Kępa Bazarowa jest wyspą leżącą pomiędzy Wisłą i jej odnogą - Małą Wisłą, zajmującą 70 hektarów. Porasta ją las łęgowo-topolowy, będący rezerwatem przyrody. Na wyspie są wytyczone alejki spacerowe i taras widokowy, z którego można podziwiać znajdujący się po drugiej stronie Wisły zespół staromiejski.

W Fosie Staromiejskiej na Starówce odbył się festyn ekologiczny, w czasie którego przeprowadzono m.in. konkurs na formę przestrzenną zbudowaną z odpadków. Można było wymienić puszki, butelki plastikowe, makulaturę, słoiki i butelki szklane na sadzonki krzewów i drzew.

Przeprowadzono też konferencję naukową "Edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju". Zwieńczenie ogólnopolskiej inauguracji "Sprzątania świata" to koncert zespołów muzycznych - "Trebunie - Tuki" oraz toruńskich formacji "Paraliż Band" i "Hati".

"Sprzątanie świata - Polska 2007" jest 14. edycją akcji w kraju. Przebiega pod hasłem "Oszczędzaj. Wyłączaj. Świeć przykładem".

Celem akcji jest podniesienie świadomości ekologicznej i zachęcenie do segregowania odpadów i korzystania z produktów z recyklingu, oszczędzania energii, podniesienia odpowiedzialności za swoje działanie. Ma też uświadomić gwałtowne zmiany klimatu i wynikające z nich konsekwencje dla człowieka i przyrody.

W całej Polsce "Sprzątanie świata" będzie się odbywać w weekend. Finał akcji zaplanowano na niedzielę w gminie Długosiodło (Mazowieckie).

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!