Kombajny z hederami na drogach publicznych, niesprawne lub po prostu nie podłączone instalacje elektryczne lub hamulcowe w przyczepach transportowych – to bardzo częsty widok na polskiej wsi. Każdy się spieszy, bo zaraz może padać, zaniedbując podstawowe zasady bezpieczeństwa.

Tymczasem statystyki policyjne podają, że w 2008 r. sprawcami 182 wypadków drogowych byli kierujący ciągnikami rolniczymi. W wypadkach tych zginęło 14 osób, a aż 235 zostało rannych. To mniej niż rok wcześniej, ale nieznacznie (197 sprawców, 24 zabitych, 247 rannych).

Okazuje się, że za kierownicami ciągników zasiadają również traktorzyści na tzw. podwójnym gazie. W ubiegłym roku nietrzeźwi operatorzy ciągników spowodowali 29 wypadków, w których zginęło 3 osoby, a 33 zostały odniosły obrażenia.

Być może wielu nieszczęściom dałoby się zapobiec. Pamiętajmy, aby stosować się do zasad bhp i wszelkich wskazówek bezpieczeństwa, jakie kierują do nas producenci pojazdów. Czy aby zaoszczędzić 10 min. warto ryzykować zdrowie lub życie?

Festina lente – śpiesz się powoli – tak mawiano już w starożytności.

Autor: K.Hołownia

Autor: Naglak

źródło: farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!