzi o właścicieli domków letniskowych, którzy mieszkają na stałe poza gminą.

Wyższą, bo 15-proc. prowizję od pobieranych podatków, otrzymują sołtysi w gminie Ełk. Gmina wystawia 7,2 tys. nakazów płatniczych, z czego 2,8 tys. roznoszą sołtysi. Dostają oni także miesięczne wynagrodzenie w wysokości 100 zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (7)

 • Buniaki 2012-03-25 21:12:31
  W gminie Ełk jest 10%. Skąd te dane ? Poza tym 9 tyś zł za 700 listów kiedy jeden znaczek za potwierdzeniem kosztuje 5.65 zł.
 • gruber 2012-03-24 19:18:37
  w chinach już dawno zniesiono podatek rolny, nie lepiej było by znieść podatek a zmniejszyć dopłaty o taką kwotę?
 • sukces 2012-03-24 17:22:38
  To może tak samo o politykach na wiejskiej .
 • Rolnik 2012-03-24 16:22:24
  Sołtysi nie powinni narzekać na wynagrodzenie, ponieważ pełnią służbę publiczną, która powinna być sama w sobie wystarczająco nobilitująca - nikt nie musi być sołtysem jeśli nie chce!
 • Robol 2012-03-24 14:47:12
  A do mnie sołtys nie chodzi bo na niego nie głosowałem,nakaz dostaje pocztą ,płace w kasie gminnej -i tak ma być.!
 • doti 2012-03-24 11:09:23
  jestem soltysem w lodzkim co rok rozworze! nakazy i niemam z tego tytulu platne ani grosza z zebranego podatku dostaje 10% plus sesje co 2 m-ce 100zl za tyle staran i wyrzeczen soltys powinien otrzymywac pensje moze nie srednia krajowa ale 500zl co miesiac byloby satysfakcjonujace,zgadzacie sie ze mna drodzy soltysi i soltyski,pozdrawiam
 • niki 2012-03-24 10:29:03
  No i co z tego? Mieszkam w warmińsko-mazurskim i roznoszenie nakazów przez sołtysów było odkąd pamięam.
  Tak samo można było u nich opłacić podatek.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 23.20.240.193
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!