PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Specjaliści chorób odkleszczowych zalecają szczepienia - także rolnikom

Specjaliści chorób odkleszczowych zalecają szczepienia - także rolnikom Fot. Shutterstock

Autor: PAP

Dodano: 21-06-2016 15:15

Tagi:

Nie tylko leśnicy, ale także rolnicy, właściciele gospodarstw agroturystycznych i miłośnicy wypoczynku na świeżym powietrzu powinni się szczepić od kleszczowego zapalenia mózgu (KZM) - twierdzą specjaliści, którzy zajmują się chorobami odkleszczowymi.Liczba zachorowań na choroby odkleszczowe, zwłaszcza boreliozę, w całym kraju wzrasta - mówili specjaliści, którzy we wtorek brali udział w zorganizowanej przez warmińsko-mazurski Sanepid konferencji naukowej "Rola pracodawcy w profilaktyce chorób odkleszczowych".

Ze statystyk przedstawionych przez wojewódzkiego inspektora sanitarnego w Olsztynie Janusza Dzisko wynikało, że w ub. roku w całym kraju na boreliozę zachorowały 3062 osoby, a w tym roku, do końca kwietnia odnotowano już 2892 przypadki tej choroby (w samym woj. warmińsko-mazurskim było ich 292). - Tendencja wzrostowa jest ewidentna - powiedział Dzisko i podkreślił, że Polska notuje bardzo wysoką liczbę zachorowań na choroby odkleszczowe w porównaniu z wieloma krajami np. Białorusią, Rosją, Serbią, czy Czechami. - Nie ma już praktycznie regionu w naszym kraju, w którym by te choroby nie występowały - przyznał.

Prof. Joanna Zajkowska z kliniki chorób zakaźnych i neuroinfekcji szpitala uniwersyteckiego w Białymstoku podała, że najwięcej ludzi po ukąszeniu przez kleszcze zapada na boreliozę. - Mitem jest twierdzenie, że jest to choroba nieuleczalna. Wręcz przeciwnie, boreliozę dobrze i skutecznie się leczy antybiotykami tyle, że trzeba przeprowadzić szybką i właściwą diagnostykę - wskazała Zajkowska dodając, że skutki niektórych rodzajów boreliozy (np. uszkodzenia, czy zaniki mięśniowe, mimo rehabilitacji, bywają nieodwracalne).

Prof. Zajkowska przyznała, że wokół boreliozy narosło w kraju wiele mitów, jak choćby i ten, że najczęściej atakuje ona stawy. - Tymczasem to rumień wędrujący i postać neurologiczna tej choroby są częstsze - powiedziała lekarka.

- Trzeba robić wszystko, by nie dopuścić do ugryzienia kleszcza, czyli odpowiednio się ubierać, oglądać ciało po powrocie ze spacerów, stosować repelenty i w odpowiedni sposób usuwać kleszcze wbite w ciało. Odpowiednio - to znaczy wyrywając kleszcza, a nie wykręcając - mówiła prof. Zajkowska.

Biorący udział w konferencji specjaliści podkreślali, że na drugą z poważnych chorób odkleszczowych - kleszczowe zapalenie mózgu - można się zaszczepić. Z przedstawionych przez Dzisko statystyk wynikało, że w ubiegłym roku na kzm zachorowało w kraju 7 osób, a w tym - 5.

- Odkąd obowiązkowe szczepienia kzm mają leśnicy w tej grupie nie odnotowujemy tej choroby - powiedział Dzisko i zachęcił do szczepień także rolników czy właścicieli gospodarstw agroturystycznych, straż graniczną, służby mundurowe, a także pracowników zakładów zajmujących się zielenią miejską i wszystkich tych, którzy wiele czasu spędzają w naturze np. regularnie biegają po lesie, czy jeżdżą rowerem.

Uczestnicy konferencji podkreślali, że pracodawcy będą mieli większą korzyść ekonomiczną, jeśli zaszczepią pracowników (szczepionka kzm nie jest refundowana przez NFZ-PAP), niż jeśli będą musieli organizować zastępstwa lub przeorganizowywać pracę zakładu w związku z chorobą pracownika. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (4)

 • sik 2016-06-22 17:44:15
  Jestem chory na boreliozę i od kilku lat się leczę ZADNYCH SZCZEPIONEK NA TO GÓWNO NIE MA -a skąd się bierze epidemia-każdy prawdziwy rolnik wam to powie-zakazaliscie wypalania sciernisk w których siedzą larwy, kleszcze,komary,muchy i całe to dziadostwo się pleni, kiedyś nie było tyle tego.
 • Mnichkrzych 2016-06-22 11:53:40
  Przecież to nie jest kleszcz na tej fotce, tylko bardzo sympatyczne stworzenie z rodziny pajęczakowatych. Po drugie, od kleszczowe zapalenie mózgu jest stosunkowo rzadką chorobą w porównaniu z boreliozą, na którą szczepionki i tak nie ma. Pomysł lansuje raczej lobby farmaceutyczne.
 • daz 2016-06-22 11:14:44
  Cyt: "...Ze statystyk przedstawionych przez wojewódzkiego inspektora sanitarnego w Olsztynie Janusza Dzisko wynikało, że w ub. roku w całym kraju na boreliozę zachorowały 3062 osoby...". Nie wiem skąd te statystyki, ale Zakład Epidemiologii PZH podaje w swoim meldunku, że w ubiegłym roku na boreliozę zachorowało 13624 osoby. Więc, albo wypowiadała się osoba, która nie ma pojęcia kompletnie o rozmiarze epidemii, albo dziennikarze powielają nierzetelne artykuły
 • kolo 2016-06-21 22:34:15
  jak tak dbają o zdrowie to czemu takie kolejki do lekarzy specjalistów.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.183.183
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!