"Poprawę koniunktury sygnalizuje, tak jak przed miesiącem - 22 proc. badanych przedsiębiorstw, jej pogorszenie - 17 proc. (w ubiegłym miesiącu 16 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie" - podał GUS w raporcie.

Urząd dodaje, że w styczniu bieżąca sprzedaż towarów oceniana jest pozytywnie, lepiej niż w ubiegłym miesiącu.

"Sytuacja finansowa przedsiębiorstw jest korzystna. Na najbliższe miesiące przewidywane jest ograniczenie sprzedaży i w konsekwencji pogorszenie się sytuacji finansowej przedsiębiorstw" - oceniają analitycy GUS.

Według raportu stan nadmiernych zapasów towarów posiadanych przez przedsiębiorców nieco zmniejsza się w stosunku do poziomu zgłaszanego w grudniu. GUS ocenia, że prognozy wskazują, że zamówienia na towary u dostawców mogą być ograniczane. Analitycy urzędu podają, że przedsiębiorcy sygnalizują wzrost bieżących i przyszłych cen towarów.

"Oceny koniunktury w poszczególnych branżach handlu detalicznego są zróżnicowane. Na najwyższym poziomie kształtuje się wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury dla branży meble, rtv, agd - plus 19 (plus 26 w grudniu). Dla branży pojazdy samochodowe wynosi plus 17 (plus 13 przed miesiącem), a dla branży włókno, odzież, obuwie - plus 8 (plus 10 w ubiegłym miesiącu). W branży żywnościowej wskaźnik ogólnego klimatu notowany jest na poziomie minus 3 (minus 1 w grudniu)" - podał GUS w komunikacie.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!